Кралска шведска академия на науките
Международни организации
Кралската шведска академия на науките е независима, неправителствена организация. Нейният стремеж е да насърчава наука от най-високо качество, развитието и иновациите в изследванията. Академията играе голяма роля за повишаването статута на науката пред обществото като насочва вниманието към основни социални проблеми и ги изследва. Чрез дейността си и сътрудничествата в глобален план, които поддържа, Кралската академия се явява един от международните защитници на устойчивото развитие.
- История на академията
- Дейност на академията
- Структура на академията
- Комитети
- Изследователски институти
- Национални комитети
- Ръководни органи
История на академията
Кралската шведска академия на науките е създадена през 1739 г. и още тогава тя е сформирана като независимо научно общество. Сред първите й основатели е известният натуралист Карл Линей.
В началото посоката, в която тръгва да се развива организацията, е разпространяване и надграждане на знанията по математика, икономика, природни науки, изкуства и търговия в Швеция. Дейността й е свързана предимно с насърчаването на ежедневните приложения на научни открития в корабостроенето, селското стопанство и минното дело. Сегашната цел на Академията е заложена и създадена от Якоб Берцелиус през 1820 г. и близките до тази години. Той превръща Академията в дружество с чисто научни цели и налага идеята да се популяризират науките, най-вече природните и математиката. Берцелиус е начело на Академията от 1818 до 1848 г.
Дейност на академията
Академията си е поставила за цел да допринася за развитие, базирано на знанието, и да разпространява знания и информация за научни резултати пред обществото, като се противопоставя на невежеството и съпротивлението и изкривяването на фактите. На нейното внимание винаги са важните социални въпроси и те се разглеждат през призмата на науката.
- Изследователската политика, която провежда тази институция, се основава на независима позиция по отношение на анализа и даването на съвети по различни научни въпроси. Комитетът по въпросите на изследователската политика извършва тази дейност, той координира, инициира и подготвя работата на Академията в тази област.
- Сред основните ангажименти на Кралската академия е информирането и разпространяването на научни знания сред широката общественост. Тази дейност на организацията се изразява в провеждането на лекции, които след това се публикуват онлайн, в издаването на литературната поредица "Науката казва", в която се разискват актуални теми като климата, ваксините, генетично модифицираните растения и др. Също така шведската академия полага усилия да направи достояние пред обществото какви изследвания стоят в основата на наградите, които институцията раздава.
- Академията активно участва в национален и международен план в разрешаването и изследването на редица здравни въпроси. В това отношение по-голямата част от дейността й се координира от Комитет по здравни въпроси. Комитетът инициира, подготвя и координира дейностите на институцията в областа на здравеопазването. Също така Академията е ръководител на Шведския институт за здравна трансформация (SIGHT), член на Научния консултативен съвет на европейските академии (EASAC) и на InterAcademy Partnership (IAP).
- Благодарение на независимия статут, който има Академията, тя представлява и предоставя неутрална платформа за обсъждане на спорни енергийни и екологични въпроси. Институцията извършва изследвания в областта на околната среда чрез Института за екологична икономика Beijer и Института за глобална икономическа динамика и биосфера. Това е интердисциплинарна изследователска програма, чиято работа е свързана с проучване на връзките между глобалните промени в околната среда и обществото, човешкото развитие и благосъстояние. Дейностите на Академията в направление "Околна среда, климат и енергетика" се движат от едноименния комитет в шведската институция.
- Кралската академия е включила в своята дейност защитата на правата на изследователите и този въпрос е приоритет на Комитетът по правата на човека на шведските научни и литературни академии. Той наблюдава и действа в ситуации, при които изследователи са изложени на различни форми на законово насилие. Академията работи по тези въпроси самостоятелно или в сътрудничество с правозащитни организации. Комитетът получава сигнали от Международната мрежа на академиите и научните дружества за правата на човека за актуални случаи, при които специалистите са лишени от свобода без конкретни основания, отказва им се медицинска помощ в затвора, не им е позволен контакт със семейството или с адвокат и др.
- В структурата на Кралската академия Комитетът по образование е натоварен със задачата да координира, подготвя и инициира дейността, свързана с училищното и висшето образование. От своето създаване Академията е тясно свързана с развитието на висшето образование, а от началото на 80-те години на 20 в. започва да се ангажира и с това в училищата. Институцията извършва дейности, които имат за цел да подобрят преподаването в началните и средните учебни заведения и да привлекат вниманието предимно към природните науки, математиката и технологиите. За целта Академията разработва и поддържа програмата "Наука и технологии за всички", раздава награди за учители и участва в международни групи в рамките на Всички европейски академии (ALLEA).
Структура на академията
В Кралската академия членуват близо 480 шведски учени и 175 чуждестранни. Те са разпределени в десет научни предметни области, наречени класове. Членовете взимат участие както в различните комитети на институцията, така и в дейностите около Нобеловите награди. Класовете са следните:
- Клас по математика.
- Клас по физика.
- Клас по астрономия и космически науки.
- Клас по агронауки.
- Клас по химия.
- Клас по биологични науки.
- Клас по технически науки.
- Клас по медицински науки.
- Клас по хуманитарни науки и изключителни заслуги в науката.
- Клас по обществени науки.
Комитети
Шведската академия има 5 постоянни комитета, които развиват едни от най-основните й дейности:
- Комитет по въпросите на изследователската политика.
- Комитет по здравните въпроси.
- Комитет по международните въпроси - ръководи международните ангажименти на Академията.
- Комитет по образование.
- Комитет по околната среда и енергетиката.
Изследователски институти
Изследователските институти са основна част от Академията. Те предлагат изключителни условия за местните екипи и за гостуващите изследователи. Институтите са създадени, за да развиват смятани за важни области и се финансират най-често посредством дарения. През годините институцията е основала множество изследователски центрове, повечето от които са разширени и по-късно прехвърлени на държавата. Работата на Кралската академия сега се подпомага и от следните изследователски институти и академични програми:
- Институт за екологична икономика Beijer - стартира своята работа през 1977 г., а от 1991 г. прибавя към своята дейност разучаването на връзката между екологията и икономиката. Програмите му са насочени към изследване на буферния капацитет на еколого-икономическите системи, икономическата стойност на екологичните системи, темата за собствеността и други правни институции за боравене с природни ресурси и др.
- Фондация "Бергиус" - основана е през 1791 г. и нейната основна задача в наши дни е да финансира професурата на Бергианус. Титлата професор Бергианус получава всеки директор на ботаническата градина Bergianska trädgården, която се намира в покрайнините на Стокхолм и която е основана след дарението от братята Бенгт и Питър Бергиус през 1791 г. След смъртта им градината е предоставена на Кралската академия и в наши дни тя е нейна собственост съвместно с правителството и се управлява заедно от шведската академия и от Стокхолмския университет. Под ръководството на фондацията е оранжерията "Едвард Андерсън", която е специализирана в отглеждането и изучаването на растения от региони със средиземноморски климат. Тя разполага и с богати исторически колекции от предмети, хербарии и др.
- Център за история на науката - сформиран е през 1988 г., неговата задача е да се грижи за архивите на Академията, както и за Нобеловите архиви.
- Институт "Митаг - Лефлер" - международен институт по математика, в който се канят математици от цял свят за изследвания и дискусии.
- Глобална икономическа динамика и биосфера (GEDB) - това е 5-годишна изследователска програма, занимаваща се с икономическата динамика на глобалните промени и последиците за устойчивото развитие.
- Шведски институт за глобална здравна трансформация (SIGHT) - ролята му е да популяризира шведските изследвания и образование в областта на глобалното здраве. Целта му е да предлага научна основа, на база на която да се взимат политическите решения по отношение на здравето в глобален план.
Национални комитети
Институцията е сформирала 18 национални комитета в различни дисциплини. Те имат задължението да поддържат контакти с научните съюзи в рамките на Международния научен съвет (ISC), да съветват университети и други представители на образователната система, да насърчават изследванията и обучението в рамките на своята дисциплина, както и да популяризират своята диспицлина сред обществото - индустрия, обарзователна система, широка общественост.
Ръководни органи
Академичният борд носи отговорност за развитието на институцията и за ефективното използване на ресурсите й. Той се състои от всички президенти на Академията, постоянен секретар и от 10 членове, които представляват класовете.
Начело на Академията има президент, който е неин председател и ръководи срещите на борда и на самата организация. Той е подпомаган от трима вицепрезиденти, които оглавяват и някои от комитетите.
Генералният секретар, който се явява изпълнителен директор на Кралската шведска академия на науките, ръководи администрацията и прилага на практика решенията, взети от борда. Също така отговаря за комуникацията между органите и различните институти, класове и комитети, управлява финансите и програмните дейности.
За контакти: |
Уеб сайт: https://www.kva.se
Коментари към Кралска шведска академия на науките