МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ “МЕДИЦИНСКА ПАРАЗИТОЛОГИЯ”
Медицински стандарти
Медицински стандарт "Паразитология"
І. Определение
Медицинската паразитология е самостоятелна медицинска специалност и научна дисциплина, която осигурява медицинското обслужване на болни с паразитози – първичен и вторичен преглед, етиологична диагноза, необходими манипулации и допълнителни изследвания, провеждане на терапия и диспансеризация, противоепидемичен контрол и профилактика на паразитозите, промоция на здравето, методично-консултативна дейност и научни проучвания в тази област.
В медицинската практика в Република България паразитологията присъства в извънболничната и болнична помощ. Като медицинска специалност тя е част от програмата за обучение на студенти в медицинските факултети и колежи и за следдипломна квалификация на лекари-специализанти и биолози в базите за специализация. Според програмата за следдипломно обучение (СДО) по основната специалност “медицинска паразитология” се изисква стаж не по-малко от 3 години по специалността с индивидуално и курсово обучение в съответните бази. Обучение по медицинска паразитология се провежда и на общопрактикуващи лекари (ОПЛ), педиатри, интернисти, инфекционисти и др.
Медицинският стандарт “Медицинска паразитология” регламентира: дейностите, свързани основно с ранната етиологична диагноза, терапията, контрола за динамиката на болестния процес, ефекта от лечението, противоепидемичните, контролните и профилактични мерки, диспансерното наблюдение на болни с паразитози и преболедували от паразитози и промоция на здравето.
Паразитологичните изследвания са обективни по своя характер, което е една от причините за непрекъснатото увеличаване на спектъра на извършваните изследвания. Бързото развитие на медицинската паразитология като наука и практика и на лабораторната технология, водят до непрекъснато въвеждане на нови показатели, както и на методи и апаратура за тяхното изследване, а също и на нови терапевтични подходи и съвременни научно-обосновани мерки за борба с паразитозите.
Медицинският стандарт “Медицинска паразитология” регламентира:
- Задължителен (оптимален) обем показатели и задължителна апаратура за извършване на специализирана дейност по медицинска паразитология на различни нива доболнична и болнична помощ.
Задължителният (оптимален) обем показатели и апаратура за всеки тип звено по медицинска паразитология може да бъде разширен, ако е необходимо, при спазване на изискванията за качество.
- Препоръчваните аналитични принципи за осъществяването на дейността на звената по медицинска паразитология в Р.Бългаприя.
- Провеждането на вътрешно лабораторен контрол.
- Участието в националната система за външен контрол на качеството, извършван от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
- Участието на националните референтни лаборатории в международно признат външен некомерсиален лабораторен контрол.
Медицинският стандарт “Медицинска паразитология” е разработен от Отдел “Паразитология и тропическа медеицина” към Националния център по заразни и паразитни болести, обсъден е от Експертния съвет по медицинска паразитология към Министерство на здравеопазването (МЗ), от широк кръг специалисти по медицинска паразитология в здравната мрежа на Република България, приет е от Научно-учебен съвет (НУС) на Националния център по заразни и паразитни болести и от научното дружеството по Медицинска паразитология и е утвърден от Министъра на Здравеопазването на Р. България.
ІІ. Общи условия
Звеното по медицинска паразитология (самостоятелен кабинет и клинично отделение по паразитни болести, самостоятелна медико-диагностична лаборатория, кабинет и клинично отделение по паразитни болести и паразитологична лаборатория към “лечебно заведение” или “здравно заведение”, отдел/сектор по медицинска паразитология към ХЕИ) е медицинска структура, която отговаря на определените в стандарта задължителни изисквания.
- Стандартите установяват минималните критерии, които трябва да бъдат спазвани от всички звена по медицинска паразитология.
- Стандартите са въведени с цел осигуряване на качествено медицинско обслужване на пациентите, вкл. на прецизна паразитологична диагностика, съобразени с нивото на звеното по медицинска паразитология и съвременното развитие на технологичните процедури.
- Посочените в стандартите процедури често имат различни варианти, чиято надеждност трябва да бъде документирана в паразитологичната лаборатория след доказване в същата лаборатория или по публикувани данни на друга лаборатория.
- Посочените в стандартите изисквания подлежат на развитие и оптимизиране.
- Процедурите за добрата лабораторна практика за изследване на различни клинични материали, след обсъждане, следва да бъдат периодично публикувани в Служебния бюлетин на НЦЗПБ, като член на NCCLS (Национален Комитет за клинични лабораторни стандарти на САЩ).
ІІІ. Квалификация на персонала.
- Звеното по медицинска паразитология се ръководи от лекар със специалност “Медицинска паразитология”.
- В лабораторията могат да работят лекари с придобита медицинска специалност “медицинска паразитология” или зачислени в програма за придобиване на тази специалност в рамките на три години от започване на работа в лабораторията и/или биолози (магистърска степен).
- Медицинските лаборанти и сестри, работещи в звената по мед.паразитология трябва да са с образователно-квалификационна степен “специалист”.
- Лабораторните работници трябва да имат най-малко основно образование.
- Всеки специалист-паразитолог е длъжен да повишава квалификацията си чрез самостоятелна подготовка и чрез участие в курсово или индивидуално обучение по линия на СДО не по-малко от един път годишно.
ІV. Общи изисквания.
- Кадрова и материална осигуреност за извършване на определен оптимум диагностична, лечебна, противоепидемична, контролна дейност и промоция на здравето по отношение на паразитните заболявания за нуждите на съответния вид лечебно или здравно заведение. В кабинетите по паразитни болести минималният кадрови състав е 1 лекар-паразитолог и 1 мед.сестра; в клиничните отделения по паразитни и тропически болести – 1 лекар-паразитолог и 3 мед.сестри; в лабораториите – 1 лекар-паразитолог и 1 мед.лаборант.
- 2. Изисквания към паразитологичните лаборатории.
- Паразитологичните лаборатории трябва да отговарят на изискванията за устройство на лабораториите, отразени в Наредба № 13/13.06.1994 г. на МЗ за условията и реда за работа на медицинските лаборатории (ДВ бр. 52/94 г.);
- Лабораторното пространство трябва да осигурява възможност за извършване на всички процедури.
- Осветлението и вентилацията трябва да са съответни на извършваните в лабораторията процедури.
- Термостатите, хладилниците и фризерите трябва да поддържат зададената им температура, за което трябва да се следи ежедневно и да се отбелязва в лабораторен журнал.
- Лабораторията трябва да въведе процедури за поддържане на оборудването си чрез извършване на документиране на периодичните проверки на оборудването.
- Лабораторията трябва да отговаря на всички национални и местни закони, свързани със здравето и охраната на труда на персонала; противопожарната охрана; съхранението на химични, биологични и радиоактивни материали.
- Лабораторията трябва да извършва тестове само при писмено искане от лекар. Искането трябва да включва името на пациента, името и адреса на изискващия изследването, вида на изследването, вида на пробата, датата и часа на вземане на пробата.
- Лабораторията трябва да има документирани критерии за приемливост на пробата за изследване.
- Всички реагенти да бъдат съхранявани съобразно производствените инструкции.
- Трябва да се спазват указанията за работа с инфекциозен материал с цел недопускане разпространение на инфекции.
- В изпълнение на изискванията за “Добра лабораторна практика”, във всяка лаборатория трябва да се създаде необходимата документация, като се води “тетрадка за съхранение, движение и отчитане на лабораторните щамове”. Тетрадката се води от старши лаборанта на лабораторията и в нея се описват съхраняваните щамове, тяхното движение, режима на работа с тях и унищожаването им. Ръководителят на лабораторията контролира изготвянето на съответната документация.
- Всички процедури, използувани в лабораторията трябва да бъдат детайлно описани в наръчник, който да бъде лесно достъпен за персонала. Всякакви промени в него трябва да бъдат подписвани от ръководителя на лабораторията.
- Видовата идентификация на маларийните паразити се потвърждава от Националната референтна лаборатория за диагностика на паразитозите – местни и тропически към НЦЗПБ.
- В случай на диагностични затруднения и невъзможност за поставяне на етиологична диагноза материалите/пациентите се насочват в звената по медицинска паразитология на по-високо ниво, вкл. Националната референтна лаборатория за диагностика на паразитозите – местни и тропически и консултативните кабинети към НЦЗПБ.
- Всички звена по медицинска паразитология извършват дейности по промоция на здравето по въпросите на паразитните заболявания.
V. Качествен контрол.
- В специализираните паразитологични лаборатории се спазват правилата за добра лабораторна практика и се провежда системен вътрелабораторен качествен контрол.
- Лабораторията трябва да попълва журнал с резултатите от вътрешно лабораторния контрол.
- При започване на работа с нова серия реактиви и хранителни среди, задължително се провежда контрол.
- Пробите за качествен контрол трябва да бъдат тествани по същия начин, както и пробите на пациентите.
- Специализираните паразитологични лаборатории, кабинетите и клиничните отделения по паразитни болести, в които се извършва лабораторна диагностика участват в Националната система за външна оценка на качеството на изследванията, организирана и провеждана от Националната референтна лаборатория за диагностика на паразитозите – местни и тропически към НЦЗПБ.
- Националната референтна лаборатория за диагностика на паразитозите – местни и тропически към НЦЗПБ участва в международна (нетърговска) система за външна оценка на качеството на лабораторната диагностична дейност.
- Кабинетите и клиничните отделения по паразитни болести работят съгласно правилата за добра лечебна практика.
VІ. Документиране.
- Документацията се води съгласно съществуващите нормативни актове на МЗ вкл. лабораторна дейност – съгласно Наредба № 13/13.06.1994 г. на МЗ.
- Основната учетна и отчетна документация включва: амбулаторен/лабораторен журнал; журнал за регистриране на осигурени лица; медицинско направление; направление за медико-диагностична дейност; рецепти; бързо известие за инфекциозно болен; журнал за диспансеризация; журнал за приетите в отделението болни; история на заболяването; епикризи; талон за резултат от паразитологично изследване и др.
- Звеното по медицинска паразитология трябва да съхранява документацията с данни за обслужените пациенти, за тестваните материали, използваните реагенти, датата на прегледа и изследването на лицето, извършило медицинското обслужване.
- Талонът с готовия резултат трябва да съдържа:
- името на изследваното лице;
- изследвания материал;
- вида на изследването;
- датата на извършване на изследването;
- резултат от изследването;
- интерпретация на резултата;
- предложение за терапевтично поведение;
- подпис на ръководителя на лабораторията.
- При негодност на пробата за изследване трябва да се посочат приетите и документирани в звеното критерии за неприемливост на пробите за изследване.
- Паразитологичната лаборатория трябва да съхранява резултатите от проведените тестове за контрол на качеството – вътрешно лабораторен или в Националната система за външна оценка на качеството на изследванията.
VІІ. Задължителен (оптимален) обем показатели и задължителна апаратура за извършване на специализирана дейност по медицинска паразитология на различни нива доболнична и болнична помощ.
- 1. Задължителен (оптимален) обем показатели за извършване на специализирана лечебно-диагностична, консултативна и диспансерна дейности и промоция на здравето в лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ и в здравните заведения на районно ниво.
1.1. В лечебните заведения за извънболнична помощ:
Индивидуална практика за специализирана медицинска помощ по медицинска паразитология, групова практика за специализирана медицинска помощ или специалист в медицински център, медико-стоматологичен център и диагностично-консултативен център (ДКЦ).
Показателите включват лечебно-консултативна дейност, както и минимален обем лабораторно-диагностична дейност за експресна диагностика на паразитозите.
Ö Прегледи
- · Първичен преглед с описание на анамнеза и статус.
- · Вторичен преглед и оценка на нов медицински проблем.
- · Консултация в амбулаторни условия на лица, заминаващи и завръщащи се от тропически страни.
- · Консултация с друг специалист в амбулаторни условия.
- · Диспансерно наблюдение на паразитно болни и преболедували от паразитози, съгласно нормативните актове на МЗ.
Ö Общомедицински дейности
· Инжекции.
- · Венозна пункция с вземане на кръв.
Ö Специална част
- · Вземане на биологични материали за паразитологично изследване.
- · Макроскопско изследване за хелминти.
- · Изследване на нативен препарат за диагностика на протозоози и хелминтози.
- · Изследване на препарат с Луголов разтвор за чревни протозоози.
- · Овоскопия на материал, взет със скоч лента за чревни хелминтози.
- · Овоскопия на биологичен материал, обработен по седиментационен метод.
- · Овоскопия на биологичен материал, обработен по флотационен метод.
- · Оцветяване по Романовски Гимза и микроскопиране за доказване на паразити.
- · Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- · Участие в Националната система за външна оценка на качеството на лабораторната диагностика според пакета за извършваните лабораторни изследвания.
1.2. В лечебните заведения за болнична помощ:
1.2.1. Клиничните отделения по вътрешни и детски болести към районните МБАЛ. В тях се извършва хоспитализация и лечение на болни с паразитози на районно ниво в случаите на липса на специализирани клинични отделения по паразитни болести в дадената област:
- · Провеждане на системни консултации със специалист-паразитолог за назначаване на етиологична терапия, за следене на клиничния ход на заболяването, за ефекта от етиологичната терапия с проследяване динамиката на интензивността на инвазията и за насока за диспансерно наблюдение след изписването на пациента.
- · Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- · Насочване на лекувания пациент към ОПЛ за диспансерно наблюдение.
- · Периодично участие на лекарите в тематични курсове по медицинска паразитология в системата на СДО – не по-малко от един път на две години.
1.2.2. Специализирани клинични отделения по паразитни и тропически болести към районите МБАЛ:
- · Хоспитализиране на болен с паразитоза, изпратен от извънболничната и болнична помощ.
- · Лечение на болни с паразитози.
- · Насочване на пациента след лечение за диспансерно наблюдение от ОПЛ.
- · Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- · Осигуряване на консултации на районно ниво.
- · Периодично участие на лекарите в курсово и индивидуално обучение в системата на СДО – не по-малко от 1 път годишно.
1.3. Задължителен (оптимален) обем лабораторни показатели за извършване на паразитологични изследвания в паразитологична лаборатория на районно ниво.
- · Макроскопско изследване за хелминти.
- Нативен препарат от фецес за чревни протозоози.
- Нативен препарат от фецес, оцветен с Луголов разтвор за чревни протозоози.
- Нативен препарат от влагалищно съдържимо, уретрален ексудат, простатен експримат, еякулат, седимент от урина за трихомоназа.
- Микроскопско изследване на членчета от цестоди.
- Овоскопия на фецес, изследвани с флотация по Фюлеборн за чревни хелминтози.
- Овоскопия на фецес, изследвани с флотация по Ковчазов за чревни хелминтози.
- Овоскопия на фецес, изследвани със седиментация за чревни хелминтози.
- Перианално остъргване по Скрябин-Шулц и изследване на материала за ентеробиоза.
- Перианален отпечатък и изследване за ентеробиоза.
- Изследване на смивове от външна среда за яйца и цисти на паразити.
- · Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- Участие в Националната система за външна оценка на качеството на изследванията.
2. Задължителна апаратура за извършване на паразитологична дейност на районно ниво.
2.1. Задължителна апаратура за извършване на специализирана лечебно-диагностична и диспансерна дейност и промоция на здравето в лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ.
- · Затворена система за вземане на кръв.
- · Микроскопи
- · Центрофуга
- · Ваничка за оцветяване на предметни стъкла.
2.2. Задължителна лабораторна апаратура за извършване на паразитологични изследвания в паразитологична лаборатория на районно ниво.
- Микроскоп
- Центрофуги
- Термостати
- Водна баня
- Хладилници
- Сух стерилизатор
- Автоклав
- 3. Задължителен (оптимален) обем показатели за извършване на специализирана лечебно-диагностична, консултативна и диспансерна дейности и промоция на здравето в лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ и здравнвите заведения на областно ниво.
3.1. В лечебните заведения за извънболнична помощ:
Индивидуална практика за специализирана медицинска помощ по медицинска паразитология, групова практика за специализирана медицинска помощ или специалист в медицински център, медико-стоматологичен център и ДКЦ.
Показателите включват лечебно-консултативна дейност, както и минимален обем лабораторно-диагностична дейност за експресна диагностика на паразитозите.
Ö Прегледи
- · Първичен преглед с описание на анамнеза и статус.
- · Вторичен преглед и оценка на нов медицински проблем.
- · Консултация в амбулаторни условия на лица, заминаващи и завръщащи се от тропически страни.
- · Консултация с друг специалист в амбулаторни условия.
- · Диспансерно наблюдение на паразитно болни и преболедували от паразитози, съгласно нормативните актове на МЗ.
Ö Общомедицински дейности
· Инжекции.
- · Венозна пункция с вземане на кръв.
Ö Специална част
- · Вземане на биологични материали за паразитологично изследване.
- · Макроскопско изследване за хелминти.
- · Изследване на нативен препарат за диагностика на протозоози и хелминтози.
- · Изследване на препарат с Луголов разтвор за чревни протозоози.
- · Овоскопия на материал, взет със скоч лента за чревни хелминтози.
- · Овоскопия на биологичен материал, обработен по седиментационен метод.
- · Овоскопия на биологичен материал, обработен по флотационен метод.
- · Оцветяване по Романовски Гимза и микроскопиране за доказване на паразити.
- · Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- · Участие в Националната система за външна оценка на качеството на лабораторната диагностика според пакета за извършваните лабораторни изследвания.
3.2. В лечебните заведения за болнична помощ:
3.2.1. Клиничните отделения по вътрешни и детски болести към МБАЛ в областните градове. В тях се извършва хоспитализация и лечение на болни с паразитози на областно ниво в случаите на липса на специализирани клинични отделения по паразитни болести в дадената област:
- · Провеждане на системни консултации със специалист-паразитолог за назначаване на етиологична терапия, за следене на клиничния ход на заболяването, за ефекта от етиологичната терапия с проследяване динамиката на интензивността на инвазията и за насока за диспансерно наблюдение след изписването на пациента.
- · Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- · Насочване на лекувания пациент към ОПЛ за диспансерно наблюдение.
- · Периодично участие на лекарите в тематични курсове по медицинска паразитология в системата на СДО – не по-малко от един път на две години.
3.2.2. Специализирани клинични отделения по паразитни и тропически болести към МБАЛ в областните градове:
- · Хоспитализиране на болен с паразитоза, изпратен от извънболничната и болнична помощ.
- · Лечение на болни с паразитози.
- · Насочване на пациента след лечение за диспансерно наблюдение от ОПЛ.
- · Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- · Осигуряване на консултации на районно ниво.
- · Периодично участие на лекарите в курсово и индивидуално обучение в системата на СДО – не по-малко от 1 път годишно.
3.3. Задължителен (оптимален) обем лабораторни показатели за извършване на паразитологичи изследвания в паразитологична лаборатория към областно лечебно заведение за болнична помощ, здравно заведение (ХЕИ), самостоятелна медико-диагностична лаборатория и лаборатория към диагностично-консултативен център.
Към задължителния (оптимален) обем лабораторни показатели за паразитологична лаборатория на районно ниво се прибавят, както следва:
- Кръвна натривка и дебела кръвна капка, оцветени по Романовски-Гимза за малария.
- Количествено определяне на паразитемията при малария.
- Нативен препарат от кръв, пунктат от лимфен възел, ликвор за трипанозомози.
- Кръвна натривка и дебела кръвна капка, оцветени по Романовски-Гимза за трипанозомози.
- Кръвна натривка, намазка от пунктат от костен мозък, слезка, лимфен възел, папула, кожна язва, оцветени по Романовски-Гимза за лайшманиози.
- Нативен препарат от биологични материали за токсоплазмоза.
- Оцветяване по Романовски-Гимза и микроскопиране на биологични материали за токсоплазмоза.
- Серологична диагностика на токсоплазмоза.
- Намазки от биологични материали, оцветени по Романовски-Гимза за пневмоцистоза.
- Намазки от биологични материали, оцветени с толуидиново синьо за пневмоцистоза.
- Формалин-етеров метод /ФЕМ/ за чревни протозоози и хелминтози.
- Намазки от биологични материали, оцветени по Романовски-Гимза за ламблиоза.
- Културална диагностика на амебиаза, бластоцистоза, балантидиоза, трихомоназа и лайшманиози.
- Намазки от биологични материали, оцветени по модифициран метод на Цил-Нилсен за криптоспоридиоза, циклоспориоза и изоспориоза.
- Намазки от биологични материали, оцветени по Романовски-Гимза за трихомоназа.
- Намазки от биологични материали, оцветени с метиленово синьо за трихомоназа.
- Метод за количествено определяне на яйца на чревни хелминти по Стол-Красилников.
- Ларвоскопия на фецес по метода на Берман за диагностика на анкилостомидози, стронгилоидоза, трихостронгилоидоза.
- Културална диагностика по Харада-Мори на анкилостомидози, стронгилоидоза, трихостронгилоидоза.
- Нативен препарат от дуоденално съдържимо за диагностика на ламблиоза, стронгилоидоза, фасциолоза, дикроцелиоза и други чернодробни трематодози.
- Изследване на седимент от дуоденално съдържимо за стронгилоидози, фасциолоза, дикроцелиоза и други чернодробни трематодози.
- Овоскопия на седимент от урина за урогенитална шистозомоза.
- Нативен препарат от храчка за парагонимоза.
- Серологична диагностика на фасциолоза.
- Компресивна трихинелоскопия.
- Смилане на месо и месни продукти с изкуствен стомашен сок за трихинелни ларви.
- Серологична диагностика на трихинелоза.
- Дебела кръвна капка и кръвна натривка, оцветени по Романовски-Гимза за диагностика на филариози.
- Обогатителен метод с формалин за диагностика на филариози.
- Нативен препарат от оперативен повърхностен материал/скарификат за онхоцеркоза.
- Макроскопска и микроскопска диагностика на операционен и трупен материал за ехинококоза.
- Нативен препарат от съдържимо на ехинококова киста за протосколекси.
- Серологична диагностика на ехинококоза.
- Санитарно-паразитологични изследвания на зеленчуци и плодове за яйца и цисти на паразити по метода на Романенко.
- Санитарно-паразитологични изследвания на отпадни води за яйца и цисти на паразити по метода на Романенко.
- Санитарно-паразитологични изследвания на почва за цисти, яйца и ларви на паразити по метода на Романенко.
- Санитарно-паразитологични изследвания за жизнеспособност на цистицерки от месо и месни продукти.
- Санитарно-паразитологични изследвания за яйца, цисти и акари в кафе и какао на зърна (сурово), подправки и други хранителни продукти.
- Санитарно-паразитологични изследвания за цисти, яйца и ларви на паразити в сушени плодове - фурми, стафиди, смокини, ядки, фъстъци и др.
- Определяне жизнеспособността на яйца и цисти на паразита.
- · Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- Участие в Националната система за външна оценка на качеството на изследванията, провеждана от НЦЗПБ.
3.4. Задължителен (оптимален) брой показатели за извършване на специализирана дейност по медицинска паразитология в отделите/секторите по медицинска паразитология в ХЕИ.
Към задължителния (оптимален) обем лабораторни показатели за паразитологична лаборатория на областно лечебно заведение за болнична помощ, здравно заведение, самостоятелна медико-диагностична лаборатория и лаборатория към ДКЦ се прибавят, както следва:
- Анализиране на паразитологичната ситуация в региона.
- Планиране, организация, координация, контрол и провеждане на профилактични и противоепидемични мерки по паразитни болести в региона.
- Методично ръководство, консултативна дейност и контрол на лечебните заведения по паразитните болести.
4. Задължителна лабораторна апаратура за извършване на паразитологична дейност на областно ниво.
4.1. Задължителна апаратура за извършване на специализирана лечебно-диагностична и диспансерна дейност и промоция на здравето в лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ.
- · Затворена система за вземане на кръв.
- · Микроскопи
- · Центрофуга
- · Ваничка за оцветяване на предметни стъкла.
4.2. Задължителна лабораторна апаратура за извършване на паразитологичи изследвания в паразитологична лаборатория към областно лечебно заведение за болнична помощ, здравно заведение (ХЕИ), самостоятелна медико-диагностична лаборатория, лаборатория към диагностично-консултативен център.
- Затворена система за вземане на кръв
- ELISA Ридер
- Микроскопи
- Флуоресцентен микроскоп
- Автоматични пипети
- Технически везни
- Центрофуги
- Термостати
- Водна баня
- Хладилници
- Сух стерилизатор
- Автоклав
- 5. Лечебно-диагностична дейност на национално ниво – Националния център по заразни и паразитни болести.
5.1. Лечебно-диагностична и консултативна дейност.
- Обслужване на пациенти в специализираните кабинети по паразитни и тропически болести.
- Съобщение до органите на ХЕИ и МЗ за паразитно заболяване, съгласно нормативните актове на МЗ.
- Осигуряване на консултации в лечебни заведения в София и страната.
- Методична дейност, насочена към лекарите от лечебните заведения за извънболнична и болнична помощ.
- · Осигуряване на клиничен материал за обучение по мед.паразитология.
- · Научни разработки в областта на медицинската паразитология.
5.2. Задължителен (оптимален) обем лабораторни показатели за паразитологична лаборатория на национално ниво.
Към задължителния (оптимален) обем лабораторни показатели и задължителна лабораторна апаратура за паразитологична лаборатория на областно ниво се прибавят (при необходимост и по преценка на ръководствата на здравните заведения) показатели и апаратура за високоспециализирани изследвания, необходими за референтна лечебно-диагностична, консултативна, учебна и научна дейности на здравните заведения с национално значение:
5.2.1. Общи показатели:
- Организира и осъществява национална система за външен контрол на качеството на лабораторната диагностика в паразитологичните лаборатории в страната.
- Извършва рутинна и референтна диагностична дейност като за целта прилага специализирани и уникални за страната лабораторно-диагностични методи.
- Извършва помощна дейност на паразитологичните лаборатории от другите нива в случаи на затруднения и епидемични ситуации.
- Участва в Международна система за оценка на качеството на лабораторно-диагностичната дейност.
5.2.2. Лабораторни показатели:
- Инокулиране на опитни животни за диагностика на трипанозомози.
- Ксенодиагностика за трипанозомози.
- Културелна диагностика на лайшманиози.
- Серологична диагностика на лайшманиози.
- Кръвна натривка, оцветена по Романовски-Гимза за бабезиоза.
- Инокулиране на клетъчни култури за диагностика на токсоплазмоза.
- Инокулиране на опитни животни за диагностика на токсоплазмоза.
- Серологични изследвания за антитоксоплазмени ИгМ и ИгА антитела.
- Оцветяване на биологични материали по Гомори-Грокот за пневмоцистоза.
- РИФ за доказване на пневмоцисти.
- РИФ за доказване на криптоспоридии.
- Нативен препарат за диагностика на акантамебиоза и неглериоза.
- Културелна диагностика на акантамебиоза и неглериоза.
- Инокулиране на опитни животни за диагностика на акантамебиоза и неглериоза.
- Оцветяване по Хайденхайн за акантамебиоза и неглериоза.
- Оцветяване на биологични материали с трихром за диагностика на чревни протозоози, акантамебиоза и неглериоза.
- Серологична диагностика на амебиаза.
- Обогатителен метод с мембранен филтър за урогенитална шистозоматоза.
- PAGE-Western bloting за диагностика на паразитози.
- Серологична диагностика на токсокароза.
- Обогатителен метод с мембранен филтър за диагностика на филариатози.
- Изследване на хистологични срези за паразити.
- Биомолекулярни методи за диагностика на паразитози.
- Осигуряване на клиничен материал за обучение по мед.паразитология.
- Научни разработки в областта на медицинската паразитология.
- 6. Задължителна апаратура за паразитологична дейност на национално ниво.
6.1. Задължителна апаратура за извършване на специализирана лечебно-диагностична и диспансерна дейност и промоция на здравето в лечебните заведения за извънболнична медицинска помощ и здравните заведения на национално ниво.
Както е посочено в т. 4.1.
6.2. Задължителна (оптимална) апаратура за извършване на паразитологичи изследвания в паразитологична лаборатория на национално ниво.
Към задължителната (оптимална) апаратура, посочена в. 4.2. се прибавят (при необходимост и по преценка на ръководствата на здравните заведения):
- ламинарен бокс
- ултрацентрофуга
- апарат за електрофореза
- амплификатор
- рН-метри
VІІІ. Аналитични принципи за осъществяването на дейността на звената по медицинска паразитология в Република България.
Медицинският стандарт “Медицинска паразитология” препоръчва да се използват аналитични принципи за осъществяване на дейността на звената по медицинска паразитология, основани на принципите, възприети от Експертния съвет по паразитология към МЗ, международни стандарти (NCCLS, USA, СЗО), Българското научно дружество по медицинска паразитология и инструктивните материали на МЗ.
1) Аналитичните принципи в работата на специализираните кабинети и отделения по медицинска паразитология отговарят на общите за всички клинични специалности изисквани за “добра медицинска практика”.
2) Аналитични принципи за осъществяване на дейността на паразитологичните лаборатории.
3) Стандартизация/калибрация на оборудването, за прилаганите лабораторно-паразитологични методи за изследване.
4) Макроскопски изследвания.
5) Микроскопски изследвания: нативен препарат, препарат оцветен с Луголов разтвор, метод на Като, седиментация, флотация, формалин-етеров метод, метод на Берман, обогатяване чрез филтрация, консервиране, оцветителни методи: по Романовски-Гимза, по Цил-Нилсен, по Хайденхайн, по Гомори-Грокот, с трихром, с толуидиново синьо, с метиленово синьо.
6) Културелни изследвания на течни, твърди и двуфазни среди.
7) Имунологични изследвания:
- Аглутинационни тестове (РПХА, ДА, ЛА)
- ЕLISA
- Реакция имунофлуоресценция (РИФ)
- ИСАГА
- PAGE-Western blotting.
8) Инокулиране на опитни животни и клетъчни култури
9) Биомолекулярни методи
- Полимеразно-верижна реакция (PCR)
10) Ксенодиагностика
11) Санитарно-паразитологични изследвания: трихинелоскопия, смилане с изкуствен стомашен сок, методи на Романенко, методи на Василкова-Гефтер, методи на Красилников.
ІХ. Права на пациентите.
Пациентите имат право:
- да бъдат информирани за значението и диагностичната стойност на предстоящото паразитологично изследване;
- да бъдат информирани за други необходими за диагнозата параклинични изследвания;
- да бъдат информирани за съответстващото на диагнозата етиологично и патогенетично лечение;
- да бъдат информирани за здравно-профилактичното значение на диагностичните и лечебните мероприятия;
Персоналът на паразитологичното лечебно и здравно заведение носи отговорност за достоверността на резултатите от изследванията, за лечебните и профилактични действия и гарантира персонална тайна за цялата информация, ако това не противоречи на държавни разпоредби. Ако данните от изследванията се нанасят в компютър, те трябва да са защитени с код, който е известен само на персонала на звеното по медицинска паразитология.
Резултатът от изследванията трябва да се предава лично на заявителя при запазване конфиденциалност на информацията. Резултати от изследването не се съобщават по телефон.
Х. Права на работещите в лечебното и здравното заведение по медицинска паразитология.
Персоналът на тези заведения има право на мотивиран отказ за извършване на паразитологично изследване и назначаване на лечение при:
- неправилна индикация;
- контраиндикации за лечение;
- негоден за изследване материал – неправилно взет и/или неправилно съхраняван/транспортиран;
- липса на данни за изследвания материал.
Коментари към МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ “МЕДИЦИНСКА ПАРАЗИТОЛОГИЯ”