Национална асоциация на сляпо-глухите в България
Пациентски организации
Националната асоциация на сляпо-глухите в България (НАСГБ) прeдставлява сдружение, ангажирано с обществена полза и съсредоточава усилията си при работа с хора, имащи силно нарушено зрение и слух.
Сляпо-глухотата е специфично и характерно комбинирано увреждане, което коренно се различава от слепотата и от глухотата. Това е тежко полисензорно заболяване, засягащо и двата дистантни сензорни канала, което ощетява в изключително висока степен носителите на тази болест от сензорна и информационна гледна точка.
История на създаване:
- През 80-те и 90-те години на двадесети век, България констатира нарастване броя на слепите, които имат и увреден слух. На 18 декември 1993 г. в град Пловдив се създава група на сляпо-глухите в рамките на Съюза на слепите в България. Тя съдържа общо девет учредителя, които в единодушие избират за свой председател Димитър Парапанов. През 1994 г. към изпълнителен съвет на Съюза на слепите в България (ССБ) е създадена и комисия по активността и проблемите на сляпо-глухите, оглавявана също от Димитър Парапанов.
-
През 1996 г. Комисията осъществява проучване на общо деведесет и четири сляпо-глухи лица.. По данни, от 15 000 слепи между 1500 и 2000 имат и увреден слух. Същата комисия, която има предвид, че сляпо-глухотата е уникална и напълно отделна група на инвалидизация, която се различава от тази при слепота и глухота, а и съществуването на създадени такива национални организации за сляпо-глухи в други страни като Норвегия; Русия; Хърватска; Дания; Англия, потвърждава необходимостта от създаване на самостоятелна и независима организация в България, като основна нейна цел е предоставяне на защита на правата и интересите им. Това се случва след провеждането на учредителната Генерална асамблея на Световната федерация на сляпо-глухите, проведена на 12 октомври 2001 г. Комисията се трансформира в Инициативен комитет за учредяване на Национална асоциация на слепоглухите в България.
-
На 15 август 1997 г., благодарение на седемдесет и един учредители, в Пловдив се основава Националната асоциация на сляпо-глухите в България (НАСГБ). За нейн председател е избран Димитър Парапанов. Създава се и Национален съвет в състав: заместник-председател Данчо Данчев, Мария Гатева.. Членовете на Изпълнителния съвет са Илия Гуделов, Христо Стойков, Михаил Йончев, Тодор Стоянов. Избира се и Национален контролен съвет, чиито председатели са: Иван Братоевски, Цвятко Йорданов и Владимир Желев, който е секретар. През следващите години заместник-председатели са: Христо Бойчев, Мария Гатева, Христо Стойков и Тодор Радев и секретар на НС - Антония Данчева. Основен приоритет за асоциацията е рехабилитирането и интегрирането на сляпо-глухите и лицата с тежки зрителни и слухови увреждания. С тази цел е създаден Национален център за рехабилитация на сляпо-глухи Хелън Келър, в Пловдив.
-
След съдебното регистриране в Пловдив, с решение на Пловдивски Окръжен съд на 22 октовмри 1997 г. започва изграждането на структурите по места. Досега са се създали двадесет и шест регионални организации в различни градове. В тях са ангажирани около 750 сляпо-глухи членове. Регионалните организации са обхванали над 20 българси области и над 200 общини. За съжаление поради отдалеченост и липса на средства все още има необхванати в асоциацията над 800 сляпо-глухи.
-
От 1999 НАСГБ получава субсидия от републиканския бюджет. Чрез тези суми се предоставят нужните помощни средства за облекчаването на общуването на сляпо-глухите. Такива са например телефоните с усилватели на звука в слушалките, мощни звънци за входните врати, допълнителни звънци за телефонни апарати, безжични слушалки, консумативи за слухови апарати – индивидуални отливки, батерии. Със съдействие на община Пловдив функционира и Клуб на инвалида за социални контакти на сляпо-глухите. Там те общуват както помежду си, така и с хора с други увреждания, а също с представители на институциите и обществеността. Във всичките регионални организации на асоциацията се извършват организационни, рехабилитационни, социални, културно-масови и туристически дейности заедно с организациите на хората, имащи определени други увреждания.
-
През 2001 г. в Пловдив се осъществява проект, под надслов "Домашна грижа и социална интеграция за сляпо-глухи в Пловдив" по програма "ФАР - ЛИЕН". Предоставят се грижи, социални услуги, лекарско обслужване и безплатни ремонтни дейности, свързани с поддръжката на жилищата на сляпо-глухите.
-
Всяка регионална организация има индивидуално функциониране. Всички членове са включени в различни рехабилитационни, културни, спортни и туристически прояви, които разнообразяват ежедневието им, насочени са към социалното им интегриране. НАСГБ се грижи за социалното реализиране на сляпо-глухите чрез трудоустрояване и провеждане на разнообразни обществени изяви. Членовете на асоциацията са основно са лица на средна възраст, младежите са сравнително малко. Все още не са регистрирани всички сляпо-глухи деца и младежи. Една от основните причини е, че сляпо-глухите са разпръснати в отдалечени области на страната. Липсата на достатъчно финансови средства допълнително затруднява откриването им, проучването и организацията. Преди няколко години сляпо-глухите в училищна възраст се рехабилитират в Националния център за рехабилитация на слепи в Пловдив в интернатна форма, където съществува добре подготвен фунциониращ екип и добри условия за обучение. След април 2004 г. това се провежда в Националния център за рехабилитиране на сляпо-глухи "Хелън Келър".
-
През 2005 г. се осъществява проект "Ние водим достоен живот" на Петия национален празник на специфичните възможности на сляпо-глухите в Добрич, който се финансира от Агенцията за хората с увреждания.
Цели и задачи на Организацията:
-
търсене, организация и подпомагане на всички сляпо-глухи и облекчаване на тяхното социално положение;
-
рехабилитиране и социално интегриране на сляпо-глухите и равнопоставеност в обществото;
-
подобряване личностното реализиране и повишаване на културно и образователно им ниво;
-
защита на основните им човешки права.
Основните дейности на Асоциацията са свързани с издирване и проучване на сляпо-глухите. Това се осъществява най-вече благодарение на помощта на здравните институции и местните организации на Съюза на слепите и Съюза на глухите.
Ръководство:
-
Един от основните ръководни органи е Председателят на НАСГБ, който в момента е Димитър Парапанов, а членовете на Управителния съвет са Снежана Кирчева, която е отговорна за възникнали социални въпроси и замества председателя, когато отсъства от асоциацията. Соня Захариева е ангажирана с организационните въпроси и представлява председателя пред централните, държавни и обществени институции. Когато председателят е възпрепятстван, Калинка Ковачева се занимава с културно масовата дейност, Станчо Добрев със спортните дейности, обвързващи се с отдих и туризъм. Недялка Камбурова е ангажирана с връзките с обществеността и проектите, а Боряна Коскина отговаря за младите сляпо-глухи и законодателните инициативи за защита и правата на сляпо-глухите. Председател на Контролния съвет е Маринка Маринова.
Всяка година НАСГБ се ангажира с организирането и провеждането на национални празници на сляпо-глухите, включващи държавни първенства по лека атлетика и шахмат, национален фестивал на художествена самодейност и изложби.
НАСГБ осъществява няколко практически конференции, имащи научна цел и семинари, свързани с проблемите на сляпо-глухите.
НАСГБ се старае да поддържа добрите партньорски отношения със Съюза на слепите в България и Съюза на глухите в България. Тя има нужда от тяхната подкрепата и сътрудничеството им при отстояване на правата на хората с увредени зрение и слух пред държавата и българското общество, както е в Европа, САЩ и Япония. Асоциацията поддържа също добро сътрудничество с Катедрата по специална педагогика на СУ "Св. Климент Охридски".
Адрес: гр.Пловдив, ул. "Весела" № 30, вход откъм ул. "Лютиче"
Тел/факс: 032 653602; 032/ 62 52 87; 0889 062110, 0889653602, 0899 059308
E-mail: nadbbg@mbox.contact.bg
Сайт: www.nasgb.org
Свързани продукти
Свързани статии
- Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
- Тестове на Ишихара, въведени в употреба през 1917 година
- Подобрете зрението с алтернативни методи
- Страничните ефекти от лазерната корекция на зрението или как процедурата преобръща стотици животи
- Първият смарт часовник за незрящи хора с брайлов циферблат
- Хиалуроновата киселина може да причини слепота
- E07.1 Дисхормонална гуша
- Бърз психологически асоциативен тест ще разкрие вашите най-съкровени мисли
- Създаване на тестовете за диагностициране на цветна слепота на Шинобу Ишихара
- Томас Едисон и различните медицински версии за глухотата му
Коментари към Национална асоциация на сляпо-глухите в България