НАРЕДБА за изменение и допълнение на Наредба № 10 от 2003 г. за норми за допустими емисии (концентрации в отпадъчни газове) на серен диоксид, азотни оксиди и общ прах, изпускани в атмосферния въздух от големи горивни инсталации (ДВ, бр. 93 от 2003 г.)
Наредби
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 10 от 2003 г. за норми за допустими емисии (концентрации в отпадъчни газове) на серен диоксид, азотни оксиди и общ прах, изпускани в атмосферния въздух от големи горивни инсталации (ДВ, бр. 93 от 2003 г.)
§ 1. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 8 след думите „се получава от“ се добавя „бутални“.
2. Точка 11 се изменя така:
„11. газови турбини, въведени в експлоа¬тация преди 27 ноември 2003 г.“
§ 2. В чл. 5 се създава ал. 3:
„(3) В случай на изграждане на голяма горивна инсталация, за която е вероятно да окаже значително въздействие върху окол¬ната среда в друга държава – членка на ЕО, компетентните органи са длъжни да осигурят цялата необходима информация и провеждане на консултации в съответствие с изисквани¬ята на глава шеста от Закона за опазване на околна среда.“
§ 3. В чл. 6 се създава ал. 3:
„(3) В случай на съществена промяна в дадена горивна инсталация по смисъла на т. 41 от § 1 на допълнителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда към нея се прилагат нормите за допустими еми¬сии за серен диоксид, азотни оксиди и прах, определени в част Б на приложения № 1 – 5.“
§ 4. В чл. 7 ал. 1 се изменя така:
„(1) При експлоатация на нови ГГИ, въве¬дени в действие преди 27 ноември 2003 г., се осигурява прилагането на всички необходими мерки, основани на най-добрите налични техники, с цел емисиите на серен диоксид, азотни оксиди и прах да не превишават съответните НДЕ, определени в част А на приложения № 1 – 5.“
§ 5. В чл. 8 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
„(1) Операторите на съществуващи ин¬сталации, изброени в приложение № 6, са длъжни да прилагат всички възможни мерки, основани на най-добрите налични техники, така че от 1 януари 2008 г. емисиите на серен диоксид, азотни оксиди и прах, изпускани от тези инсталации, да са в съответствие с НДЕ, определени за инсталациите по чл. 7, ал. 1.“
2. В ал. 3 изразът „за която операторът поеме отговорността“ се заменя със „за която операторът е поел отговорността“.
§ 6. В чл. 9, ал. 1, т. 1 думите „операторът на съществуващата инсталация поеме отговор¬ността“ се заменят с „операторът на същест¬вуващата инсталация е поел отговорността“.
§ 7. Член 13 се отменя.
§ 8. Член 16 се отменя.
§ 9. Чл. 17 се изменя така:
„Чл. 17. (1) При авария или спиране на пречиствателните съоръжения на една ГГИ, вследствие на което е налице превишаване на НДЕ, операторът е длъжен, в случай че в рамките на 24 часа не бъде отново постиг¬нато спазването им, да ограничи или да спре работата на инсталацията, или да премине към използване на нискоемисионни горива.
(2) При всички случаи по предходната али¬нея операторът е длъжен в срок не по-дълъг от 48 часа да уведоми за това компетентните органи.
(3) В рамките на дванадесет месеца обща¬та продължителност на експлоатацията на една горивна инсталация без функционира¬щи пречиствателни съоръжения не може да превишава 120 часа.“
§ 10. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 думите „министъра на енергети¬ката и енергийните ресурси“ се заменят с „министъра на икономиката, енергетиката и туризма“;
б) в т. 2 думата „повредени“ се заменя с „аварирали“.
2. В ал. 2 думите „по ал. 2 на чл. 17“ се заменят със „за всеки период от 12 месеца по ал. 3 на чл. 17“.
§ 11. Член 19 се изменя така:
„Чл. 19. По искане на заинтересованите лица компетентните органи могат да позволят за максимален срок до 6 месеца изключение от задължителното спазване на НДЕ за серен диоксид по глава втора за инсталации, които нормално използват единствено горива с ниско съдържание на сяра, в случаите, когато поради краен недостиг на такива горива операторът на съответната горивна инсталация не може да осигури доставката им.“
§ 12. Член 20 се изменя така:
„Чл. 20. (1) По искане на заинтересованите лица компетентните органи могат да позво¬лят изключение от задължението за спазване на НДЕ по глава втора в случаите, когато една инсталация, която нормално използва само газообразно гориво и която в противен случай би трябвало да бъде оборудвана със съоръжения за пречистване на отпадъчните газове, трябва по изключение да използва други горива поради рязко прекъсване на захранването с газ.
(2) Срокът, за който се позволява изклю¬чението по ал. 1, не може да превишава 10 денонощия освен в случаите, когато същест¬вува крайна нужда от поддържането на дос¬тавките на енергия.
(3) При всички случаи по ал. 1 операторът е длъжен да уведоми незабавно компетент¬ните органи.“
§ 13. Създава се чл. 20а:
„Чл. 20а. В случаите на прилагане на из¬ключенията по чл. 19 и 20, както и по част А, ал. 2 и част Б, ал. 2 на приложение № 1 и по част А, ал. 2 на приложение № 4 ком¬петентните органи докладват ежегодно на Европейската комисия.“
§ 14. В чл. 21, т. 2 изразът „резултатът от умножението“ се заменя със „сборът от ре¬зултатите от умноженията“.
§ 15. Член 26 се изменя така:
„Чл. 26. (1) При собствени непрекъснати измервания НДЕ в част А на приложения № 1 – 5 се приемат за спазени единствено в случаите, когато оценката на резултатите показва, че за времето за експлоатация в рамките на съответната календарна година:
1. нито една от дванадесетте календарни средномесечни стойности не превишава нор¬мите за допустими емисии;
2. 97 % от всички 48-часови средни стой¬ности не превишават 110 % от нормите за допустими емисии на серен диоксид и прах и 95 % от всички 48-часови средни стойности не превишават 110 % от нормите за допустими емисии на азотни оксиди.
(2) При контролни и при собствени перио¬дични измервания НДЕ се приемат за спазени единствено в случаите, когато измерените стойности не превишават установените в при¬ложения № 1 – 5 норми за допустими емисии.“
§ 16. В чл. 27 след думите „всички произ¬волни“ се добавя „календарни“.
§ 17. Член 28 се изменя така:
„Чл. 28. (1) За нови инсталации по чл. 7, ал. 2 нормите за допустими емисии се приемат за спазени единствено в случаите, когато за работните часове в рамките на календарна година:
1. нито една от валидираните среднодено¬нощни стойности не превишава стойностите, определени в част Б на приложения № 1 – 5;
2. 95 % от всички валидирани средночасови стойности не превишават 200 % от стойностите, определени в част Б на приложения № 1 – 5.
(2) Валидираните средни стойности се определят, както е посочено в част А, т. 7 на приложение № 9.“
§ 18. Създава се чл. 30:
„Чл. 30. (1) За ГГИ с електрическа мощност от или над 300 MW, които получат разреше¬ние за строеж след 25 юни 2009 г., операторът извършва оценка за наличието на следните условия:
1. има ли подходящи места за складиране на въглероден диоксид;
2. технически и икономически възможно ли е изграждането на транспортни връзки;
3. технически и икономически възможно ли е изграждане на инсталация за улавяне на въглероден диоксид.
(2) Ако условията по ал. 1 са изпълними, операторът следва да осигури запазване на подходящо място на площадката за оборудване за улавяне и компресиране на въглеродния диоксид.
(3) Компетентният орган (министърът на околната среда и водите) определя дали ус¬ловията по ал. 1 са изпълними на базата на данните, представени в оценката на операто¬ра, и на друга налична информация, касаеща в частност опазването на околната среда и човешкото здраве.“
§ 19. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В § 2:
а) в т. 4 навсякъде думите „в отпадъчни¬те газове“ се заменят с „в единица обем на отпадъчните газове след корекция за съдър¬жанието на влага“;
б) създава се т. 5а:
,,5а. „общ прах“ е общата емисия на всички прахообразни вещества (включително сажди), изпускани в атмосферата;“
в) точка 8 се изменя така:
„8. „гориво“ е всеки твърд, течен или газообразен горим материал, използван за горивния процес в горивната инсталация, с изключение на отпадъците по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците, чието изгаряне е регламентирано с Наредба № 6 от 2004 г. за условията и изискванията за изграждането и експлоатацията на инсталации за изгаряне и инсталации за съвместно изгаряне на отпадъци (ДВ, бр. 78 от 2004 г.);“
г) в т. 9 накрая се поставя точка и се до¬бавя изречението:
„Горивни инсталации, чиито отпадъчни газове фактически се изпускат през общ комин, се разглеждат като една инсталация, като в този случай терминът горивна инста¬лация се отнася за цялата група от горивни инсталации.“;
д) в т. 10 думата „топлотворната“ се заменя с „долната топлотворна“.
2. Създава се § 2а:
„§ 2а. Тази наредба въвежда разпоредбите на Директива 2001/80/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2001 г. за ограничаване на емисиите на определени замърсители във въздуха, изпускани от големи горивни инсталации.“
§ 20. Параграф 5 от преходните и заклю¬чителните разпоредби се отменя.
§ 21. Навсякъде в наредбата думите „по искане на заинтересовано лице“ се заменят с „по искане на заинтересованите лица“.
§ 22. В част А, т. 7 подточки а) и б) на при¬ложение № 9 към чл. 28, ал. 2 се изменят така:
„а) стойностите на 95 %-ните доверителни интервали на всяка една измерена стойност не трябва да превишават със следните проценти съответните норми за допустими емисии:
1. за серен диоксид – с 20 %;
2. за азотни оксиди – с 20 %;
3. за прах – с 30 %;
б) валидираните средночасови и средно¬денонощни стойности се получават, като от измерените валидни средночасови стойности се извади стойността на съответния довери¬телен интервал;“.
Заключителна разпоредба
§ 23. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването є в „Държавен вестник“.
Министър на околната среда и водите: Н. Караджова
Министър на икономиката, енергетиката и туризма: Тр. Трайков
За министър на регионалното развитие и благоустройството: Ек. Захариева
Министър на здравеопазването: Ст. Константинов
Свързани продукти
ИНСПЕКЦИЯТА - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
ФИЛИПОПОЛ (ЛУКСОЗЕН АЛБУМ) - БЪЛГАРСКИ ЕЗИК - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ФИЛИПОПОЛ (ФИЛИПОПОЛЪ ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ НА РУСКИ ЕЗИК) - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
РЪКАТА НА САТАНАТА - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
КОЗМЕТИЧНИ ТАМПОНИ COTTON SOUND * 60
ИВЪНСУИС ЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл
Свързани статии
- Нещата у дома, които могат да ни разболеят
- Методи за лечение на анорексия
- Въздушна емболия
- Овлажнители за въздух
- Състав на газовете във въздуха, белите дробове и кръвта
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Ръчното почистване на медицинските инструменти излага персонала на замърсени течности
- Отглеждайте хлорофитум за пречистване на въздуха от вредни вещества
- Направете си домашен спрей за бърсане на прах
- Контрол на теглото
Коментари към НАРЕДБА за изменение и допълнение на Наредба № 10 от 2003 г. за норми за допустими емисии (концентрации в отпадъчни газове) на серен диоксид, азотни оксиди и общ прах, изпускани в атмосферния въздух от големи горивни инсталации (ДВ, бр. 93 от 2003 г.)