Европейски център за превенция и контрол на заболяванията
Международни организации
Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) е самостоятелна, децентрализирана агенция към Европейския съюз (ЕС). Създадена е през 2005 г. с цел укрепване защитата на Европа срещу инфекциозните болести. Централата й се намира в Стокхолм, Швеция.
Накратко обобщено неговата дейност се изразява в идентифициране, оценяване и информиране относно настоящи и нововъзникващи опасности за човешкото здраве, провокирани от инфекциозните болести.
ECDC е в постоянна връзка със съответните национални органи на държавите от континента, работи съвместно с тях за развиването и стабилността на системите за наблюдение и ранно предупреждение. Комуникирайки с експерти от цяла Европа, Центърът "събира" познания по здравни въпроси и проблеми и по този начин разработва авторитетни научни становища по отношение на рисковете, предизвикани от настоящи и новопоявяващи се инфекционни заболявания.
- Дейност на центъра
- Дейности по извършване на наблюдение
- Дейности по епидемично разузнаване и реакция при епидемия
- Дейности по даване на научни съвети и консултации
- Дейности, свързани с микробиологията
- Дейности по отношение на готовността за справяне със заплахи за общественото здраве
- Дейности по предоставяне на обучение
- Дейности по здравна комуникация и информираност
- Структура на центъра
Дейност на центъра
Дейността на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията обхваща няколко направления, обединени от една цел - защита на населението. Задачите на агенцията се изразяват в:
- Търсене, събиране, сравняване, оценяване и разпространение на подходящи технически и научни данни.
- Даване на научни становища и оказване на техническа и научна помощ, в това число и обучение.
- Центърът е длъжен да информира навреме Европейската комисия, агенциите на ЕС, държавите членки и международните организации, работещи в областта на общественото здраве.
- Извършва координацията между органи и институции, занимаващи се с обществено здравеопазване.
- Прави обмен на информация, практики и опит, улеснява разработването и прилагането на съвместни действия.
Дейностите на Центъра са насочени към заболявания, които са предотвратими с ваксина; полово предавани инфекции, ХИВ и вирусен хепатит; болести, предавани чрез храна и вода, зоонози; антимикробна резистентност и инфекции, свързани със здравеопазването; нововъзникващи и преносими болести; туберкулоза; грип и други респираторни вируси.
Дейности по извършване на наблюдение
ECDC събира и обработва данните от наблюдението на близо 60 заразни болести, както и на специални проблеми, породени от тях. Информацията идва от всички държави членки на ЕС и от Норвегия и Исландия, принадлежащи към Европейското икономическо пространство (ЕИП).
Извършва се два вида надзор - единият е систематично непрекъснато събиране, анализиране, разпространение и тълкуване на силно структурирана информация (наблюдение, базирано на индикатори), а другият е откриване, проверка, анализ, оценка и по-нататъшно разследване на вероятни заплахи за общественото здраве (наблюдение, базирано на събития). Двата вида се прилагат в платформата EpiPulse, която е европейският портал за наблюдение на инфекциозни болести.
Всяка държава членка номинира кои ще са експертните институции, които ще подават информация за конкретната страна. Данните се основават предимно на случаи и събират в себе си клинична, демографска, лабораторна и епидемиологична информация. Експертите имат задължението всяка година или на по-кратки интервали да докладват.
Чрез наблюдението се целят няколко неща:
- Със следенето на тенденциите при заразните болести е по-лесно да бъде оценена ситуацията, реагира се на покачвания над предупредителните прагове и така по-бързо и лесно се предприемат нужните действия, базирани на доказателства.
- Откриване и наблюдение на всякакви огнища на заразни болести относно източник, място, време и население, за да се предприемат необходимите действия по отношение на общественото здраве.
- Надзорът се прави и с цел мониторинг и оценка на програмите за превенция и контрол върху заразните болести, за да се открият слабите места и да се изготвят препоръки за подобряването и подсилването на програмите на национално и европейско ниво.
- Чрез наблюдение се установяват рискови групи от населението, които се нуждаят от целенасочени превантивни мерки.
- Информацията за разпространението на заболяването, смъртността, хоспитализациите и усложненията дава представа за тежестта на заразните болести върху населението.
- Наблюдението дава представа и хипотези за източници на болестта, начини на предаване, кои са най-застрашените хора и по този начин показва от какви изследвания има нужда и какви пилотни проекти трябва да започнат.
Резултатите от наблюденията в Европейския съюз и в ЕИП се публикуват в Атлас за наблюдение на инфекциозните болести, в интерактивни база данни, годишни епидемиологични доклади, рецензирани научни статии, доклади за наблюдение на специфични заболявания. Съвкупни данни могат да бъдат изтеглени и от уеб портала на ECDC, все повече от тях са достъпни. Базирана на случаи информация от наблюдения се ползва от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията и от номинираните експерти от държавите членки, но при поискване тя може да се предостави и на трети страни.
Дейности по епидемично разузнаване и реакция при епидемия
Епидемично разузнаване се прави с цел бързо установяване и оценка на събития от всякакъв произход, за да се запази здравната сигурност в ЕС. Практически разузнаването представлява системно събиране и съпоставяне на информация от различни източници, която след това се анализира и валидира. При възникване на ситуация целта е да се осигури своевременна реакция, основана на адекватна оценка на риска, и да се дадат препоръка какви подходящи мерки да се предприемат в защита на общественото здраве.
- Ролята на ECDC е да координира и подпомага бързата оценка на рисковете и установяването на варианти за отговор. Също така центърът може да подкрепи национална или международна реакция на място чрез организирането на мисии.
- Съществуват два инструмента, чрез които да се следи за евентуални заплахи за общественото здраве. Единият е epitweetr, който е с публичен достъп и дава възможност на потребителите автоматично да наблюдават тенденциите в Twitter. Следи тенденциите по време, тема и място и може да открива различни модели. Този инструмент е предназначен да е в помощ на експерти по обществено здраве за ранно откриване на заплахи от инфекциозни заболявания. Той може да се използва и за други опасности и други области на изследване чрез залагане на различни теми и ключови думи.
- Другият инструмент е онлайн порталът EpiPulse, който е с ограничен достъп. Той е предназначен за ползване от европейски органи и институции в общественото здравеопазване и от глобални партньори. Тук се събират, споделят, анализират и обсъждат данни за инфекциозни заболявания, за откриване на заплахи, оценка на риска, мониторинг и реагиране при епидемия.
- Всякаква информация, касаеща общественото здраве, може да бъде открита в различни източници. Има такива, които са с публичен и обществен достъп, има и такива, които са с ограничен и са предназначени само за специалисти и конкретни институции. Към първите се причисляват Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), статистическата служба на ЕС Евростат (Eurostat), Европейска агенция за гранична и брегова охрана (Frontex), всички регионални офиси на Световната здравна организация, FluTrackers - уебсайт, онлайн форум и система за ранно предупреждение за инфекциозни заболявания и много други. С ограничен достъп са системи и мрежи като EWRS (Система за ранно предупреждение и реагиране на ЕС), EPIS (Информационна система за епидемично разузнаване), GIDEON (Глобална мрежа за инфекциозни болести и епидемиология), ADNS (Система за уведомяване за болести по животните) и още три подобни.
Дейности по даване на научни съвети и консултации
Едно от задълженията на ECDC е да предоставя научни становища и техническа и научна помощ. Центърът може да бъде помолен да издаде официално мнение по даден въпрос по искане на Европейската комисия, Европейския парламент или държава членка.
Съветите и становищата на Европейския център целят да подкрепят информирани решения и действия на национално и европейско ниво. Като съдържание те обобщават доказателствата и описват силните и слабите страни на различните възможности за предотвратяване и/или контрол на заразни болести.
Дейности, свързани с микробиологията
Микробиологията, отнесена към общественото здраве, съчетава в себе си много области - микробиология на животните, на човека, водата и околната среда, на храните, като в центъра са човешкото здраве и болести. Микробиологичните лаборатории имат главна роля в откриването, наблюдението, в предоставянето на доказателства за предотвратяване и контрол на инфекциозни заболявания и в реагирането при наличието на огнища. От огромно значение е да се разполага с микробиологичен капацитет в рамките на ЕС и ЕИП, за да могат да се откриват и идентифицират агентите (вируси, гъбички, бактерии и паразити) бързо и точно и по този начин заплахите да са управляеми. Европейският център за превенция и кантрол на заболяванията съдейства и насърчава сътрудничеството между референтните и експертни лаборатории.
ECDC и координационната група на Европейската мрежа за наблюдение на антимикробната резистентност (EARS-Net) осъществяват наблюдение и епидемично разузнаване на този вид резистентност при хората и зоонозните патогени съвместно с национални структури, занимаващи се с антимикробната резистентност.
Центърът прилага система за мониторинг на капацитета на лабораториите на ЕС и чрез нея оценява микробиологичните "слабости" на общественото здраве.
Традиционното епидемиологично наблюдение се допълва от молекулярно типизиране на патогени, които предизвикват инфекциозни заболявания. Чрез него може да се открият и изследват предавателните вериги и връзката между щамове, възникването на нови развиващи се патогенни щамове, може да се проследи откъде произтича дадена епидемия, да се установят нови рискови фактори. Анализът на данните за молекулярно типизиране може да е в помощ при изследването на особеностите на даден патоген, на поведението му в общност от гостоприемници, как той се разпространява във времето и пространството, колко бързо се предава заболяването и др.
Дейности по отношение на готовността за справяне със заплахи за общественото здраве
ECDC оказва подкрепа и помощ на държавите членки на ЕС и на ЕИП в усилията и задълженията им за развиване, стабилизиране и поддържане на своя капацитет за наблюдение, идентифициране и реакция на сериозни трансгранични заплахи за здравето.
Европейският център се стреми да разпространява добри практики чрез предоставяне на базирани на доказателства насоки и инструменти, разработване на учебни програми и възможности за обучение, да организира семинари.
Дейности по предоставяне на обучение
Ролята на Европейския център е да подпомага и координира програмите за обучение, за да могат държавите членки да имат достатъчно обучени специалисти най-вече в епидемиологичното наблюдение и в полевите проучвания.
Обучението по обществено здраве се осъществява посредством програма за стипендии на ECDC, програма за непрекъснато професионално развитие (CPD) и виртуални инструменти и материали.
Дейности по здравна комуникация и информираност
Европейският център за превенция и контрол на заболяванията предварително предоставя информация на държавите членки и на Европейската комисия. Той се явява гарант всички заинтересовани страни и обществеността да получават обективна, достъпна и надеждна информация относно резултатите от неговата работа. Поддържа постоянно връзка със страните и Комисията и нужната съгласуваност по отношение на съобщаване на риска от заплахи за общественото здраве. Също така Центърът си сътрудничи с компетентните органи в държавите членки и други заинтересовани страни относно обществените информационни кампании.
Здравната комуникация е неотделима част от ефективния отговор срещу заплаха, провокирана от заразни болести. Новите предизвикателства като появата на нови инфекциозни организми, нови явления, свързани с околната среда, новопоявяващи се заболявания, резистентността на микроорганизмите към антибиотиците засилиха ролята на здравната комуникация. Специалистите в областта на общественото здраве, ръководителите на програми и създателите на политики трябва да са запознати със силните и слабите страни, с разходите по отношение на дейностите за здравна комуникация, целящи превенция и контрол на заразните болести.
Наблюдението на инфекциозните заболявания от Европейския център сочи, че традиционните микробиологични и епидемиологични интервенции са недостатъчни в борбата с ключови заплахи. Установява се, че правилно проектираните комуникационни дейности оказват положително въздействие върху свързаните със здравето нагласи, поведение и вярвания и са способни да повлияят на индивидуални и общностни решения за редуциране на рисковете за здравето. Употребата на специфични комуникационни стратегии и техники са в състояние да увеличат общественото внимание, да повишат осведомеността за опасностите за здравето, да допринесат за подобряването на грамотността в това отношение и да увеличат вероятността за възприемане на здравно поведение и практики.
Структура на центъра
Европейският център за превенция и контрол на заболяванията има следното управление и организационна структура:
- Управителен съвет - като децентрализирана, независима агенция на Европейския съюз ECDC се отчита пред Управителен съвет, който е съставен от представители на държавите членки и на Европейските комисия и парламент. Съветът има правомощията да назначава директора на Центъра, носи отговорност за ръководството и управлението на ECDC и следи дали институцията спазва своите мисия и задачи спрямо учредителния правилник. Също така органът одобрява и наблюдава изпълнението на работната програма и бюджета на Центъра, приема годишния му отчет и всички останали отчети. Минимум два пъти в годината провежда своите заседания.
- Консултативен форум - той изпълнява ролята на съветник на директора на Центъра по отношение на качеството на извършваната в ECDC научна работа. Членовете му са старши представители на националните институти и агенции за обществено здравеопазване, посочени от държавите членки. Част от Консултативния форум е и служител по обществено здраве от Европейската комисия. Представители на Европейските научни асоциации и на гражданското общество присъстват като наблюдатели. Служител на СЗО също е поканен да участва във форума. Органът служи и като проводник на обмен на информация, на здравни знания и стимулира сътрудничеството в сферата на общественото здраве. Консултативният форум провежда заседания най-малко 4 пъти в годината.
- Система с координиращ компетентен орган (ССВ) - ECDC поддържа връзка с държавите членки и с компетентните органи в тях, отговарящи за наблюдението, събирането на данни и идентифицирането на възникващи заплахи, издаването на научни становища и оказване на техническа помощ и организирането на обществени информационни кампании. През 2012 г. Центърът изгражда системата за сътрудничество с конкретен координиращ компетентен орган във всяка страна членка. За България координиращият компетентен орган е Националният център по заразни и паразитни болести.
- Одитен комитет - ролята му е да подпомага Управителния съвет относно надзора на процеса на финансово отчитане, системата за вътрешен контрол и при вътрешни и външни одити. Провежда заседания два пъти в годината, състои се от 8 членове на Управителния съвет и един представител на одитния отдел.
- Директор на ECDC - избира се от Управителния съвет за 5-годишен мандат. Може да разчита на така наречения директорски кабинет - служба, която наблюдава и координира изпълнението на стратегията на Европейския център. Разделен е на няколко звена - "Корпоративни въпроси", "Европейско и международно сътрудничество", "Изпълнителен офис" и "Комуникации". На пряко подчинение на директора са отделите:
- Отдел "Програми за заболявания" - анализира, валидира и интерпретира данни от наблюдения, оценява и съобщава резултатите, подобрява системите за наблюдение на съответните заболявания съвместно с външни партньори (други агенции на ООН, ЕС или със СЗО). Отделът предоставя подкрепа на държавите членки на ЕС, ЕИП, на Европейската комисия и други за специфични заболявания. Разделя се на две звена - едното се занимава с инфекции, предавани по въздуха, кръвта или полово предавани, другото - с болести, свързани с концепцията One Health, включително с антимикробната резистентност, нововъзникващи заболявания, болнични инфекции, болести, предавани чрез храна и вода.
- Отдел "Функции на общественото здраве" - следи за изпълнението на законоустановените функции на общественото здравеопазване. Работи тясно с Отдел "Програми за заболявания", защото дава резултати за съответните резултати, специфични за болестта. Разделен е на три звена - "Обучение по обществено здраве", "Подкрепа за готовност и реагиране при извънредни ситуации" и "Надзор".
- Отдел "Научни методи и стандарти" - ръководи процесите по укрепване на научните постижения и разпространението на знания в самия Център и към партньорите. Осигурява качеството на научната работа в ECDC, дефинира стандартите за научните процеси и за резултатите и надзирава изпълнението спрямо тези стандарти. Отделът отговаря още за осигуряването на уместността и прозрачността на научните резултати на ECDC чрез подходящи консултации. Също така координира и ръководи дейностите на Центъра по отношение на научните изследвания и иновации.
- Отдел "Цифрово-трансформационни услуги" - предоставя дигитални решения, поддържа IT продукти и предоставя IT услуги, които са инструмент за администрирането и работата на ECDC. Отделът работи в мрежа с други органи на ЕС и с тези на партньори от цяла Европа в областта на цифровата трансформация. Подразделя се на три звена - "Цифрово управление", "Цифрови решения" и "IT операции".
- Отдел "Управление на ресурси" - занимава се с управлението на човешките и финансовите ресурси на Центъра. Неговите подразделения са "Човешки ресурси", "Финанси и счетоводство", "Правни услуги" и "Корпоративни услуги".
За контакти: |
Уеб сайт: https://www.ecdc.europa.eu
Свързани продукти
Свързани статии
- Българите са с най-ниската продължителност на живота и в ЕС, и на Балканите
- Здравеопазването в България поглъща много пари, но няма ефект
- Променят наредбата за реда за регистриране и съобщаване на заразните болести
- МС предложи на НС да ратифицира със закон споразумението за заем между ЕС и България
- Пет страни от Европа предлагат забрана на PFAS или вечните химикали
- ЕКП: Жените в ЕС продължават да получават по-ниско заплащане от мъжете
- ЕК създава HERA - ново ведомство с бюджет от 6 милиарда евро за борба с бъдещи здравни кризи и пандемии
- За Съда в Страсбург и решението му, че задължителната ваксинация е нужна във всяко демократично общество
- Еврокомисията решава днес дали COVID-19 да бъде поставен в категорията на агентите с най-висок риск
- Българите са сред най-малко доверяващите се в Европа на ваксините
Коментари към Европейски център за превенция и контрол на заболяванията