Институт "Пастьор"
Международни организации
Институтът "Пастьор" е частна фондация с нестопанска цел, работеща в обществена полза, чиято централа се намира в Париж, Франция. Дейността му е съсредоточена в предотвратяването, лечението и изследването на заболявания главно с инфекциозен произход.
Освен център за биомедицински изследвания Институтът е и образователен център. В него се провеждат висококачествени курсове, предназначени за талантливи учени и професионалисти в медицината и науката от цял свят.
Фондацията взима дейно участие в различни международни проекти, партнирайки си с научни авторитети като Световната здравна организация и други изследователски институции, университети. Около самия институт има изградена Международна мрежа (нейният законен представител – Асоциацията на мрежата на "Пастьор", създадена 2011 г.), която включва 33 членове в 25 държави, разположени на 5 континента. Те си сътрудничат в областта на здравеопазването и приемат като приоритет местни и международни здравни проблеми. Тази общност от изследователски институти е обединена от ценностите и мисиите, изповядвани от Луи Пастьор, и дава своя принос в областта, в която е специализирана. Участието в мрежата на Института "Пастьор" е на доброволни начала.
Историята на Института "Пастьор" е неделимо свързана с историята на учения Луи Пастьор. В края на своя живот той настоява и търси подкрепа за създаването на подобна институция. Институтът е основан с указ от 4 юни 1887 г., а официално е открит на 14 ноември следващата година. Първоначалната цел е да се разшири ваксинацията срещу бяс, изследването на инфекциозните болести и да се разпространяват извлечените знания и открития. В следващите години историята на учреждението се пише от много други учени и изследователи, следвайки веруюто на Луи Пастьор.
Дейност и мисия на института
Желанието на Луи Пастьор било кръстеният на него институт да бъде полезен на обществото със своята дейност и затова той е организация с нестопанска цел. Мисиите, около които е концентрирал своята дейност, са:
- Изследвания - институтът е известен като международен биомедицински изследователски център, посветен на подобряването на човешкото здраве и на допринасянето за напредъка на знанията в тази област. Изследванията, които се провеждат в института, се правят на всички нива - от молекули до индивиди и популации. Прилагат се мултидисциплинарни подходи, стъпващи предимно на биофизиката, биохимията, нанотехнологиите и на биоинформатиката. За целта специалистите разполагат с уникални технологични възможности - например най-мощния микроскоп в света Титан. Всички тези ресурси, с които боравят учените от Института "Пастьор", имат решаващо значение в борбата със съвременните предизвикателства в областта на общественото здраве. А те не са малко - резистентност към антибиотици, влияние на чревната флора върху здравето и др. Направените открития после рефлектират върху превенцията, диагностиката и лечението на инфекциозните, невродегенеративните, на онкологичните и други заболявания.
- Здраве - научният опит, който притежават изследователите от институтите във Франция и по света, е в услуга на здравето на хората. Само във френската столица институтът има няколко национални и международни експертни центъра за наблюдение на инфекциозните заболявания. Отделно учреждението разполага и с Медицински център, който е специализиран в тропически и инфекциозни болести, в поставяне на ваксини заради пътувания в ендемични райони, както и има звено за борба с бяса. В Медицинския център се провеждат алергологични и дерматологични консултации.
- Образование - млади учени, медицински и научни специалисти откриват в Института "Пастьор" качествено образование, предоставено от национални и международни експерти.
- Иновации и трансфер на технологии - Отделът за изследователски приложения и индустриални отношения е натоварен със задачата да трансформира технологиите и иновациите на Института в терапевтични, диагностични, технологични постижения или ваксини за пациентите. Техният трансфер и създаването на индустриални сътрудничества (лицензи) е едновременно източник на собствени ресурси и начин за финансиране на нови проекти, които да са в полза на общественото здраве. Институтът "Пастьор" е в Топ 10 на институциите от цял свят, които регистрират патенти.
Времената, в които живеем, и тяхната интензивност провокират институции като Института "Пастьор" да набелязват стратегически цели за по-кратък период. По този повод последният стратегическият план за дейностите на учреждението обхваща годините от 2019 до 2023 г. Планът комбинира изследователска политика и организация, набелязани спрямо научните и здравни проблеми на съвременния свят. Като приоритетни области за института в стратегическия план са посочени борбата с възникващите инфекциозни заболявания, търсене на иновативни начини за справяне с антибиотичната резистентност и проучване и борба с болестите на мозъчната свързаност и с невродегенеративните заболявания. Към тях се прибавят още две области - рака и ваксинацията.
Структура на института
Ръководната структура на Института "Пастьор" в основата си се състои от генерален директор, борд на директорите, Научен съвет и Общо събрание.
- Генерален директор - на тази длъжност се назначава учен и част от неговите задължения са начертаването на стратегическите насоки и осигуряването на техните изпълнения. Може да разчита на помощта на Комитет на директорите и на Изпълнителен комитет. Мандатът му е 4-годишен, като може да бъде продължен само един път. Генералният директор извършва назначенията и одобрява разходите.
- Управляващ директор - той е законният представител на Института "Пастьор". В неговите задължения влиза управлението на практическата работа на учените и изследователите.
- Борд на директорите - този орган решава какви да са стратегическите насоки, следвани от Института, които от своя страна се предлагат от генералния директор. Бордът на директорите гласува бюджета на институцията. В неговите задължения влизат още определянето на статута и на възнагражденията на персонала; правните действия; назначава генералния директор, заместник главните директори, директорите на дирекции и на научни отдели; сключва договори с външни компании. Бордът се състои от 5-ма служебни членове и 16, избрани от Общото събрание. Четирима от тези 16 трябва да са научно компетентни и най-малко трима от тях да работят в Института. Двама от 16-мата трябва да са от ненаучните кадри на институцията, а 10-ма - да не работят в "Пастьор". От последните десетима членове четирима се избират заради научната или медицинската им подготвеност, а 6-ма трябва да имат индустриални, финансови, юридически, търговски или управленски компетентности. Мандатът на членовете на Борда е 6-годишен, като на всеки три години половината от тях се подновяват. Самата структура се ръководи от президент, един или двама вицепрезиденти, секретар и касиер за срок от 3 години и право на преизбиране.
- Научен съвет - задачата му е да дава становища по всички проблеми, свързани с научната политика, научноизследователската програма и с организацията. Задължително се търси неговото мнение по отношение на създаването, групирането или закриването на изследователски и преподавателски структури. Провежда заседания минимум 2 пъти на семестър. Членовете му са 16 души, от които 6-ма работят като ръководители на отдели в Института, а 10 са външни специалисти. Начело са президент, вицепрезидент и секретар.
- Общо събрание - в неговите правомощия влиза вземането на решение за годишния отчет на Борда на директорите за дейността на Института; избирането на членовете на Борда; приемане на вътрешния правилник и на промени в него, които се предлагат от споменатата структура. Събранието се свиква от президента на Борда на директорите и заседава минимум веднъж годишно. Неговите членове могат да наброяват от 93 до 109 души, които се разпределят по следния начин - 20 души са служебни или назначени; от 6 до 12 души са директори в Института "Пастьор" или от асоциирани институти; 30 души са административни, научни или технически ръководители или инженери също от Института; 6-ма са представители на синдикатите, защитаващи интересите на неръководния персонал в институцията; от 31 до 41 души са външни лица, избрани заради уменията им или заради интереса им към Института. Членовете на Събранието имат 6-годишен мандат и се управляват от председател и секретар.
- Институтът е разделен на 13 отдела - Клетъчна биология и инфекция; Компютърна биология; Геноми и генетика; Биология на развитието и стволови клетки; Hearing институт - център към Института "Пастьор"; Глобално здраве; Микробиология; Имунология; Неврология; Микология; Структурна биология и химия; Вирусология и Паразити и преносители на насекоми.
За да успява активно да следи и наблюдава ситуациите, възникващи около инфекциозните заболявания, Институтът разполага с:
- 14 национални референтни центъра (CNR) в Париж и Лион.
- 4 CNR-лаборатории - те са свързани с референтните центрове и се намират в Гвиана.
- 7 центъра, които си сътрудничат със Световната здравна организация (WHOCC) - те са част от международната мрежа от лаборатории, подкрепящи програмата на СЗО със съвместни дейности.
- Център за сътрудничество на OIE (CCOIE) - работи съвместно със Световната организация за здравеопазване на животните (OIE). Разработва, предлага и сравнява нови методи и процедури за лабораторен анализ за откриване и установяване на възникващи животински патогени при хората.
- Център за биологични ресурси - той е един от най-старите и големи центрове за биологични ресурси с международно признание. Неговата задача е да предоставя на учени, индустрия и на учители от цял свят висококачествен човешки и микробен материал, както и научна експертиза.
- Отдел за реагиране при спешни биологични ситуации (CIBU) - открива и идентифицира широк спектър от бактерии и вируси.
Тези учреждения поддържат постоянна информация помежду си, наблюдават здравословното състояние на населението, алармират при появата на инфекциозен риск и дават съвети на здравните власти.
За контакти: |
Уеб сайт: https://www.pasteur.fr/fr
Свързани статии
- История на Луи Пастьор
- Луи Пастьор и откритията му за ферментацията и пастьоризацията
- Луи Пастьор и работата му по създаването на ваксината срещу бяс
- Луи Пастьор и неговата работа върху ваксините срещу антракс и птича холера
- Луи Пастьор - образование и първи стъпки в науката
- Луи Пастьор и приносът му в развитието на имунологията
- Разбирания на Едуард Дженър за имунитета, повлияли на Луи Пастьор при въвеждането на имунната профилактика
- История на институт "Пастьор"
- Създаване на Институт "Пастьор" през 1888 година
- Жозеф Майстер - първият излекуван от бяс от Луи Пастьор
Коментари към Институт "Пастьор"