Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Справочник Нормативни актове Наредба № 17 от 30 юли 2008 г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести

Наредба № 17 от 30 юли 2008 г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести

Наредби

от 24 март 2010г.
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

НАРЕДБА № 17 ОТ 30 ЮЛИ 2008 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДИАГНОСТИКА, ПРОФИЛАКТИКА И КОНТРОЛ НА ВНАСЯНИТЕ ПАРАЗИТНИ БОЛЕСТИ

Издадена от Министерството на здравеопазването

 Обн. ДВ. бр.71 от 12 Август 2008г.

Раздел I.

Общи положения

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията и редът за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести.

(2) Обект на дейностите по ал. 1 са граждани на Република България и на други страни, идващи от ендемични за паразитни болести региони, с цел недопускане внасянето и разпространението на тези заболявания на територията на Република България.

Чл. 2. (1) Министерството на здравеопазването (МЗ) ръководи, координира и контролира дейностите по чл. 1, ал. 1.

(2) Министерството на земеделието предоставя при поискване на лица, ведомства, организации и др., които извършват дейности в рискови за заразяване региони, необходимата информация за разпространението на паразитните болести по света и предпазните мерки, които трябва да предприемат спрямо пътуващите зад граница.

(3) Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) поддържа в интернет страницата си актуална информация за разпространението на паразитните болести по света и препоръчителните предпазни мерки спрямо тях.

(4) Ежегодно НЦЗПБ предоставя на МЗ актуализирана информация за разпространението, лечението и химиопрофилактиката на маларията по света съгласно препоръките на Световната здравна организация.

(5) Информацията по ал. 4 се предоставя от МЗ на регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ), лечебните заведения (ЛЗ), здравните заведения (ЗЗ) и регионалните центрове по здравеопазване (РЦЗ) в страната.

Чл. 3. За изпълнение на дейностите по чл. 1 и 2 МЗ се подпомага от националния консултант по паразитология и лекари с призната специалност по "медицинска паразитология" от НЦЗПБ, медицинските университети (МУ) и РИОКОЗ.

Чл. 4. Националният консултант по паразитология:

1. анализира информацията за разпространението на паразитните болести в света, риска от заразяване на пътуващите извън територията на Република България и епидемиологичните последствия при внасяне на паразитни болести в страната;

2. разработва и предлага на МЗ проекти на нормативни документи, уреждащи провеждането на дейностите по чл. 1, ал. 1 от ЛЗ, здравните заведения, РИОКОЗ и др.;

3. осъществява научно-методично ръководство на РИОКОЗ и лечебните структури по изпълнението на дейностите по чл. 1, ал. 1.

Чл. 5. Националният център по заразни и паразитни болести и МУ следва периодично да организират и провеждат тематични курсове по диагностика, лечение, профилактика, епидемиологичен надзор и контрол на внасяните паразитни болести в Република България.

Раздел II.

Диагностика и мерки при откриване на случаи на внасяни паразитни болести

Чл. 6. (1) Лабораторната диагностика на внасяните паразитни болести се извършва в медико-диагностични лаборатории по медицинска паразитология.

(2) Лекарите с призната специалност по "медицинска паразитология", работещи в структурите по ал. 1, периодично (на всеки 3 години) преминават задължително курсово обучение по тропически паразитни болести в НЦЗПБ и/или МУ с цел поддържане на квалификацията си.

Чл. 7. (1) За малария се изследват лица, идващи от страни с разпространена малария (приложение № 1) по клинични и/или по епидемиологични показания (приложение № 2).

(2) При повишена температура гражданинът е длъжен да уведоми лекаря, който извършва клиничния му преглед, за пребиваване в тропическа страна през последните три години.

(3) Лекарят, осъществяващ клиничен преглед на пациент с повишена температура, пребивавал през последните три години в тропическа страна, го насочва за изследване за малария в структурите по чл. 6, ал. 1 с медицинско направление, независимо от диагнозата.

(4) Изследването за малария се извършва по реда, посочен в приложение № 3.

(5) Структурите по чл. 6, ал. 1 задължително изпращат за потвърждение в Националната референтна лаборатория за диагностика на паразитозите - местни и тропически, на НЦЗПБ не по-късно от 24 часа след изследването микроскопските препарати, въз основа на които е поставена диагнозата малария.

Чл. 8. При диагностични затруднения на малария се изисква консултация и/или изследване в НЦЗПБ и/или в структурите по чл. 6, ал. 1 на университетските многопрофилни болници в страната.

Чл. 9. Гражданите, пристигащи от страни, ендемични за тропически паразитни болести (приложение № 1), по клинични показания се насочват за изследване от лекаря, извършил клиничния преглед в структурите по чл. 6, ал. 1 с медицинско направление.

Чл. 10. Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве извършва по епидемиологични показания и по преценка на лекар с призната специалност по "медицинска паразитология" изследвания за внасяни паразитни болести на лицата, пристигнали от страните по чл. 9.

Чл. 11. (1) Структурите по чл. 6, ал. 1 изпращат до директора на РИОКОЗ месечна/годишна справка (приложение № 4) за извършените изследвания и всички лабораторно потвърдени случаи на внасяни паразитни болести.

(2) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве изпраща обобщена информация (приложение № 4) за потвърдените случаи на внасяни паразитни болести до директорите на дирекция "Обществено здраве" (ОЗ) на МЗ и НЦЗПБ.

Чл. 12. (1) Всички болни/заразоносители с лабораторно потвърдена внасяна паразитна болест подлежат на амбулаторно или стационарно лечение.

(2) На задължителна изолация и болнично лечение подлежат лица - болни и заразоносители на малария.

(3) Лечението на лицата по ал. 1 и 2 се провежда при задължителна консултация с лекар с призната специалност по "медицинска паразитология" или лекар с призната специалност по "инфекциозни болести".

(4) За лечение на рядко диагностицирани, но животозастрашаващи внасяни паразитни болести НЦЗПБ поддържа и съхранява лекарствен запас от неразрешени за употреба в страната лекарствени продукти.

(5) Ежегодно НЦЗПБ уведомява Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за количествата и вида на лекарствените продукти по ал. 4.

(6) Средствата за закупуване на лекарствените продукти по ал. 4 се осигуряват от НЦЗПБ.

(7) Условията и редът, при които НЦЗПБ предоставя при необходимост на лечебните заведения в страната лекарствени продукти от запаса по ал. 4, се определят с наредбата по чл. 9, ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ДВ, бр. 31 от 2007 г.).

(8) Националният консултант на МЗ по паразитология съгласувано с изпълнителния директор на ИАЛ определя вида и количеството на лекарствените продукти по ал. 4 и периодично прави предложение до директора на НЦЗПБ за попълване на лекарствения запас.

Раздел III.

Профилактика и контрол на внасяните паразитни болести

Чл. 13. За предпазване на населението и територията на страната от внасяни паразитни болести РИОКОЗ разпореждат необходимите профилактични и противоепидемични мерки.

Чл. 14. Съобщаването на лабораторно потвърден случай на малария от структурите по чл. 6, ал. 1 на РИОКОЗ, общопрактикуващия лекар (ОПЛ) или лечебното заведение, изпратило материала за изследване, се извършва при условията и по реда на чл. 8 от Наредба № 21 от 2005 г. за реда за регистрация, съобщаване и отчет на заразните болести (ДВ, бр. 62 от 2005 г.).

Чл. 15. (1) При лабораторно потвърден случай на малария РИОКОЗ изпраща в срок до 24 часа до директорите на дирекция "ОЗ" на МЗ и НЦЗПБ адресните данни за лицето - болен или заразоносител, вида на маларията, страната, в която лицето е заразено, и датите на заболяване, диагностициране и хоспитализация.

(2) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве извършва епидемиологично и ентомологично проучване и организира и провежда необходимите противоепидемични мерки не по-късно от 24 часа от съобщаването на случая.

(3) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве попълва и изпраща карта за епидемиологично проучване (приложение № 5) до директорите на дирекция "ОЗ" на МЗ и НЦЗПБ в срок не по-късно от 20 дни от съобщаването на случая.

(4) Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве, регистрирала случай на малария на лице с адресна регистрация от друга област на страната, в срок не по-късно от 24 часа уведомява РИОКОЗ по местоживеене на лицето.

Чл. 16. При класифициране на случай на малария като местен, възникнал в резултат на заразяване от случай на внесена малария, се извършват следните дейности:

1. регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве изпраща в срок не по-късно от 12 часа до директорите на дирекция "ОЗ" на МЗ и НЦЗПБ адресните данни за лицето - болен или заразоносител, вида малария, датите на заболяване, диагностициране и хоспитализация;

2. министърът на здравеопазването със заповед определя състава на екипа от специалисти, който организира и провежда необходимите противоепидемични и профилактични мерки за ликвидиране на маларийното огнище, възникнал епидемичен взрив или маларийна епидемия;

3. Националният център по заразни и паразитни болести съвместно с РИОКОЗ и РЦЗ осъществяват постоянен епидемиологичен надзор за откриване на нови случаи или рецидив на заболяването в продължение на 3 години.

Чл. 17. При лабораторно потвърдени случаи на внасяни паразитни болести РИОКОЗ разпореждат необходимите противоепидемични мерки.

Чл. 18. (1) Екипажите на българските въздушни, морски и сухоземни транспортни средства, пътуващи или работещи временно в страни, ендемични за тропически паразитни болести, задължително се информират преди заминаване за риска от заразяване и начините за предпазване от малария и други тропически паразитни болести от лекар с призната специалност по "медицинска паразитология".

(2) Организацията по осъществяването на дейността по ал. 1 е задължение на ръководителите на транспортни фирми.

(3) Ръководителите на транспортни фирми по ал. 2 са длъжни да осигурят за екипажите по ал. 1 провеждането на химиопрофилактика и запас от индивидуални лечебни дози антималарийни препарати, включително и за резистентни форми на тропическа малария, съгласно указанията на МЗ по чл. 2, ал. 2.

(4) За изпълнението на дейностите по ал. 1 и 3 ръководителите на транспортните фирми водят писмена документация.

(5) Членовете на екипажите по ал. 1 са длъжни да подадат във фирмите декларация по чл. 19, ал. 3 преди всяко отпътуване.

(6) Членовете на екипажите по ал. 1, които са имали повишена температура по време на пътуването, се изследват за малария извън страната при първа възможност и непосредствено след завръщането си в Република България в структурите по чл. 6, ал. 1.

Чл. 19. (1) Туристическите фирми, които организират пътувания в тропически страни, осигуряват на пътуващите специализирана информация относно рисковете и начините за предпазване от заразяване с малария и с други тропически паразитни болести и тяхната профилактиката. Тази информация се предоставя от лекар с призната специалност по "медицинска паразитология".

(2) За изпълнение на задълженията по ал. 1 туристическите фирми водят писмена документация.

(3) Всеки пътуващ е длъжен да подаде във фирмата преди заминаване декларация по образец в два екземпляра (приложение № 6), свидетелстваща за изпълнението на задълженията по чл. 18 и 19.

(4) Ръководителите на транспортните и туристическите фирми съхраняват един екземпляр от декларацията по ал. 3 за срок една година след изтичане на периода за пътуване или работа на лицето, подало декларацията.

Чл. 20. Химиопрофилактика и лечение на малария и други тропически паразитни болести на пътуващи по чл. 18 и 19 се назначават от лекар с призната специалност по "медицинска паразитология".

Чл. 21. Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве контролира изпълнението на дейностите по чл. 18 и 19.

Чл. 22. Военните контингенти, изпълняващи дейности в ендемични за паразитни болести региони, задължително се информират за риска от заразяване с малария и с други тропически паразитни болести, както и за мерките и начините за профилактика.

Чл. 23. Транзитните и/или регистрационно-приемателните центрове на територията на Република България, в които са настанени чужденци, идващи от ендемични за паразитни болести страни, посочени в приложение № 1, са длъжни да организират по отношение на тези граждани:

1. паразитологични изследвания по приложение № 7 в РИОКОЗ по епидемиологични и/или клинични показания;

2. при лабораторно потвърден случай на внасяна паразитна болест да осигурят провеждане на лечение и на контролни лабораторни изследвания на болния/заразоносителя.

Чл. 24. Контролът върху изпълнението на дейностите по чл. 23 се осъществява от РИОКОЗ по местонахождение на транзитния и/или регистрационно-приемателния център.

Чл. 25. Профилактичните мерки срещу маларията включват паспортизация на анофелийни биотопи и ентомологичен мониторинг.

Чл. 26. Мерките по чл. 25 се предприемат от биолозите на РИОКОЗ.

Чл. 27. В огнища на внесена и/или местна малария, регистрирани в маларийния сезон, по преценка и предписание на паразитолог от РИОКОЗ се провежда инсектицидна обработка при условията и по реда на Наредба № 3 от 2005 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации (ДВ, бр. 12 от 2005 г.).

Чл. 28. При регистрирани случаи на малария и други тропически паразитни болести РИОКОЗ и ЛЗ провеждат здравно-просветни дейности.

Чл. 29. Националният център по заразни и паразитни болести оказва методична и организационна помощ на РИОКОЗ и ЛЗ по проблемите на внасяните паразитни болести.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Внасяни паразитни болести" са паразитни болести, с които са се заразили граждани, пребиваващи извън територията на Република България, които впоследствие са диагностицирани в Република България.

2. "Ендемични за паразитни болести региони" са географски територии, където се регистрира постоянно ниво на заболяемост от дадена паразитна болест и се осъществява местно предаване в продължение на няколко последователни години.

3. "Рискови за заразяване региони" са територии, включващи страни с разпространени тропически паразитни болести, в които при пребиваване има риск от заразяване.

4. "Епидемиологичен надзор" е системно регистриране и анализ на епидемиологична информация с цел планиране и провеждане на съответните противоепидемични мерки, оценка на тяхната ефективност, както и осигуряване на обратна връзка до всички звена, участващи в надзора.

5. "Епидемиологичен контрол" е система от противоепидемични и организационни мерки за ограничаване или ликвидиране на определена паразитна болест в огнище на зараза.

6. "Тропически паразитни болести" са паразитни болести, характерни за и широко разпространени в тропическите и субтропическите страни.

7. "Епидемиологични показания" са показания, свързани с риск от заразяване на хора и/или разпространение и/или избухване на епидемичен взрив/епидемия от внасяна паразитна болест.

8. "Епидемиологично и ентомологично проучване" е комплекс от мероприятия за проучване, оценка и провеждани мерки спрямо болния/заразоносителя и преносителя (анофелийните комари).

9. "Клинико-епидемиологични показания" са показания, свързани с характерните клинични прояви и с опасност паразитът да се предава на здрави хора и да предизвиква нови заболявания като единични случаи или епидемии.

10. "Ентомологичен мониторинг" е постоянно проучване на преносителя и регистрация по отношение на видов състав, плътност и динамика на популацията и др.

11. "Анофелийни биотопи" са водоеми от различен тип, в които има благоприятни екологични условия за развитие на ларвите на комарите.

12. "Паспортизация на анофелийни биотопи" е регистрация на анофелийните биотопи с данни за място (район, селище), карта и схема на водоема, площ, тип (блато, канал, река и др.), постоянен/временен, растителност, дълбочина и регистрирана комарна фауна.

13. "Микроскопски препарат" е биологичен материал, поставен на предметно стъкло, който се изследва под микроскоп в нативен вид или след оцветяване.

14. "Транспортна фирма" е търговец, който извършва дейност по превоз на пътници, багажи и товари със собствени или наети транспортни средства.

Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 60, ал. 5 от Закона за здравето.

 

Приложение № 1 към чл. 9

 

Разпространение и риск от заразяване с най-значимите тропически паразитни болести

в страните на:

 

А. Африка

 

М

А

Три-

Кож-

Вис-

Ву-

Л

Он-

Ди-

Дра-

Ан-

Шис-

 

 

а

м

па-

на

це-

ше-

о

хо-

пе-

кун-

ки-

то-

 

 

л

е

но-

 

рал-

ре-

а

цер-

та-

ку-

лос-

зо-

 

Наименование

а

б

зо-

лайш-

на

рио-

о

ко-

ло-

ло-

то-

ма-

 

на страната

р

и

мо-

ма-

 

за -

з

за

не-

за

ми-

то-

 

 

и

а

зи

нио-

лайш-

Бру-

а

 

ма-

 

до-

зи

 

 

я

з

 

за

ма-

гио-

 

 

то-

 

зи

 

 

 

 

а

 

 

нио-

за

 

 

за

 

 

 

 

 

 

 

 

 

за

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

 

Алжир

р

р

-

р

о

-

-

-

-

о

р

о

 

Ангола

п

п

р

о

-

о

п

р

р

р

п

р

 

Бурунди

п

п

р

-

-

р

-

-

о

-

п

р

 

Ботсвана

п

о

р

-

-

-

-

-

-

р

о

р

 

Бенин

п

п

о

о

-

п

п

р

о

п

п

п

 

Буркина Фасо

п

-

р

р

-

р

р

р

о

п

п

п

 

Габон

п

п

п

-

о

п

п

р

п

р

п

о

 

Гамбия

п

п

п

п

-

п

р

о

о

о

п

р

 

Гана

п

р

р

о

-

п

р

р

п

р

п

р

 

Гвинея

п

п

о

р

о

п

р

р

п

о

п

р

 

Гвинея Бисау

п

п

п

-

о

п

п

р

р

о

п

р

 

Джибути

-

п

-

о

-

-

-

-

-

-

о

о

 

Екваториална Гвинея

п

п

р

-

о

п

п

п

р

-

п

п

 

Етиопия

п

р

р

р

о

о

-

о

-

о

п

о

 

Замбия

п

р

р

-

-

р

р

-

о

о

о

р

 

Западна Сахара

р

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

Заир (ДР Конго)

п

п

р

о

-

р

п

р

р

о

р

р

 

Кения

п

п

р

о

р

о

-

о

о

-

п

р

 

Конго

п

п

р

-

о

п

п

р

о

о

п

р

 

Камерун

п

п

р

о

о

р

р

п

р

р

п

р

 

Кот Д'Ивоар

п

п

р

о

-

р

р

р

п

р

п

р

 

Либерия

п

п

р

о

-

п

р

р

о

р

п

р

 

Либия

о

о

-

р

о

о

-

-

-

-

р

о

 

Лесото

-

р

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

Мавритания

р

-

-

о

-

-

-

-

-

о

р

р

 

Малави

п

-

о

-

-

р

о

-

о

о

п

п

 

Мали

п

о

р

р

о

р

р

р

о

р

р

р

 

Малагашка република

п

п

-

-

-

р

-

-

-

-

п

р

 

Мароко

р

п

-

о

о

о

-

-

-

-

о

р

 

Мозамбик

п

р

о

-

-

р

-

-

о

-

п

п

 

Остров Мадагаскар

п

п

-

-

-

р

-

-

-

-

п

р

 

Нигер

п

о

р

р

о

р

о

о

о

-

р

о

 

Нигерия

п

п

р

р

о

р

р

р

р

р

о

р

 

Египет

р

р

-

р

о

р

-

-

-

о

р

р

 

Намибия

п

о

о

-

-

-

-

-

-

р

о

о

 

Родезия (Южна)

о

-

о

-

-

о

-

р

о

р

п

п

 

Руанда

п

п

р

-

-

р

-

-

-

-

-

-

 

Свазиленд

о

п

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

 

Сенегал

п

о

р

р

р

п

р

р

р

р

п

р

 

Сомалия

п

п

-

о

о

-

-

-

-

о

п

р

 

Судан

п

о

р

о

р

о

р

о

р

р

р

р

 

Сиера Леоне

п

п

р

-

о

п

р

р

р

о

п

р

 

Танзания

п

п

р

-

р

р

-

р

р

о

р

р

 

Того

п

п

р

-

р

п

п

р

о

р

п

п

 

Тунис

р

п

-

р

р

-

-

-

-

р

р

р

 

Уганда

п

п

р

о

о

р

о

р

р

р

п

п

 

Централна Африканска

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

република

п

р

р

о

о

п

п

р

р

о

р

п

 

ЧАД

р

п

о

р

о

р

р

р

р

р

р

р

 

ЮАР

о

о

-

-

о

-

-

-

-

-

р

р

 

Легенда:

П - повсеместно разпространение

Р - разпространение в отделни райони

О - отделни огнища

(-) - липсва или няма данни

Б. Азия

 

М

А

Кож-

Вис-

Ву-

Он-

Дра-

Ан-

Шис-

Па-

 

 

а

м

на

це-

ше-

хо-

кун-

ки-

то-

ра-

 

 

л

е

 

рал-

ре-

цер-

ку-

лос-

зо-

го-

 

Наименование

а

б

лайш-

на

рио-

ко-

ло-

то-

ма-

ни-

 

на страната

р

и

ма-

 

за -

за

за

ми-

то-

мо-

 

 

и

а

нио-

лайш-

Бру-

 

 

до-

зи

за

 

 

я

з

за

ма-

гио-

 

 

зи

 

 

 

 

 

а

 

нио-

за

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

за

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

Аден

р

п

о

о

-

-

р

-

о

-

 

Афганистан

п

-

п

о

-

-

-

р

-

-

 

Бахрейн

п

п

о

-

-

-

-

-

-

-

 

Бирма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Мианмар)

п

р

о

о

о

-

о

р

-

-

 

Бангладеш

р

о

-

п

р

-

о

р

-

-

 

Израел

о

-

р

о

-

-

-

-

о

-

 

Индонезия

п

о

-

-

о

-

-

р

о

р

 

Индия

п

п

р

р

р

-

п

р

о

р

 

Йордания

р

-

р

р

-

-

-

о

-

-

 

Ирак

р

п

р

о

-

-

о

р

р

-

 

Иран

р

о

р

р

о

-

р

р

о

-

 

Камбоджа

п

р

о

о

-

-

-

п

-

п

 

Китай

р

о

-

р

р

-

-

р

р

р

 

Корея

п

п

-

-

-

-

-

п

р

р

 

Кувейт

-

п

о

-

-

-

-

п

о

-

 

Лаос

п

п

о

о

-

-

-

о

о

р

 

Ливан

р

-

р

о

р

-

-

р

о

-

 

Малайзия

п

р

о

о

о

-

-

р

р

о

 

Непал

р

р

о

р

о

-

о

р

-

о

 

Йемен

п

п

о

о

-

о

р

р

р

-

 

Оман

п

-

о

-

-

-

-

-

-

-

 

Тайван

о

-

-

-

р

-

-

р

р

р

 

Пакистан

п

п

р

о

о

-

р

о

-

р

 

Папуа Нова Гвинея

п

п

-

-

п

-

-

о

-

р

 

Саудитска Арабия

р

-

о

о

-

-

р

р

р

-

 

Виетнам

п

п

-

о

п

-

-

п

-

п

 

Сирия

р

-

р

о

-

-

-

р

р

-

 

Тайланд

р

п

о

о

о

-

-

п

о

п

 

Турция

п

о

р

р

о

-

о

р

о

-

 

Филипини

р

р

-

-

р

-

-

р

р

о

 

Шри Ланка

п

п

о

-

о

-

-

п

-

-

 

Япония

-

о

-

-

р

-

-

п

р

р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В. Латинска Америка

 

М

А

Кож-

Вис-

Ву-

Он-

Дра-

Ан-

Шис-

Па-

 

 

а

м

на

це-

ше-

хо-

кун-

ки-

то-

ра-

 

 

л

е

 

рал-

ре-

цер-

ку-

лос-

зо-

го-

 

Наименование

а

б

лайш-

на

рио-

ко-

ло-

то-

ма-

ни-

 

на страната

р

и

ма-

 

за -

за

за

ми-

то-

мо-

 

 

и

а

нио-

лайш-

Бру-

 

 

до-

зи

за

 

 

я

з

за

ма-

гио-

 

 

зи

 

 

 

 

 

а

 

нио-

за

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

за

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

Аржентина

р

о

о

р

-

-

-

о

-

-

 

Боливия

р

о

о

о

-

-

о

о

-

-

 

Бразилия

п

о

р

р

р

-

о

о

р

о

 

Венецуела

р

о

р

о

р

р

-

о

р

о

 

Гватемала

р

о

о

о

р

р

-

п

-

-

 

Еквадор

р

о

р

р

-

-

-

р

-

р

 

Куба

-

о

-

-

-

-

о

п

-

-

 

Колумбия

п

о

р

о

р

о

-

о

о

о

 

Мексико

р

о

о

о

-

р

-

о

-

о

 

Никарагуа

п

о

о

о

-

-

-

п

-

-

 

Хаити

р

о

-

-

п

-

-

п

п

-

 

Парагвай

п

о

р

о

-

-

-

о

-

о

 

Перу

р

о

р

р

-

-

-

р

-

о

 

Панама

п

о

р

о

п

-

-

р

-

о

 

Салвадор

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(El Salvador)

р

о

р

о

-

-

-

п

-

-

 

Уругвай

-

о

-

-

-

-

-

р

-

-

 

Хондурас

р

о

о

о

-

-

-

п

-

-

 

Чили

-

о

о

-

-

-

-

р

-

-

 

 

Приложение № 2 към чл. 7, ал. 1

 

Клинични и/или епидемиологични показания, по които се изследват лица, идващи от

страни с разпространена малария

 

Лицата са посетили страни с разпространена малария и отговарят на поне едно от следните условия:

а) преболедували са от малария извън територията на Република България;

б) имат или са имали температурно състояние независимо от диагнозата;

в) имат или са имали клинични и/или лабораторни данни за анемия и/или хепатоспленомегалия.

 

Приложение № 3 към чл. 7, ал. 4

 

Ред за изследване за малария

 

1. Взима се периферна кръв и от нея на отделни предметни стъкла се приготвят два вида микроскопски препарати - кръвна натривка и три дебели кръвни капки.

2. Приготвените микроскопски препарати се оцветяват по метода на Романовски-Гимза и се изследват под микроскоп за наличие на причинители на малария.

 

Приложение № 4 към чл. 11, ал. 1

 

Месечна/годишна справка за лабораторно потвърдените случаи на внасяните паразитни болести

Медико-диагностични лаборатории по медицинска паразитология/РИОКОЗ град                                

Месец:               година             

 

Брой лица

Е

А

Т

А

С

Х

Т

Л

А

К

Б

П

Л

Л

М

Ф

Ш

Т

Е

Т

Ф

Д

 

изледвани чрез:

н

с

р

н

т

и

е

а

м

р

л

н

а

а

а

и

и

о

х

р

а

р

 

българи 

т

к

и

к

р

м

н

м

е

и

а

е

й

й

л

л

с

к

и

и

с

у

 

чужденци 

е

а

х

и

о

е

и

б

б

п

с

в

ш

ш

а

а

т

с

н

х

ц

г

 

 

р

р

о

л

н

н

и

л

и

т

т

м

м

м

р

р

о

о

о

и

и

и

 

 

о

и

ц

о

г

о

д

и

а

о

о

о

а

а

и

и

з

п

к

н

о

(*)

 

 

б

д

е

с

и

л

о

о

з

с

ц

ц

н

н

я

о

о

л

о

е

л

 

 

 

и

о

ф

т

л

е

з

з

а

п

и

и

и

и

 

з

м

а

к

л

о

 

 

 

о

з

а

о

о

п

и

а

(аме-

о

с

с

о

о

 

и

о

з

о

о

з

 

 

 

з

а

л

м

и

и

(**)

 

бен

р

т

т

з

з

 

(вид)

з

м

з

з

а

 

 

 

а

 

о

и

д

д

 

 

аб-

и

о

о

а

а

 

 

и

о

а

а

 

 

 

 

 

 

з

д

о

о

 

 

цес)

д

з

з

(вис-

(кож-

 

 

(вид)

з

 

 

 

 

 

 

 

 

а

о

з

з

 

 

 

и

а

а

це-

на)

 

 

 

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

з

а

а

 

 

 

о

 

 

рал-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

и

 

 

 

 

 

з

 

 

на)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Макроскопска

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

диагностика

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положи-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

телни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перианален отпе-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

чатък

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фекалии - хелминти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

и протозои

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Културелно изследване

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фекалии - оцветява-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

не за чревни протозои

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кръвни и тъканни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

материали

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урина

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РПХА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELISA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РИФ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Други имунологични

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

методи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От тях положителни:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(*) Находките се описват по вид на открития паразит в забележка.

(**) При откриване на T.solium се описва в забележка.

Забележка. Таблицата се изпраща от РИОКОЗ в МЗ и НЦЗПБ до 15-о число на следващия месец.

Дата:

Изготвил:

 

..............................................................

 

(подпис, име, фамилия, длъжност)

 

Приложение № 5 към чл. 15, ал. 3

 

МЗ - РИОКОЗ

град ...........................

 

Карта за епидемиологично проучване на паразитно болен и паразитоносител с внесена

паразитна болест

№ ..............

 

1.

Име, презиме, фамилия ................

 

- Възраст: ...................................................... ЕГН ................

2.

Пол: … МЪЖ    ЖЕНА (да се подчертае)

3.

Националност ................

4.

Професия: ................

5.

Месторабота (адрес) ................

6.

Постоянно местожителство (адрес) ................

7.

От коя страна пристига ................

8.

Дата на пристигане в България ................

9.

Други страни, които е посетил през последните месеци (страна, дата) ................

 

................................

10.

Боледувал ли е от малария и друга тропическа паразитоза? ДА НЕ; Година ................

 

Страна/и… ................паразитоза/и ................

 

Проведено лечение: ДА НЕ (да се подчертае) Препарат ................

11.

Хемотрансфузия през последните 3 месеца: ДА НЕ (да се подчертае)

12.

Химиопрофилактика: ДА НЕ (да се подчертае) Препарат. ................

13.

Как и къде е открит болният - активно, пасивно (да се подчертае) ................

 

Наименование на ЛЗ/РИОКОЗ

14.

Начало на заболяването: дата ................

15.

Първоначална диагноза: ................

16.

Дата на потърсване на лекарска помощ ................

17.

Дата и място на вземане на материал за изследване: ................

 

(дата)

 

ЛЗ ................

18.

Дата на получаване на материала в паразитологична лаборатория ...............................................................;

 

(дата)

 

...............................

 

(наименование на лабораторията)

19.

Дата на изследване................................; ................

 

(дата)                        (изследването е извършено от)

20.

Резултат (вид на паразита, стадии) ................

..........

................

21.

Паразитемия (за малария) ................

22.

Дата на изпращане на резултатите в ЛЗ ................

23.

Дата на изпращане на препаратите за потвърждаване в НЦЗПБ: ................

24.

Резултат в НЦЗПБ ................

25.

Проведено лечение - стационарно/амбулаторно (да се подчертае)

26.

Хоспитализация (дата, ЛЗ) ................

27.

Лекарствен препарат, доза, схема ................

 

..............................

28.

Дата на започване на лечението:… ................

29.

Изход от заболяването ................

30.

Окончателна диагноза: ................

31.

Класификация на случая:

 

а) при малария: 1) внесен; 2) местен от вносен; 3) местен от местен (предаден чрез комар); 4) рецидив; 5) хемотрансфузионен; 6) неопределен;

 

б) при други тропически паразитози: 1) внесен; 2) местен от вносен (да се подчертае).

32.

Класификация на огнището:

 

Ново активно, остатъчно активно, остатъчно неактивно, ново потенциално, псевдоогнище (да се подчертае)

33.

ДРУГИ ДАННИ ОТ ЕПИДЕМИОЛОГИЧНОТО ПРОУЧВАНЕ (ТЕКСТУАЛНО) (трудности във: регистрацията, изследването, лечението и проучването; престой в тропическа страна; риск при работа; химиопрофилактика; различно местоживеене от мястото на диагностицирането; сезон; нападение от комари; ентомологични данни (вид, численост и др.); мероприятия за борба с вектора (препарат, помещения и др.); лечение и продължителност; контролни изследвания; клинично състояние (симптоматика, продължителност) и т. н.

………

.............................

 

..............................

 

..............................

 

(при необходимост да се използва допълнителен лист)

ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Паразитоза, вид на причинителя, класификация на случая, вероятни място/страна на заразяването.

ЗАБЕЛЕЖКА: Епидемиологичната карта се изпраща в МЗ и НЦЗПБ не по-късно от 3 седмици след съобщаване на случая.

Дата:

Извършил проучването:

 

..............................................................

 

(подпис, име, фамилия, длъжност)

 

Приложение № 6 към чл. 19, ал. 3

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

 

Подписаният (ата) ............

(име, презиме и фамилия)

Постоянен адрес ............,

пътуващ за .................................................................................................. на ..............................................................,

(страна)                                                                (дата, месец, година)

получих информация за риска от заразяване и начините за предпазване от тропически паразитни болести, разпространени в страната/страните, до които ще пътувам.

....................................                                                                            Пътуващ:

(дата, месец, година)

 

 

Приложение № 7 към чл. 23, т. 1

 

Списък на паразитологичните изследвания

 

1. При пристигане от Азия се извършват изследвания за малария, филарии, чревни хелминти и протозои, урогенитална шистозомоза.

2. При пристигане от Африка се извършват изследвания за малария, филарии, чревни хелминти и протозои, урогенитална шистозомоза, трипанозомози.

3. При пристигане от Южна Америка се извършват изследвания за малария, филарии, чревни хелминти и протозои, урогенитална шистозомоза, трипанозомози.

4. Материали за изследване в зависимост от паразитното заболяване:

4.1. кръвна натривка - при филариатози и трипанозомози;

4.2. урина - пикочо-полова шистозомоза;

4.3. фекалии - чревни хелминтози и протозоози;

4.4. храчка - парагонимоза;

4.5. костно-мозъчен пунктат - висцерална лайшманиоза;

4.6. натривка от кожни лезии - кожна лайшманиоза;

4.7. срези от кожа - онхоцеркоза, стрептоцеркоза.

 

Още по темата:
  • МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ ПО ПРОФИЛАКTИКА И КОНТРОЛ НА ВЪТРЕБОЛНИЧНИТЕ ИНФЕКЦИИ
  • Наредба № 25 от 06 юни 2007г. за условията и реда за вземане на проби и провеждане на лабораторни изследвания, анализи и експертизи, необходими за целите на държавния здравен контрол (Обн. ДВ. бр.48 от 15 Юни 2007г.)
  • МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ “МЕДИЦИНСКА ПАРАЗИТОЛОГИЯ”
  • МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ ПРЕВЕНЦИЯ И КОНТРОЛ НА ВЪТРЕБОЛНИЧНИТЕ ИНФЕКЦИИ (ВБИ)
4.0/5 1 оценка

Свързани продукти

СИНХРОЛАЙН АКНИКЕЪР СПРЕЙ ЗА ГРЪБ И ГЪРДИ 100 мл
45.90лв.

СИНХРОЛАЙН АКНИКЕЪР СПРЕЙ ЗА ГРЪБ И ГЪРДИ 100 мл

СИЛАТА НА САМОКОНТРОЛА - РАЙЪН ХОЛИДЕЙ - СИЕЛА
18.00лв.

СИЛАТА НА САМОКОНТРОЛА - РАЙЪН ХОЛИДЕЙ - СИЕЛА

ДРЕГЕР DINGO C- 08 РОЗОВ С МУНДЩУК
240.00лв.

ДРЕГЕР DINGO C- 08 РОЗОВ С МУНДЩУК

Безплатна доставка за България!
ИНТИМО ХЕЛП ПРОТИВОГЪБИЧЕН КРЕМ 30 мл + АПЛИКАТОРИ * 5
25.60лв.

ИНТИМО ХЕЛП ПРОТИВОГЪБИЧЕН КРЕМ 30 мл + АПЛИКАТОРИ * 5

Нов
ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 С ПРЕЗРАМКА БЕЗ РЪКАВИЦА 0403-01
39.90лв.

ТОНУС ЕЛАСТ КОМПРЕСИОНЕН РЪКАВ ЕЛАСТИЧЕН КЛАС 2 С ПРЕЗРАМКА БЕЗ РЪКАВИЦА 0403-01

ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
25.00лв.

ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР

Коментари към Наредба № 17 от 30 юли 2008 г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Наредба № 17 от 30 юли 2008 г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:12
    Коментирайте "Наредба № 17 от 30 юли 2008 г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяните паразитни болести"

Свързани статии

  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Анализ на урина
  • Домашни средства срещу въшки
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Домашни средства срещу глисти
  • Фекален тест
  • Тромбоцити (PLT)
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Отстраняване на кърлеж
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 7 часа и 55 мин.

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 98 дни, 9 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 16 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 7 часа и 28 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival