Изпълнителна агенция "Медицински надзор"
Държавни организации
Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) е държавна организация, второстепенен разпоредител с предоставян от министъра на здравеопазването бюджет. Структурата е правоприемник на ИА "Медицински одит" и на Изпълнителна агенция по трансплантация.
Агенцията изпълнява регистрационна и контролна дейност, както и управлява и координира трансплантацията и асистираната репродукция в нашата страна.
Дейност на изпълнителната агенция
Структура на изпълнителната агенция
- Дирекция "Административно-правни и финансови дейности и информационно осигуряване"
- Дирекция "Администриране на режимите по регистрация и издаване на разрешения за лечебна дейност"
- Дирекция "Контрол на медицинските дейности и оценка на качеството"
- Дирекция "Управление и координация на трансплантацията и асистираната репродукция"
Дейност на изпълнителната агенция
Изпълнителна агенция "Медицински надзор" изпълнява следната дейност:
- Извършва проверки дали управлението, структурата, дейността и организацията на медицинската помощ в лечебните заведения съответстват на изискванията, които са регламентирани в Закона за лечебните заведения, Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, в Закона за здравето, в останалите нормативни актове, свързани с тяхното прилагане.
- Агенцията прави проверки как и дали се изпълняват утвърдените медицински стандарти в лечебните заведения. Също така упражнява контрол дали качеството на оказаната медицинска помощ отговаря на тези стандарти.
- Извършва проверки в лечебните заведения как се спазват правата на пациентите, агенцията действа и по подадени молби от страна на граждани и юридически лица във връзка с предоставена им медицинска помощ.
- Структурата проверява за спазването на утвърдени с наредба на здравния министър стандарти за финансова дейност от страна на държавни и общински лечебни заведения за болнична помощ и от Комплексните онкологични центрове (КОЦ).
- Агенцията следи и как лечебните заведения оползотворяват отпуснатите им от държавния бюджет средства по чл. 82 от Закона за здравето и на субсидии по реда на чл. 106а, ал. 6 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ).
- ИА "Медицински надзор" проверява спазването на фармако-терапевтичните ръководства, регламентирани в чл. 259, ал. 1, т. 4 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Част от задълженията на структурата е и контрола върху дейността на лечебните заведения относно проследяването на ефекта от терапията на определените медикаменти и срокът на съответната терапия (по реда на чл. 259, ал. 1, т. 10 от същия закон).
- Изпълнителната агенция има функциите на компетентен орган, който управлява, координира и контролира трансплантацията в страната съобразно Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.
- Структурата осъществява контрол върху дейността на лечебните заведения при извършването на медицинска експертиза съгласно Закона за здравето.
- Агенцията има задължение да проверява договорите между изпълнителите на медицинска помощ и РЗОК и застрахователите (съгласно чл. 83, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване).
- Издава удостоверения за регистриране, промяна, заличаване на регистрация на лечебни заведения за извънболнична помощ и хосписите. Също така извършва услуги по издаване на удостоверения за вписване, промяна и/или заличаване на регистрация за извършване на лечебна дейност в медицинските факултети и тези по дентална медицина на медицинските университети.
- ИАМН внася до здравния министър мотивирани предложения за издаване, отказ, промяна или отнемане на разрешение за извършване на лечебна дейност на болници, центрове за психично здраве, КОЦ, центрове за кожно-венерически заболявания, диализни центрове, домове за медико-социални грижи и тъканни банки.
Структура на изпълнителната агенция
Начело на ИА "Медицински надзор" е изпълнителен директор, който се назначава от здравния министър. Със своите двама заместници и главния секретар сформират ръководството на институцията.
Структурата на агенцията е изградена от 4 дирекции, някои от които разполагат със съответните отдели.
Дирекция "Административно-правни и финансови дейности и информационно осигуряване"
Дирекция "Административно-правни и финансови дейности и информационно осигуряване" поема общата администрация. Функциите и дейностите, които тя изпълнява, са:
- Задължения относно документооборота, архива и деловодството.
- Поема организирането и координирането на дейностите, свързани с административното обслужване на граждани и юридически лица.
- Извършва необходимите дейности при постъпило искане за предоставяне на достъп до обществена информация.
- В ресора на дирекцията е управлението на човешките ресурси, подготвянето и актуализирането на длъжностните и поименните разписания в агенцията.
- Занимава се с обработването на документацията при възникването, промяната или прекратяването на служебните и трудовите взаимоотношения.
- Пази служебните и трудовите досиета на работещите в институцията.
- Организира обучения на специалистите в агенцията.
- Поема организацията и провеждането на обществените поръчки.
- От дирекцията изготвят, излизат със становище и/или съгласуват проекти на договори, в това число и международни, по които изпълнителната агенция е страна.
- Участва в разработването и обсъжда проекти на административни и нормативни актове, които имат отношение към работата на институцията.
- Извършва финансово-счетоводни дейности на агенцията, отчита приходите и разходите и подготвя както годишен проект на бюджет, така и бюджетна прогноза за следващите 3 години.
- В задълженията на дирекцията влизат грижа за почистване и санитарно-хигиенни условия в сградата на администрацията. Неин ангажимент са осигуряването на пропусквателния и охранителния режим, транспортното обслужване. Също така отговаря за поддръжката на локалните мрежи, телефонната инсталация, комуникационното оборудване, софтуера и хардуера.
- Дирекцията поема задачите, отнасящи се до връзките с обществеността и информационното обслужване.
- Организира публични изяви на управата или на служители; работни срещи, дискусии, семинари; дейности, популяризиращи и информиращи за донорството и трансплантациите; разработва програми при гостуване на чуждестранни делегации.
Дирекция "Администриране на режимите по регистрация и издаване на разрешения за лечебна дейност"
Дирекцията е съсредоточена в два отдела, чиято дейност е да:
- Организира и извършва процедурите по регистрация на лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите, също така и вписването на какъв вид лечебна дейност ще се извършва (по чл. 2а от Закона за лечебните заведения).
- Дирекцията има задължението да вписва в регистър лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите.
- Прави мотивирани предложения до здравния министър за издаване, отказ, промяна или отнемане на разрешения за извършване на лечебна дейност на болници, центрове за кожно-венерически заболявания, КОЦ, центрове за психично здраве, диализни центрове, домове за медико-социални грижи, тъканни банки.
- Взима участие при провеждането на проверки на лечебни заведения за извънболнична помощ относно спазването на утвърдените медицински стандарти и здравни изисквания (по реда на чл. 40, ал. 12 от Закона за лечебните заведения).
- Дирекцията проверява спазването на медицинския стандарт по асистирана репродукция от страна на лечебните заведения (съгласно чл. 35, ал. 6, чл. 40, ал. 10, чл. 47, ал. 7 от Закона за лечебните заведения).
- Участва в проверки, касаещи спазването на медицинските стандарти за трансплантация на тъкани, органи и клетки от страна на лечебните заведения.
- От дирекцията правят оценка по заявления, подадени от лечебни заведения за болнична помощ, за извършване на нови медицински дейности (чл.37б от ЗЛЗ).
- Прави оценка по заявления за създаване на нови лечебни заведения за болнична помощ (чл. 37а от ЗЛЗ).
- При възникването на правни проблеми, имащи отношение към контролната дейност на ИА "Медицински надзор", дирекцията дава становища и предложения за тяхното решаване.
- Изготвя и/или дава становища относно законосъобразността на проекти на наказателни постановления и административни актове от компетентността на изпълнителния директор.
Дирекция "Контрол на медицинските дейности и оценка на качеството"
Дирекцията разполага с 4 отдела, чиято дейност е да:
- Проверява дали структурата, дейността, управлението и организацията на медицинската помощ в лечебните заведения отговарят на изискванията на ЗЛЗ, Закона за здравето и Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки (ЗТОТК), съответно и на нормативните актове, свързани с тяхното прилагане.
- Дирекцията проверява как и дали се спазват правата на пациентите в лечебните заведения. Също така и дали се съблюдават утвърдените медицински стандарти в същите заведения.
- Едно от задълженията на дирекцията е да контролира качеството на оказаната медицинска помощ, като тя трябва да е съгласно съответните медицински стандарти.
- Упражнява контрол върху дейностите, с които се осигурява безопасност и качество на органите, клетките и тъканите, предназначени за трансплантация.
- Упражнява контрол върху дейностите, свързани с вземане, поставяне, експертиза, обработка, етикиране и съхраняване на човешки сперматозоиди, яйцеклетки и зиготи, които се използват за асистирана репродукция. Тази процедура позволява да бъде проследен пътя на материала от донора до реципиента.
- Ако е подадена молба от физическо или юридическо лице, касаеща оказана медицинска помощ, дирекцията има право да извърши проверка.
- Проверява как лечебните заведения използват средствата от държавния бюджет (чл. 82 от Закона за здравето и чл. 106а, ал. 6 от ЗЛЗ).
- Прави проверки за съответствие на лечебните заведения, които са одобрени за извършване на дейности по обучение на студенти, специализанти и/или докторанти по изискванията на наредбата по чл. 90, ал. 3 от ЗЛД.
- Следи за коректното изпълнение на утвърдените фармако-терапевтични ръководства (съгласно чл. 259, ал. 1, т. 4 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина). Освен това проверява лечебните заведения как осъществяват дейностите си, регламентирани в чл. 259, ал. 1, т. 10 от същия закон.
- Дирекцията следи дали НЗОК предоставя пакета от здравни дейности, поемани от бюджета на касата.
- Дава на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор информация за граждани, юридически лица и лечебни заведения, извършващи без лиценз дейност по доброволно здравно осигуряване.
- Всяка година подготвя доклад до здравния министър за цялостната дейност и състоянието на здравното осигуряване.
- Предоставя на заместник-председателя на Комисията по финансов надзор, занимаващ се със звено "Застрахователен надзор", мнение относно съдържанието и изпълнимостта на застрахователните договори за медицинска застраховка.
- Дирекцията има право да изисква и проверява договорите, сключени между РЗОК и изпълнители на медицинска помощ и между застрахователи (по чл. 83, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване) и изпълнители на медицинска помощ.
- НЗОК и застрахователите, занимаващи се със здравно осигуряване, трябва да предоставят на дирекцията справка по образец, отразяваща за 6 месеца данните за броя на клиентите, обема и вида на предоставените услуги по договори с РЗОК и със застрахователите.
- Застрахователите по чл. 83, ал. 1 от ЗЗО са длъжни да дадат на дирекцията списък с изпълнителите на медицинска помощ, с които са подписали договор. Трябва да включат и информация, нужна на здравната статистика и за наблюдението на здравния статус на населението.
- Дирекцията може да прави мотивирани предложения до директори на лечебни заведения за налагане на дисциплинарни наказания, както и до министъра на здравеопазването да бъде дисциплинарно наказан съответен ръководител на лечебно заведение (чл. 5, ал. 1 от ЗЛЗ).
- Известява работодателите, държавния здравен контрол, органите по безопасност на труда, институциите, отговарящи за безопасността на околната среда, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да предприемат нужните мерки в случаите, когато са налице условия на труд и други вредни фактори, заплашващи здравето на гражданите.
- Дирекцията упражнява контрол върху дейността на лечебните заведения при извършването на медицински експертизи.
- Оказва помощ на Националния център по наркомании при провеждането на специализирания контрол на лечебната дейност по Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите.
- Изразява становище при изготвянето на правилата за добра медицинска практика, правилата за добра медицинска практика на денталните лекари, правилата за фармацевтична практика и правилата за добра медицинска практика по здравни грижи в съответната професионална област. Дирекцията контролира спазването им заедно със съсловните организации.
- Взима участие или дава становища при разработването на проекти на медицински стандарти и на други нормативни актове, имащи отношение към здравното осигуряване и медицинското обслужване.
- Дирекцията отбелязва в информационната система на ИА "Медицински надзор" всички резултати от проверки и пази за всяко лечебно заведение данните от извършената контролна дейност.
- Оценява ефективността и последствията от контролната дейност, анализира и отправя предложения до изпълнителния директор за конкретни мерки за подобряване на контрола.
- Взима участие в изготвянето на система за оценка на качеството на предоставената медицинска помощ от лечебните заведения.
- Участва в анализирането и събирането на данни за тенденциите за развитие и състоянието на здравноосигурителната система, за здравния статус на населението, какви са кадровите нужди в областта на здравеопазването и др.
- Взима участие в различни програми, международни инициативи, проекти, свързани с качеството и медицинския контрол, изпълнява проекти по оперативни програми на ЕС и други източници на финансиране.
Дирекция "Управление и координация на трансплантацията и асистираната репродукция"
- Осъществява контрол върху дейността на специалистите от лечебните заведения, които са определени да организират, контролират и носят отговорност за всички дейности, които възникват около една трансплантация (чл. 15г от ЗТОТК).
- Отправя предложения към здравния министър за медицински стандарти за присаждане на органи, тъкани и клетки. Също така и за медицински критерии за подбор на донори и реципиенти.
- Обслужва регистри, в които се съхранява информация за трансплантации и асистирана репродукция.
- Дирекцията координира вноса и износа на органи, клетки и тъкани.
- Оформя административно процеса по издаване на разрешения и удостоверения, изискуеми съгласно ЗТОТК.
- Вписва, пази и анализира данни за донора, здравословното състояние на реципиента и живия донор по време на присаждането и след него, за сериозни нежелани реакции и инциденти, касаещи трансплантацията.
- Разпределя осигурените за присаждане органи и следи стриктно разпределението на клетките и тъканите.
- Регистрира, пази и анализира данни на донора, здравословното състояние на реципиента, нежелани реакции и инциденти, отнасящи се за асистираната репродукция.
- Прави проверка на документацията, дадена от лечебните заведения, в които е извършена трансплантацията, дали посочените разходи отговарят на извършените дейности, видове и количество използвани лекарствени продукти.
- Дирекцията има задължението да проучи и анализира медицинските, етичните, икономическите, правните, религиозните и социалните последици от асистираната репродукция и присаждането на органи, клетки и тъкани.
- Има ангажимент да прави достъпна на интернет страницата на изпълнителната агенция информация за броя на българските граждани, на които са направени трансплантации в България и чужбина, както и данни за трансплантационните процеси.
- Дирекцията съдейства на хора, които се нуждаят от присаждане, като им осигурява оферти за трансплантации в чужбина (съгласно правата им, посочени в чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето).
- Поддържа връзка и координира съвместната работа между европейски организации за обмен на органи, компетентни институции в страните членки на ЕС и извън него, с неправителствени организации, научни структури, работещи в областта на трансплантациите.
- Дирекцията взима участие в изготвянето и изпълнението на национални стратегии, програми, международни проекти, прогнози и анализи, свързани с процесите на асистирана репродукция и присаждането на органи, тъкани и клетки.
- Организира обучение по качество и безопасност при извършване на дейности по трансплантация на хората, които имат това задължение.
- Упражнява контрол върху обмена на органи със страните от ЕС и извън него.
За контакти: |
За въпроси, отнасящи се за асистирана репродукция и трансплантация: |
Уеб сайт: https://iamn.bg/
Свързани статии
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- Половината българи не знаят за какво служи телефон 112
Коментари към Изпълнителна агенция "Медицински надзор"