Кралски колеж - Лондон
Международни организации
Лондонският Кралски колеж (King's College London, KCL) е утвърдена и вековна институция, предлагаща обучение на отлично ниво в областта на медицината, психиатрията, хуманитарните науки, стоматологията, правото, социалните науки и на професионалистите по здравни грижи.
Престижното висше учебно заведение е основано от херцога на Уелингтън и от крал Джордж IV, който издава кралски устав през 1829 г. Интересното е, че през 1836 г. Кралският колеж заедно с Лондонския университетски колеж (University College London) основават Лондонския университет, като и двата стават част от неговата структура. През 1994 г. Кралският колеж получава финансова и академична автономия, въпреки че остава част от Лондонския университет.
През годините King's College London се разраства и развива с помощта на много сливания - например с Института по психиатрия (през 1997 г.), с Обединените медицински и дентални училища на болниците "Сейнт Томас" и "Гай" (през 1998 г.), с двата колежа "Челси" и "Кралица Елизабет" (през 1985 г.).
Дейност и мисия на колежа
Дейността и мисията на Кралския колеж в Лондон са подчинени на значителния принос за обществото, доказан от близо 200-годишната история на висшето училище. В стратегията си до 2029 г. учебното заведение ще продължи да развива образованието и изследванията, които предлага, и да е обърнато към дейност, посветена в услуга на обществото.
Приоритетите, около които се развива дейността на KCL, са:
- Образование - близо 200 години Кралският колеж обучава своите студенти да имат критично мислене, да водят и да променят света. Това се постига чрез предоставянето на отлично образование, подсилено с научни изследвания.
- Изследванията са в основата на висшето училище, чрез тях студенти и служители постигат по-нататъшно знание и разбиране, оказват въздействие върху света и науката. Предоставяйки най-добрата среда, подкрепа и мрежи за обучаващите се в следдипломна квалификация и за учените, Кралският колеж излиза с водещи в света и насочени навън изследвания, съсредоточени върху посрещане на нуждите на обществото. Усилията му са насочени към задържане, развитие и набиране на таланти от световна класа; осигуряване на най-добрата среда и мрежи за предоставяне на водещи световни изследвания; разширяване на изследователската база с цел повишаване на качеството; увеличаване на въздействието и обхвата на изследователските партньорства; предоставяне на обучение, подсилено с научни изследвания.
- Служба към обществото - това означава висшето училище да помага за оформянето и трансформирането на местните общности и общества по света посредством социални реформи; внасяне на услуги за обществото в образователния опит; извършване на изследвания, насочени към задоволяване на обществените нужди; подкрепа и насърчаване на доброволчеството сред студентите и служителите; защита на околната среда.
- Партньорства - Кралският университет се ангажира да работи съвместно във всеки регион на света като си партнира с различни институции. Тези сътрудничества предоставят разнообразни и обогатяващи преживявания за студентите му; позволяват съвместни изследвания, провокирани от предизвикателствата в глобален мащаб. В основата на визията на висшето училище стоят две ценности - културна компетентност и глобално мислене за решаване на проблеми.
Структура на колежа
Структурата на лондонския Кралски колеж има следния вид:
- Съвет - това е върховният орган на управление на висшето училище, начело стои председател. Негово задължение е поддържането на дългосрочна устойчивост на институцията, отговаря и гарантира, че делата на колежа се водят по ефективен, разумен и финансово стабилен и подходящ начин. Съставът на Съвета наброява 12 независими членове, които предлагат външна експертиза по редица въпроси, свързани с управлението на учебното заведение, разходването на публични средства, отчетността по отношение на вземането на решения и др. В Съвета има още представители на студентите и на служителите. Работата на този орган се подпомага от множество комитети и подкомитети. Един от основните е така наречения Академичен съвет, на който докладват повечето от останалите. Той се занимава с академичната работа на King's College London, в това число преподаването, научните изследвания, оценяването. Останалите комитети са Комитет по одит, риск и съответствие, Комитет на председателите на съвети, Комитет по стратегия на имотите, Комитет за стипендии и почетни степени, Финансов комитет, Комитет по управление и номинации, Комитет по възнагражденията и Комитет по персонала и културната стратегия.
- Президент и директор на KCL - един човек заема поста на президент и директор на колежа. Има трима старши вицепрезиденти и още петима вицепрезиденти, отговарящи за различни области от структурата на висшето училище като финанси, международни отношения, образование, научни изследвания, здравеопазване. Към схемата се присъединяват и изпълнителните декани, които оглавяват различните факултети и училища в Кралския колеж.
Факултети, институти и училища
King's College London разполага с 6 факултета, всеки от които е разпределен на няколко катедри. Отделно в структурата на висшето училище са позиционирани 2 училища и 1 институт.
- Факултет по изкуства и хуманитарни науки - един от най-престижните, в Европа се класира сред първите шест. Той предлага много възможности за обучаващите се - от изучаване на класически и съвременни предмети като древни езици, философия, музика, култура, медии, филмови и творчески индустрии.
- Факултет по дентална медицина, орални и краниофациални науки - това е един от световните центрове в тази област на медицината, класиран на първо място в световен мащаб от QS World University Rankings за 2020 г.
- Факултет по науки за живота и медицина - един от най-големите и успешни центрове за научни изследвания и образование във Великобритания. Факултетът събира в себе си Училище по основни и медицински бионауки, Училище по биомедицинско инженерство и образни науки, Училище посърдечносъдова и метаболитна медицина, Училище по рак и фармацевтични науки, Училище по имунология и микробни науки и Училище по житейски курсове и науки за населението.
- Факултет по природни, математически и инженерни науки - той има дълга традиция на водещи в световен мащаб изследвания и обучение по физика, химия, математика, инженерство и компютърни науки.
- Факултет по медицински сестри, акушерство и палиативни грижи - произхожда от училище "Найтингейл", създадено през 1860 г. Обучава своите студенти как да предоставят възможно най-добрите грижи и изследва проблемите, засягащи здравето.
- Факултет по социални науки и публична политика - включва катедри и училища по глобални въпроси, по образование, комуникация и общество, международно развитие, политика и икономика, военни изследвания и др.
- Институт по психиатрия, психология и неврология - повече от 70 години институтът е световен лидер в изследванията, преподаването и изучаването на тези науки. Студентите могат да се обучават в области като биостатистика и здравна информатика, социална, генетична и развиваща се психиатрия, заболявания, свързани с възрастта, детско-юношеска психиатрия, криминалистика и неврологични науки и др.
- Училище по право Dickson Poon School of Law - едно от най-старите юридически училища в Англия.
- Кралско бизнес училище (King's Business School) - от 1989 г. е водеща институция в бизнеса и мениджмънта, присъства в топ 10 три поредни години за проучвания в тази областта.
За контакти: |
Уеб сайт: https://www.kcl.ac.uk/
Свързани продукти
Свързани статии
- Медицински университет - София
- Американски университет в България, гр. Благоевград
- Технически университет, гр. Габрово
- Създаване на Катедрата по фармакология, клинична фармакология и лекарствена токсикология при МУ – Пловдив през 1946 година
- Югозападен университет "Неофит Рилски", гр. Благоевград
- Каролинска институтет - една от най-елитните школи по медицина в света
- Шуменски университет "Епископ Константин Преславски", гр. Шумен
- Медицински университет - Варна "Проф. д-р Параскев Стоянов"
- Химикотехнологичен и металургичен университет, гр. София
- Университет по хранителни технологии, гр. Пловдив
Коментари към Кралски колеж - Лондон