Международна организация на труда
Международни организации
Международната организация на труда (МОТ, на английски - International Labour Organization - ILO) е единствената тристранна структура, която обединява работници, работодатели и правителства. Тя е специализирана агенция към Организацията на обединените нации и нейните членове възлизат на 187 държави членки. България е неин член от 1920 г.
Дейността й е ориентирана към разработване на политики и програми, определяне на трудови стандарти, които да насърчават достоен труд, упражняван от жените и мъжете. Целите, които са основен приоритет за агенцията, са насърчаване на правата на работното място, стимулиране на достойни възможности за заетост, укрепване на диалога по въпроси, свързани с работата, и подобряване на социалната защита. Защото все още са актуални някои проблеми, като регулирането на работното време, намаляването на безработицата, търсенето и предлагането на работна ръка, осигуряването на адекватен жизен минимум, социална защита на работниците, младежите, децата и жените, предизвикали политици и предприемачи да търсят решения преди век.
История на агенцията
Международната организация на труда отбеляза своята стогодишнина през 2019 г. Тя е ключов участник в много исторически моменти като Голямата депресия, създаването на синдиката "Солидарност" в Полша, деколонизацията, разбиването на апартейда в Южна Африка и др.
- Организацията е създадена през 1919 г. като част от Версайския договор, с който се слага край на Първата световна война. Идеята, че трайният мир може да се постигне само при наличието на социална справедливост лежи в основата на сформирането на МОТ.
- Учредителният правилник на агенцията е изготвен от Комисията по международно трудово законодателство. Тя е председателствана от Самуел Гомперс, ръководител на Американската федерация на труда. В комисията членуват още Куба, Белгия, Франция, Обединеното кралство, Полша, Чехословакия, Япония и Италия. Мотивите да бъде създадена Международната организация на труда са хуманитарни, икономически, политически, както и от съображения за сигурност. Основателите на структурата отчитат голямото значение на социалната справедливост за поддържането на мира, защото по това време съществуват трудови условия, които са несправедливи, водят до лишения и трудности, а това може да доведе до вълнения и протести, които да нарушат мира в света. Също така създателите на организацията си давали сметка за икономическата взаимозависимост между страните по света и за нуждата от сътрудничество за постигането на приемливи и близки условия на труд в държавите, конкуриращи се за пазари.
- През 1920 г. МОТ се позиционира в Женева, Швейцария. За по-малко от две години организацията приема многобройни препоръки и конвенции, които полагат основите на стандарти в нощния труд за жените и младежите, минималната възраст за започване на работа, в защитата на майчинството, безработицата, работното време.
- През 1926 г. е сформирана комисия от експерти, която има за задача да контролира прилагането на стандартите на МОТ. Тя съществува и до днес.
- Централата на организацията е преместена временно в Монреал, Канада, през 1940 г. от съображения за сигурност заради Втората световна война. Тя е позиционирана там до 1948 г.
- През 1944 г. работници, работодатели и правителствени делегати приемат Декларацията от Филаделфия, която фактически е хартата на задачите и целите на МОТ. Документът определя основните принципи за дейността на организацията след края на войната. В него е включено още, че "трудът не е стока" и всеки човек без изключение има правото да се стреми както към своето материално благополучие, така и към своето духовно развитие в условия на икономическа сигурност, свобода, достойнство и равни възможности.
- През 1946 г. МОТ става първата специализирана агенция на новосъздадената Организация на обединените нации.
- В периода 1948 - 1970 г. членовете на организацията се удвояват, индустриализираните държави са много по-малко на брой в сравнение с развиващите се, структурата придобива универсалния си облик. През 1960 г. МОТ създава Международен институт за трудови изследвания в Женева, а през 1965 - Международен център за обучение в Торино. Четири години по-късно - през 1969 г., на МОТ е присъдена Нобелова награда за мир.
- Международната организация на труда изиграва голяма роля в събитията около синдиката "Солидарност" в Полша, дава пълната си подкрепа за неговото легитимиране по правилата на Конвенция № 87 за свободата на сдружаване.
- В периода след 1989 г. и Студената война МОТ поема курс на децентрализация на дейностите и ресурсите извън централата в Женева.
- Вече в новото хилядолетие, след 2000 г. организацията сформира Световна комисия за социалното измерение на глобализацията, която изготвя обширен доклад за нуждите на хората, подложени на безпрецедентните промени, провокирани от глобализацията.
Дейност на МОТ
Дейността на Международната организация на труда е посветена на стимулирането на социалната справедливост и насърчаването на световнопризнатите трудови и човешки права.
- МОТ има създадена Програма за достоен труд, която се явява съсредоточие на цялостната визия и мисия на организацията. Тя е насочена към подпомагане на подобряването на икономическите и работните условия, които да позволят на работници, работодатели и правителства да поддържат траен мир, прогрес и просперитет.
- Под достоен труд се разбира възможности за работа, предоставящи справедлив доход, социална защита, сигурност на работното място, равни шансове и отношение спрямо мъжете и жените, по-добри перспективи за личностно развитие и социална интеграция.
- От МОТ са на мнение, че достойният труд и продуктивната заетост са главни елементи за постигането на справедлива глобализация и за намаляване на бедността. След финансовата криза през 2008 г., възникването на пандемията от COVID - 19 и войната в Украйна е налице тревога и нуждата от спешно решаване на проблеми като осигуряването на качествени работни места, зачитане правата на работното място, предоставяне на социална защита.
- Формулирането на международни политики и програми за насърчаване на основните човешки права, подобряване на условията на труд и на възможностите за заетост също е сред главните въпроси, с които МОТ се занимава.
- Друга основна задача за организацията е създаването на трудови стандарти, чието прилагане се следи от уникална система.
- МОТ разполага с обширна програма за международно техническо сътрудничество, което е в помощ на държавите при прилагането на трудовите политики по ефективен начин.
- От организацията предлагат обучение, извършват се изследователски дейности, за да се постига напредък в мисията, която си е поставила и заради която структурата съществува.
- Една от основните борби, които води МОТ, е прекратяването на детския труд. През последните години над 60 държави са пригодили своите правни рамки по начин, по който да са в съответствие с конвенциите на организацията за детския труд. Това означава, че са се приложили близо 200 закона.
- Международната организация на труда насърчава инвестициите с висока заетост, тъй като те подпомагат развитието на инфраструктурата и в същото време провокират създаването на работни места, местното социално и икономическо развитие, а оттам намаляват бедността.
>>>Задължения и отговорности на работодателя и на работника за здравословни и безопасни условия на труд
Структура на МОТ
Международната организация на труда изпълнява своята дейност чрез 3 основни органа, в които има представители на работниците, работодателите и правителствени делегати.
- Международна конференция по труда - този орган определя трудовите стандарти и общите политики на организацията. Международните трудови стандарти се оформят като конвенции (договори) и препоръки, приемат се от Конференцията и след това са отворени за ратификация от държавите членки. Ратификацията задължава правно страните да прилагат разпоредбите на съответната конвенция. Препоръките от своя страна не са правно обвързващи, целта им е да подпомагат и насочват националните действия в областта на труда и трудовите правоотношения. Конференцията поема и ролята на форум, на който се обсъждат международни социални и трудови въпроси. Сред задълженията на органа е и приемането на резолюции, които предоставят насоки за дейностите и общата политика на МОТ. Членове на Конференцията са държавите членки на организацията, като всяка една е представена от делегация, сформирана от двама правителствени представители, един - на работодателите, един на работниците и техните съветници. Международната конференция по труда заседава един път в годината в Женева, Швейцария. На всеки две години органът приема 2-годишна работна програма и бюджета на МОТ, средствата за които идват от държавите членки.
- Управителен съвет - взима решения относно политиката на МОТ, оформя програмата и бюджета на организацията, които след това предлага на Международната конференция по труда за одобрение и приемане, избира генералния директор. Съветът се състои от 56 титулярни членове, разпределени както следва - представители на 28 правителства, на 14 работодатели и на 14 работнически сдружения. Освен тях бройката на състава се допълва от 66 заместник-членове - представляващи 28 правителства, 19 работодатели и 19 работнически сдружения. Десет от титулярните правителствени членове имат привилегията да заемат постоянно място в Управителния съвет. Това са страни с голямо индустриално значение - Китай, Бразилия, Германия, Индия, Франция, Русия, Италия, Обединеното кралство, Япония и САЩ. Останалите правителствени членове се избират от Конференцията на всеки 3 години. Представителите на работниците и работодателите се избират в лично качество.
- Международен офис - това е постоянният секретариат на МОТ, който е под прякото ръководство на генералния директор. Тази служба върши административната част от работата и организира дейността на МОТ. Нейният състав наброява 3381 души, служители от 107 държави. От тях 1698 работят по програми и проекти за техническо сътрудничество (подпомагане на страните да решават социално-трудовите си проблеми). Разделена е на 6 дирекции - "Политика", "Управление и реформа", "Полеви операции и партньорства", "Административен трибунал", "Асоциации" и "Докладване на генералния директор". Всяка дирекция е разделена на многобройни отдели.
- Генерален директор - през март 2022 г. Управителният съвет на МОТ избра първия африканец на този пост в 103-годишната си история. Това е Гилбърт Ф. Хунгбо, досегашен изпълнителен директор на офиса на МОТ в Того. Той ще встъпи в длъжност през октомври 2022-а.
За контакти: |
Уеб сайт: https://www.ilo.org
Свързани статии
- Категории труд в България
- Структура и функции на Изпълнителна агенция Главна инспекция по труда
- Трудова терапия
- Трудови права на бременни, майки и жени в напреднал етап на лечение инвитро
- Трудова медицина в България
- Трудовата дейност е полезна за децата, когато е съобразена с възрастта им
- Дирекции Бюро по труда
- Медицински произведения на Гален
- Издаване на разрешение или отказ за уволнение на някои категории работници
- Неизползвани дни от платения отпуск
Коментари към Международна организация на труда