Национално сдружение на общопрактикуващите лекари
Асоциации и организации
Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) е учредено на 17-ти декември 2000 г. в град Хисар. Това е единственото легитимно сдружение, представляващо интересите на общопрактикуващите лекари в национален мащаб. НСОПЛБ е регистрирано в рамките на БЛС на тясно професионален принцип и е пълноправен член и съучредител на Асоциацията на лекарите по Обща / Семейна медицина от Югоизточна Европа. Сдружението има представителни местни структури в 28 области на територията на България. В него членуват доброволно над три хиляди общопрактикуващи лекари. Смята се, че това е най-добре подготвената и организирана структура на лекари в България.
- Основна цел на сдружението е защита на правата, социалните и икономическите интереси на общопрактикуващите лекари, издигане престижа на професията и предоставянето на по-добри услуги на пациентите.
- Налице е добре работеща структура за приемане на предложенията, проблемите и идеите, които постъпват от колегите - от хоризонталните регионални нива и тяхното придвижване по вертикала. За по-бързо взаимодействие е въведено електронно обвързване на членовете на УС и НС, автоматизирана мейлинг-листа и групови мобилни телефони.
- Така изградената и действаща структура осигурява бързо и точно взаимодействие между отделните нива и много кратко време от появата на идеята до нейното утвърждаване в конкретно решение.
- В настоящия момент НСОПЛБ е добре позиционирано и има голяма членска маса над 3000 души, което му позволява да участва все по-активно в процесите на взимане на решения на национално ниво. Периода на изграждане на организацията и нейното утвърждаване като представител на съсловието вече е преминал. Пред организацията сега има нови проблеми аз решаване с цел утвърждаване на нейната устойчивост и капацитет да предоставя и защитава граждански и съсловни позиции.
- Регионалните представители са членове на сдружението, съвместяващи основните си дейности с работа по дейностите на организацията. Съществуващата мрежа от регионални представителства все още няма необходимия капацитет и умения да извършва подобна дейност с регионалните представителства на институциите, като по този начин да осигури издигането на инициативи от долу нагоре.
- Сдружението има активно развити връзки с обществеността, работи по популяризиране на същността на услугите, които се предлагат от професията, осъществява контакти с институциите, които имат отношение към здравеопазването като изисква да се разработват, прилагат и развиват политики и практики в интерес на пациентите и лекарите, при спазване на добри практики и норми на световни стандарти.
- Като част от своята дейност, Сдружението изгражда лоби в академичните и политическите кръгове за влияние пряко върху професионалните и икономически интереси на съсловието. Целта е да се осигури максимално участие на сдружението при изготвянето на Националния рамков договор, програмни и нормативни документи в диалог с централната и местната администрация.
Цели:
- Утвърждаване на уважение за специалността обща медицина в академичните кръгове.
- Спомага общата медицина да стане по-атрактивна, като професионална кариера.
- Обединение на академизма с практиката.
- Осигуряване на разбиране и подкрепа в българската и международна общественост.
ЕАПМО е онлайн система за продължаващо медицинско обучение. Достъп до Академията имат дипломирани лекари, фармацевти, специалисти по здравни грижи и студенти по медицина. Тестове към обучителните модули се попълват само от дипломирани лекари. При 80% верни отговори се присъждат кредити, които към момента са условни и се издава сертификат, който се съхранява в личното досие на участника. В дискусионните казуси участват само дипломирани лекари. Останалите участници могат да четат публикуваните материали и да попълват, при желание, въпросниците за обратна връзка.
Различните видове обучителни модули се изготвят въз основа на актуална и консенсусна, публикувана в наши и чужди източници медицинска информация, която включва данни от медицински проучвания, иновации в диагностиката и лечението, последни консенсуси, случаи от практиката, видео уроци, видео дискусии, включително в реално време - онлайн и др.. В ЕАПМО ще откриете и множество публикации (статии) в различни направления на хуманната медицина, Ръководства за поведение (Guidelines) и др.
15-минутен тест/Тематични тестове:
Съставен е от 15 въпроса от различни направления в медицината с един или повече верни отговора. Тестът ще бъде променян периодично. Тематичните тестове съдържат до 30 въпроса в определена област на медицината.
Клинични модули:
Преобладаващата част от клиничните модули съдържат входящ тест, теоретична част, изходящ тест, както и въпроси, които осигуряват обратна връзка с потребителя за оценка на предлагания модул. Има и друг вариант на обучителен клиничен модул, в който въпросите и отговорите с последващ обяснителен текст са в самото изложение, а накрая се попълва изходящ тест. При покриване на 80% от въпросите в изходящия тест, се присъждат кредити, които към момента са условни.
Практични казуси:
Целта е придобиване на определени знания и информация чрез случай базиран метод - клинични случаи. Може да включват предварителен и последващ тест или друга форма за проверка на усвоените знания, както и въпроси за обратна връзка.
Дискусионни казуси:
Кратко представяне на случай от клиничната практика, като се поставя въпросът за избор на диагностичен подход и/или подходящо лечение. Участниците в свободен текст споделят личното си мнение и обсъждат с останалите участници темата.
Повече информация можете да намерите на: www.eapmo.bg
Централен офис на НСОПЛБ: гр. София, бул. "Н. Й. Вапцаров" № 17-21, ет. 2, ап. 5
Телефон: 02 868 2894
E-mail: nsoplb@gmail.com
сайт: www.nsoplb.com
Коментари към Национално сдружение на общопрактикуващите лекари