Европейски пациентски форум
Международни организации
Европейският пациентски форум (EPF) е нестопанска, независима, неправителствена организация, която включва пациентски организации от цяла Европа. Членовете й наброяват 78 организации от 19 държави. От тях 58 са пълноправни членове, 18 са асоциирани, а 1 е временен. Българските представители в нея са Национална пациентска организация (НПО), Конфедерация "Защита на здравето" като пълноправни членове и Българска асоциация за защита на пациентите (БАЗБ) като асоцииран член. Централата на EPF се намира в Брюксел, Белгия.
Форумът е създаден, за да защитава и насърчава интересите на пациентите и на техните общности чрез даване на гласност на проблемите им, ефективно застъпничество, партньорство, образование и овластяване.
EPF изпълнява ролята на посредник между пациентите и политиците на Европейския съюз (ЕС). Форумът предлага гледна точка за различни заболявания, често базирана на проблеми, които оказват пряко въздействие върху живота на болните в национален и регионален контекс. Организацията служи като представител освен на своите членове и на пациенти с хронични заболявания, на болни хора и на техните болногледачи.
Европейският пациентски форум си е поставил като задача да работи за подобряването на капацитета и способността на пациентите да участват активно във всички аспекти на тяхното лечение и грижи. Повишаването на здравната грамотност и основна промяна в сферата на здравеопазването са едни от главните му приоритети.
Организацията е създадена през 2003 г. и през годините успява да наложи грижата и застъпничеството за пациента като въпрос, с който политиците да се съобразяват. Теми като безопасност на пациентите, фармацевтично законодателство, здравна грамотност, достъп до здравеопазване и др. се превръщат в ключови приоритети. Форумът участва в европейски проекти за събиране на базирана на доказателства информация от пациенти, за да излага своите аргументи и искания обосновано.
Дейност на Европейския пациентски форум
Дейността на Европейския пациентски форум е ориентирана към хората, постигането на достъпни и устойчиви системи за здравеопазване, вслушване повече в пациентите и черпене от техния опит.
Организацията има разработен стратегически план, който обхваща периода 2021-2026 г. В него са заложени 5 важни цели:
- Формиране на нов европейски дневен ред за пациентите - стремежът е да се създаде силно европейско здравно сътрудничество, което е способно да извлича и прилага поуки от големите предизвикателства, на които е подложено здравеопазването, включително пандемията от COVID-19. В центъра трябва да е пациентът, от неговите нужди да произлиза взимането на решения за ориентирано към качественото, устойчиво и справедливо здравеопазване.
- Значително участие на пациента в създаването на по-добри здравна политика, образование, изследвания и здравна практика - Европейският пациентски форум ще стимулира смисленото, структурирано и систематично участие на болните хора в изготвянето на политики и в оформянето на здравната практика. От EPF смятат да извървят пътя към целта чрез кампании, образование, проекти, изследвания и застъпничество.
- Цифрова трансформация - организацията се ангажира с дигиталната трансформация на здравеопазването, защото желае то да е безопасно, висококачествено и ориентирано към хората. Съвместното проектиране и предпочитанията на пациентите трябва да са в основата на дигиталните здравни решения, в това число и на достъпа на пациентите до собствеността и контрола на техните данни, на безопасното и етично използване на тази информация, както и на проучването на потенциала й да служи за подобрение на здравеопазването.
- Достъп до здравеопазване без дискриминация - EPF ще работи за справедлив и реален достъп до висококачествени и съвременни грижи за всички и за премахване на дискриминацията и стигмата. Организацията ще се стреми за постигане на универсално здравно покритие на Стария континент, базирайки се на плановете на Организацията на обединените нации за устойчиво развитие в областта на здравето.
- Укрепване на пациентските общности в Европа - форумът ще подкрепя съвместно със своите членове и партньори европейските пациентски общности и всеки, участващ под някаква форма в здравеопазването, чрез ресурси, образование и опит.
Структура на форума
Органите на управление на Европейския пациентски форум са:
- Годишно общо събрание - това е най-висшият орган на EPF. Провежда заседания всяка година, негов председател е президентът на форума. В правомощията му влизат сформирането на бюджета; приемане на отчетите на Управителния съвет (УС); назначаване и освобождаване на членовете на УС и на самата организация; може да променя учредителните правила и тези за вътрешния ред; да одобрява и освобождава членове на форума и др. Право на глас на годишното общо събрание имат само пълноправните членове, асоциираните могат само да присъстват.
- Управителен съвет - мандатът му е 2-годишен и се избира от годишното общо събрание. Пет пъти в годината провежда събрания, едни от задачите му са да гарантира доброто функциониране на секретариата и да следи за изпълнението на годишната работна програма на EPF.
- Секретариат - изпълнява годишната работна програма, оказва подкрепа на членовете на форума и ги информира. Под това наименование се обединяват оперативният директор, финансистът, PR специалистите, асистентът по младежката стратегия, ръководителят на отдела, занимаващ се с членството, ръководител проекти, IT специалистът, директорът по политическите въпроси и др.
- Етична комисия - първата комисия по етика е избрана от годишното общо събрание през 2020 г. Нейните членове издават становища и съвети след писмено поискване от страна на Управителния съвет, даване на препоръки как по подходящ начин да се разрешават конфликти на интереси, съветват по етични въпроси, свързани със здравното законодателство или практика. Членовете на комисията наброяват петима души, те се избират от Общото събрание на EPF и имат 3-годишен мандат.
- Младежка група на EPF - целта е тя да се превърне в референтна група на общността на младите пациенти. Задачата й е да алармира за техните нужди и очаквания пред форума и неговите членове. Групата е съставена от младежи между 15 и 29 години, с различни хронични заболявания и от целия ЕС.
За контакти: |
Уеб сайт: https://www.eu-patient.eu
Свързани статии
- Пациентските организации приеха меморандум по време на седмия си конгрес
- Александър Миланов: Пациентите в България, без значение дали са с ХИВ, или не, се използват за разменна монета
- Боряна Ботева: Повече от половин година липсва „Резохин“, който е основно лекарство за болните от лупус
- НПО иска информация за готовността на касата да поеме в срок Фонда за лечение на деца
- Пациентски организации искат да отпаднат потребителските такси
Коментари към Европейски пациентски форум