Български зъболекарски съюз
Професионални организации
Българският зъболекарски съюз (БЗС) е съсловна организация, създадена през 1905 г. В нея членуват всички лекари по дентална медицина, упражняващи професията си в нашата страна. Онези, които не работят като стоматолози, могат да се регистрират като членове на доброволен принцип. Съюзът има важна роля във формирането и функционирането на родното ни здравеопазване.
Дейност на БЗС
Българският зъболекарски съюз изпълнява следните функции:
- Организацията действа от името на своите членове и защитава техните интереси и професионални права.
- Съюзът подписва Националния рамков договор по задължителното здравно осигуряване, представлявайки членовете си като страна.
- Приема Кодекс за професионална етика на лекарите по дентална медицина и следи за неговото изпълнение.
- Разработва Правила за добра медицинска практика, касаещи денталните лекари. Те се предлагат за утвърждаване на здравния министър, а спазването им се контролира от БЗС.
- Организацията при нужда налага санкции, които са регламентирани в Кодекса, Устава на БЗС и в Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина (ЗСОЛЛДМ).
- Сред отговорностите на институцията е да създаде и води национален и районен регистър, в които се вписват членовете й.
- Съюзът организира, координира, провежда и регистрира продължаващото медицинско обучение по дентална медицина.
- Организацията излъчва свои представители, които участват във Висшия медицински съвет към здравното министерство.
- БЗС представя становища при изготвянето на проекти на нормативни актове в сферата на здравеопазването.
- Поддържа връзки и контакти с други институции и организации в нашата страна и извън нейните граници.
- Предоставя продкрепа при нужда на своите членове и на семействата им.
- Съюзът създава Фонд за финансово подпомагане на редовни членове на организацията, когато имат здравословни проблеми. Сумата се набира от членския внос.
- БЗС може да извършва стопанска дейност, която е свързана с предмета на основните му дейности и е регламентирана в съответния правилник, гласуван от Управителния съвет на организацията. За тази дейност не се използват средства от членския внос.
Временни и постоянни работни комисии разработват и предлагат на Управителния съвет на БЗС проекти за решения и действия по съответните направления и функции. Постоянните комисии са: Комисия по дентална практика и професионална защита; Комисия за изготвяне и приемане на Националния рамков договор по задължителното здравно осигуряване; Комисия по нормативни актове; Комисия по регистрация и членство; Комисия по комуникацията; Комисия по квалификация и акредитация и Комисия по денталните и потребителските продукти.
Структура на БЗС
Структурата на Българския зъболекарски съюз е разделена на централни и районни органи. На централно ниво организацията се управлява от:
- Конгрес - свиква се от Управителния съвет (УС) на БЗС на всеки 3 години и на него делегати са представители от районните колегии. По право на него присъстват председателят на УС, неговите заместници и главният секретар, ръководителите на Контролната комисия и тази по професионална етика, също така и представителите на Съюза във Висшия медицински съвет към здравното ведомство. При необходимост може да се свика и извънреден конгрес. Конгресът има правомощия да приема, допълва и изменя Устава на Съюза и Кодекса за професионална етика; избира и освобождава УС, двете комисии, ръководствата на УС и комисиите, представителите във Висшия медицински съвет. Определя какъв да е минималния размер на членския внос и на отчисленията към централните органи; регламентира правилата за събиране и разходване на финансите на БЗС; дава мандат на съответната комисия за изготвянето и приемането на Национален рамков договор (НРД) с Национална здравноосигурителна каса; взема решения по други въпроси, отнасящи се към дейността на Съюза.
- Управителен съвет - съставът му наброява 37 души - председател, 7 негови заместници, главен секретар и 28 представители на 28-те района от страната. Заседава минимум веднъж на 3 месеца, може и извънредно. Приетите от УС решения, отнасящи се за организацията и нейните членове, са задължителни за районните колегии. Правомощията на този централен орган се прекратяват с изтичането на мандата на Конгреса. УС може да продължи да работи, докато не бъде избран нов, но не повече от 4 месеца. В задълженията на Управителния съвет влиза гласуване на правилник за дейността му; свикване на Конгреса; управление на имуществото на БЗС. Съветът ръководи дейността на организацията по изпълнението на нейните функции; изготвя списък с регистрираните лекари по дентална медицина, които упражняват професията си, актуализира го и поддържа националния регистър на тези специалисти. Управителният съвет е длъжен да защитава данните в регистъра от неправомерен достъп. УС трябва да определи и предложи на Конгреса да бъдат утвърдени 9 представители, които да участват в разработването и приемането на НРД по задължителното здравно осигуряване. Също та Съветът определя броя и избира членовете на постоянните и временни комисии, както и упражнява контрол върху дейността им. УС на БЗС всяка година приема отчета на председателя на организацията за извършената дейност през конкретния период.
- Контролна комисия - съставът й се състои от председател и 8 членове, избрани от Конгреса. Задълженията й са да упражнява контрол върху решенията на Управителния съвет дали са съобразно закона и устава на БЗС. Друга задача на комисията е да разглежда внесените в УС доклади на Контролните комисии на районните колегии и да изразява становища по тях. Този орган има правомощията да назначава финансова ревизия по всяко време.
- Комисия по професионална етика - ръководи се от председател и 8 членове. Тя дава своето мнение по професионално-медицински, деонтологични и морално-етични въпроси, свързани с практикуването на професията. Предоставя методична помощ на съответните комисии на районните колегии и се произнася по тяхно искане относно всякакви спорове и въпроси.
Органите от централно равнище, постоянните работни комисии и представителите на БЗС в други органи и институции имат 3-годишен мандат, а ръководствата на УС на Съюза и на двете комисии - по професионална етика и контролната, могат само два последователни мандата да бъдат избирани.
Районни органи
Във всеки един областен град има районна колегия на Българския зъболекарски съюз, в която са регистрирани лекари по дентална медицина от съответния териториален обхват. Всяка районна колегия (РК) има свои ръководни органи и е относително самостоятелна при взимането на решения, касаещи нейните интереси. Управителните органи за една районна колегия са:
- Общо събрание - събира се за заседания веднъж в годината или при извънредни случаи. Събранието се формира на делегатски принцип, като на трима членове на съответната районна колегия се пада един делегат. В задълженията на Общото събрание влиза приемането на устав и правилници за работа на органите на РК; прием на бюджета на колегията; избор на делегати за Конгреса на Съюза; избор и освобождаване на председателя и членовете на УС на РК, на Комисията по професионална етика и на Контролната комисия, както и посочва времетраенето на мандата им. Събранието приема отчетите за дейността на останалите управителни органи и взема решения по тях, също така регламентира по какъв начин да се набират и разходват средствата на колегията.
- Управителен съвет - Управителният съвет на районната колегия се състои от председател, негови заместници, секретар и членове. В устава на колегията е посочено колко да са заместник-председателите и членовете на съвета. Този орган заседава редовно минимум веднъж на 3 месеца, ако се наложи, и извънредно. В правомощията на УС на районната колегия влиза ръководене на дейността на РК съобразно решенията на Общото събрание и устава на колегията; организира и попълва регистъра на РК; пази от неправомерен достъп данните в регистъра. В задълженията на УС влиза актуализирането на списъка с членовете си и изпращането му на УС на БЗС; изготвянето на проектобюджет и управлението на имуществото на колегията; осигурява защита на професионалните права и достойнството на членовете си; отбелязва наложените наказания на членове, които са по ЗСОЛЛДМ; изпълнява други функции, наложени му от Общото събрание.
- Контролна комисия - съставът й се състои от председател и членове. Тя изпълнява задачи като контролиране на взетите решения от УС на РК дали са съобразно закона и устава и следи за тяхното изпълнение; предлагат на вниманието на Общото събрание на колегията отчет за своята дейност; може да предлага дали Управителният й съвет да бъде освободен или не от отговорност. Когато комисията установи нарушения на закона, уставите или решенията на Общото събрание, трябва да подготви доклад и да го предостави на УС на БЗС или да свика Общото събрание на районната колегия.
- Комисия по професионална етика - в работата си тази комисия се ръководи от Устава на РК, правилника за дейността и от Кодекса за професионална етика на лекарите по дентална медицина. Начело стоят председател и членове. Комисията контролира спазването на професионално-медицинските, деонтологичните и морално-етичните въпроси, свързани с практикуването на професията. Също така разглежда жалби и извършва други функции, които са й възложени от Общото събрание. Има правомощия да издава актове за констатирани нарушения, както и да препоръчва тяхното отстраняване.
За контакти: |
Уеб сайт: https://bzs.bg/
Свързани продукти
ВЕЩЕРЪТ. ОГНЕНО КРЪЩЕНИЕ - АНДЖЕЙ САПКОВСКИ - СИЕЛА
АНГЛИЙСКИ ЗА СТОМАТОЛОЗИ
ПАМУЧНИ РОЛКИ N3 12 мм. В КУТИЯ 300 гр.
ЖИВАХЕКС МД ДЕЗИНФЕКЦИРАЩ СПРЕЙ 200 мл
ТРАУМАСТЕМ НЮ ДЕНТ СТЕРИЛНО РЕЗОРБИРУЕМО ХЕМОСТАТИЧНО КУБЧЕ * 50
Безплатна доставка за България!Свързани статии
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Д-р Георги Стоянов Хараланов
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Природни средства срещу зъбен камък
- Д-р Петър Рачев Косев
- Домашни средства срещу лош дъх
- д-р Александър Николаев Дончев
- Натурални средства срещу кървене на венците
- "Дентален център 1 - Сливен" ЕООД, гр. Сливен
Коментари към Български зъболекарски съюз