Български фармацевтичен съюз
Професионални организации
Българският фармацевтичен съюз (БФС) е съсловна структура на магистър-фармацевтите в България. За да може да работи по професията си, всеки един специалист фармацевт задължително трябва да членува в БФС.
Официално Съюзът е основан на 10 февруари 2007 г. в столицата, където се провежда Учредителен конгрес за неговото формиране. А в по-далечното минало първите следи за развиване на аптечното дело в нашата страна се появяват от началото на 19 в. Счита се, че около 1820 г. е отворена първата аптека в Сливен, но по това време наименованието на търговския обект било спицерия. Има много малко данни за организирането на аптекарите в България в професионални сдружения. Известно е, че през 1884 г. се основава първото аптекарско дружество в страната, позиционирано в Русе.
Дейност на БФС
Българският фармацевтичен съюз извършва следните дейности:
- Изпълнява ролята на представител на своите членове и браните техните професионални интереси и права.
- Разработва и приема Кодекс за професионална етика на магистър-фармацевта и следи за неговото спазване.
- Представлява членовете си при преговорите с Националната здравноосигурителна каса за условията и реда, при който се подписват индивидуалните договори за заплащане на лекарствени продукти.
- Гласува и приема правила за добра фармацевтична практика, предварително прегледани от Изпълнителна агенция "Медицински надзор", които се предоставят на здравния министър за утвърждаване.
- Създава и поддържа национален и регионални електронни регистри на своите членове.
- Има правомощията да налага санкции, посочени в Закона за съсловната организация на магистър-фармацевтите.
- Има задължението да организира, координира, регистрира и провежда продължаващото обучение на аптекарите при условия и ред, регламентирани в Закона за здравето.
- Излъчва свои представители във Висшия медицински съвет, във Висшия съвет по фармация към здравния министър, в Консултативния съвет към финансовия министър и в други органи.
- Дава становища и взима участие в разработването на проекти на нормативни актове, свързани с фармацията.
- Съюзът си сътрудничи с други институции и организации в България и извън нея.
- Издава печатни издания.
Структура на БФС
Както другите две съсловни организации - Български лекарски съюз и Български зъболекарски съюз, и БФС разполага с регионални фармацевтични колегии (РФК), чрез които извършва своята дейност на цялата територия на страната. Също така органите му на управление са на две нива - на национално и на регионално.
Централни органи
На национално равнище структурата на Българския фармацевтичен съюз изглежда по този начин:
- Конгрес - състои се от представители на регионалните фармацевтични колегии. Мандатът им е тригодишен. Председател и секретар направляват работата на Конгреса. Те се избират задължително от редиците на РФК. Този орган има правомощията да приема, променя и допълва както устава на Съюза, така и Кодекса за професионална етика. Избира и освобождава председателя, неговите заместници, главния секретар и членовете на Управителния съвет на организацията, както и ръководствата на останалите централни органи. Гласува и приема отчетите за дейността на националните ръководни органи. Също така определя колко да е най-ниския размер на членския внос и какви да са отчисленията от него за централните управляващи органи. Определя по какъв начин да се събират и харчат средствата на Съюза. Заседанията на Конгреса се провеждат на всеки 3 години, при необходимост има и извънредни. Взетите от този национален орган решения са задължителни на регионалните колегии и за членовете на организацията.
- Управителен съвет - състои се от 15 членове, които се избират от Конгреса. Ръководи се от председател, двама негови заместници, главен секретар и 11 членове. Мандатът на Управителния съвет е тригодишен. В задълженията на УС влиза свикването на Конгреса, следи и работи за изпълнението на решенията на Конгреса, борави с имуществото на БФС. Освен това създава и поддържа национален регистър на членовете на организацията и всяка година публикува и актуализира списък с практикуващите фармацевти в "Държавен вестник". Разработва и приема правила и указания за обслужването на регистрите на регионалните колегии. Приема какви да са инструкциите за значението и съдържанието на уникалния идентификационен номер (УИН) по регистъра на членовете на Съюза. Съветът е длъжен да подсигури информацията в регистъра и да не допуска неправомерен достъп. УС направлява дейността на БФС по изпълнението на неговите функции. Избира и освобождава представителите във Висшия медицински съвет и във Висшия съвет по фармация към здравния министър, както и в Консултативния съвет към финансовия министър и в други органи. Отчита се за дейността си пред Конгреса, разработва и приема правилник за своята работа, казва какви да са възнагражденията на членовете на експертните комисии, на техническия и помощен персонал в националните органи на Съюза. Съветът определя на кого да се присъди почетно членство и кои членове да бъдат наградени. УС решава с кои физически или юридически лица БФС ще подписва договори, разглежда и одобрява контракти и посочва какви възнаграждения да се получават по реда на Правилата за набиране и разходване на средствата на БФС. Този централен орган извършва и други дейности, които имат връзка с фармацията в нашата страна, стига те да са свързани с решение на Котгреса и с правилата за добра фармацевтична практика.
- Контролна комисия - ръководството й се избира от Конгреса на БФС, то се състои от председател и четирима членове. Мандатът й също е тригодишен. Правомощията й са да съблюдава законосъобразността и да следи дали взетите от УС решения са съгласно устава и законите. Когато има нарушения на закона, устава или на решенията на Общото събрание на РФК обсъжда съответните доклади и съобщава своето становище. Отчита своята дейност пред Конгреса, може да предлага пред него освобождаването или не на председателя и членовете на Управителния съвет на организацията. Ако установинарушения или престъпления, комисията е длъжна да уведоми компетентните органи. Следи да има съответствие между решенията на УС на РФК и решенията на централните органи на управление, както и техните изпълнения. Ако има разминаване, известява контролната комисия на съответната РФК. Контролната комисия на БФС има правото да свика Общо събрание на РФК, когато съответната комисия на РФК не е изпълнила това свое задължение в срок, определен от закона.
- Комисия по етика - отново Конгресът избира ръководството й - председател и шестима членове за 3-годишен мандат. Тази комисия отговаря за въпроси, възникнали при прилагането на професионалните, морално-етичните и деонтологичните норми по време на практиката на магистър-фармацевтите. Друго нейно задължение е да разработи Кодекс за професионална етика. Произнася се по повод проблеми, поставени от регионалните комисии по етика, както и им оказва методична помощ.
- Комисия по качество - нейната управа също се състои от председател и 6-ма членове, избирани от Конгреса. Комисията по качество разработва и следи как се спазват правилата за добра формацевтична практика. Дейността й е свързана и с утвърждаването на високо ниво на професионализъм при практикуването на професията. Изготвя и утвърждава програмите за продължаващото обучение на специалистите аптекари, организира квалификационни курсове. Взима участие в разработването на проекти на нормативни актове в сферата на фармацията и дава професионалното си мнение по тях.
- Експертни комисии - те се създават при нужда с решение на Управителния съвет. В тях влизат специалисти в дадена област, които не могат да бъдат повече от петима заедно с председателя. Техните отговорности са да дават становища на УС и на комисиите, когато те поискат това от тях. Изказват своето професионално мнение във връзка с проекти на нормативни актове, свързани с фармацията. Могат да предлагат изменения и допълнения на Кодекса за професионална етика на магистър-фармацевта и правилата за добра практика в същана област.
Регионални фармацевтични колегии
Регионалните фармацевтични колегии са сравнително самостоятелни структури към Българския фармацевтичен съюз. Във всяка една област на територията на България има изградени такива и те се състоят от регистрираните в тях магистри-фармацевти. Всяка една колегия има собствен устав, който определя органите им на управление, правомощията им, състава им, правила за работа и гласуване на решения.
Органите на управление на РФК са Общо събрание, Управителен съвет, експертни комисии, Комисия по етика и качество, Контролна комисия.
Общото събрание се образува на делегатски принцип, обсъжда и приема въпроси, предварително влезли в дневния му ред. Заседава веднъж в годината, както и извънредно.
За контакти: |
Уеб сайт: https://bphu.bg/
Свързани статии
- Прокуратурата обвини проф. Асена Стоименова заради изреченото от нея пред БНР и БНТ
- Българският фармацевтичен съюз поиска стимули за аптеки в труднодостъпни райони
- Председателят на Българския фармацевтичен съюз: Крайно време е ДДС-то за някои лекарствени продукти да бъде намалено с 50%
- БФС с писмо до управителя на НЗОК за промените в условията за отпускане на лекарства
- Ще спре ли Здравната каса да поема пълното и частичното заплащане на лекарствата за пациентите
- Николай Костов „Интересите на Български фармацевтичен съюз противоречат на обществените.”
- Съществува реален риск хиляди хора да останат без безплатни лекарства
- "Актавис" е "Производител на годината" според БФС
Коментари към Български фармацевтичен съюз