Кеймбриджки университет
Международни организации
Кеймбриджкият университет (The University of Cambridge) е едно от най-старите висши учебни заведения в света. Притежава изключителна репутация, дължаща се на академични постижения и на оригинални изследвания от световна класа, направени от служители на университета и на колежите.
Висшето училище е разположено в град Кеймбридж, счита се, че 1209 г. е началната дата, от която започва летоброенето на учебното заведение. Тогава учени, прогонени от Оксфорд, се местят и установяват в Кеймбридж. Те основават своеобразно училище, в което преподават знанията си.
Подобно на Оксфордския университет Кеймбриджкият е съставен от множество колежи и училища. Висшето училище също притежава богати колекции, разполага с изключителни музеи и предмети.
Данните сочат, че в учебното заведение се обучават повече от 24 000 студенти и дипломанти общо от 141 държави. Негови възпитаници и партньори са били 47 държавни глави, 121 лауреати на Нобелова награда, 210 олимпийски медалисти.
Дейност и мисия на университета
Кеймбриджкият университет възприема като своя мисия да дава своя принос към обществото като възпитава стремеж и предлага високо ниво образование, обучение и изследвания. За основни свои ценности смята свободата на мисълта и изразяването и свобода от дискриминация.
По отношение на образованието от висшето училище особено държат на насърчаването на "питащия" дух; на широката гама от академични предмети; на качеството и дълбочината в разработването и предоставянето на темите; на тясна взаимовръзка между преподаване и изследвания. Университетът оказва силна подкрепа за отделни изследователи, както и за изследователски групи; предоставя образование, което повишава способността на студентите да учат през целия си живот.
По отношение на връзката между университета и обществото стремежът е предоставяне на най-широк достъп на студентите до висшето учебно заведение; училището да е отворено към обществото чрез разпространение, прилагане и търсене на знанията. Университетът търси и поставя себе си в по-широка академична и местна общност; полага усилия да създава иновативни партньорства с бизнеса, благотворителни фондации и здравеопазване. Друг аспект, към който се насочва висшето училище, е загрижеността за устойчивостта и връзката с околната среда.
>>> Университет "Джонс Хопкинс"
Структура на университета
Кеймбриджкият университет е самоуправляваща се общност от учени, финансирана от публични средства. В същото време той е със статут на освободена благотворителна организация, регулирана от Съвета за финансиране на висшето образование. Представлява конфедерация от колежи, училища, факултети и департаменти.
Централните органи, които стоят в основата на управлението на Кеймбриджкия университет, са:
- Академичен съвет - той е управителният орган на висшето училище и се състои от повече от 7200 членове на академичния, старши административен и старши изследователски персонал на университета и колежите. В правомощията му влиза гласуването и одобряването на дадени актове или решения, промяна на устава и правилата на учебното заведение, разрешаване на големи строителни проекти и др.
- Сенат - сенатът е ръководният орган на университета до 1926 г. Тогава в него са членували всички притежатели на Кеймбриджката магистърска степен или на друга по-висока степен, както и всички членове на Академичния съвет. Сега органът избира ректора, върховния стюард и висшите служители на университета.
- Университетски съвет - той е главният изпълнителен орган на висшето училище, определя неговата политика и се отчита пред Академичния съвет. Негова отговорност са администрацията на университета, планирането на дейността и управлението на ресурсите. Координира работата между колежите и учебното заведение. Съставът му включва 16 избрани академични членове, 4-ма външни и трима представители на студентите. Председател на Съвета е заместник-ректорът. Към този орган са разкрити множество постоянни комисии.
- Генерален съвет на факултетите - основното задължение на този орган е да поддържа на високо ниво образователната политика на университета, висок стандарт на преподаване, носи отговорност за академичните дейности на факултетите и училищата, за музеите и библиотеките. Също така упражнява контрол върху ресурсите на учебното заведение.
- Контролен съвет - създаден е през 1995 г. с цел да служи като вътрешен механизъм за осигуряване на прозрачност и отчетност във всички сфери на политиката на университета. Ежегодно този орган извършва проверка на сметките на висшето училище, на годишния доклад на Съвета и на Генералния съвет, на разпределенията на ресурсите. Контролният съвет има право да разследва всякакви казуси. Отчита се пред Академичния съвет, мандатът му е 4-годишен, а членовете му общо са 12.
- Синдикати, съвети и комитети - управленската структура на висшето училище е подкрепена от система от синдикати, съвети и комитети, които докладват за всички аспекти от дейността на университета. Синдикатите се отчитат директно на Академичния съвет. Повечето от университетските услуги, съоръжения и неучебни институции се дават на съвети и синдикати и се управляват от тях. Например такива дейности като студентското настаняване, организирането на изпити, приемът на завършили студенти и др.
- Ректор - длъжността му освен чисто церемониална има и различни други правомощия. Поддържа връзка с управителните органи и следи работата на университетските служители. Мандатът му е доживотен.
- Заместник-ректор - назначава се от Академичния съвет за 7 години, а се предлага от Съвета. Той ръководи административно и академично висшето училище, също така го представлява на национално и международно ниво. Има собствени заместници (петима), които отговарят за конкретна област от структурата на университета и заедно със заместник-ректора представляват институционалното ръководство на учебното заведение.
- Проктъри - представляват Академичния съвет на всички публични поводи, трябва да присъстват и на Контролния съвет служебно. Традиционно контролират дисциплината в университета, но не и в колежите. Проверяват за коректността на изпитните сесии, за свободата на словото, за спазването на устава на университета, в правомощията им е да разрешават и възникнали спорове. Те са двама (старши и младши) и мандатът им е едногодишен, също така има изискване да са били членове на Сената минимум 3 години. Могат да имат помощници.
- Колежи - наброяват 31 и всеки един от тях има собствени устав и разпоредби. Въпреки това са неразделна част от структурата на университета. Всеки колеж избира собствените си студенти, също така приемат и кандидати за следдипломна квалификация. Имат свои представители в Университетския съвет и в Комисията по финанси. Първият колеж е основан през 1284 г., а последният - през 1979 г.
- Училища - общият им брой е 6, всяко едно представлява образувание от административно групиране на факултети и други институции. Училищата са Изкуства и хуманитарни науки, Биологични науки, Хуманитарни и социални науки, Клинична медицина, Физически науки и Технологии. Тези структури имат представители в Генералния съвет.
Администрирането на университета се извършва от Единна административна служба и така наречените университетски офиси, под чието наименование са обединени множество офиси и услуги във висшето училище. Голяма част от работата се извършва на ниво училище, факултет, отдел или друга институция. Администрацията на всеки колеж поддържа тясна връзка с тази на целия университет.
Извънучилищните институции, които допълват облика на Кеймбриджкия университет, включват Cambridge University Reporter (университетското списание), Cambridge University Press (университетското издателство), Музеят "Фицуилям", библиотеката, Институтът за продължаващо обучение и др.
За контакти: |
Уеб сайт: https://www.cam.ac.uk/
Свързани продукти
Свързани статии
- Създаване на Катедра по фармакология в МУ - Варна през 1961 година
- Тракийски университет, гр. Стара Загора
- Университет по хранителни технологии, гр. Пловдив
- Създаване на Секцията по фармакология и клинична фармакология в МУ – Стара Загора през 1982 година
- Създаване на Катедра по експериментална и клинична фармакология в МУ – Плевен през 1976 година
- Висше училище по мениджмънт, гр. Варна
- Медицински университет - Варна "Проф. д-р Параскев Стоянов"
- Предизвикателни въпроси за кандидатстване в Оксфордския университет. Как ще отговорите?
- Създаване на Катедрата по фармакология, клинична фармакология и лекарствена токсикология при МУ – Пловдив през 1946 година
- Висше транспортно училище "Тодор Каблешков", гр. София
Коментари към Кеймбриджки университет