Национален център по трансфузионна хематология
Държавни организации
Националният център по трансфузионна хематология (НЦТХ) е със статут на лечебно заведение, което може да се създава само от държавата (съгласно чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения). Така той се явява второстепенен разпоредител, чийто бюджет е към здравното ведомство и е пряко подчинен на същото министерство.
Началото на националния център се поставя през 1958 г., когато от Научно-изследователски институт по хематология и кръвопреливане (НИИХК) се обособява Градска станция по кръвопреливане (ГСК). В края на 1973 г. тази структура сменя името си на Републикански център по кръвопреливане и хематология (РЦКХ), подчинен на Отдел "Народно здраве" към Софийски градски народен съвет. По повод реформите в здравеопазването през 1996 г. Министерски съвет излиза с постановление, с което Националният център по клинична и трансфузионна хематология, управляван от здравното министерство, и РЦКХ, управляван от Столична община, се превръщат в Национален център по хематология и трансфузиология. Окончателно през 2008 г. структурата се сдобива с името, което и днес носи - Национален център по трансфузионна хематология съвместно със Специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ). Новосформираният център последно е на подчинение на Министерството на здравеопазването. Той поема отговорността за формулирането, изготвянето и отправянето на предложения по отношение на националната политика в областта на трансфузионната хематология.
Дейност на НЦТХ
Националният център по трансфузионна хематология работи самостоятелно в своята област и същевременно си сътрудничи със здравни и лечебни заведения, други организации, ведомства и институции. В България освен националния център, който има обхват на действие в Софийска, Пернишка, Благоевградска, Врачанска, Кюстендилска, Монтанска, Видинска области и в столицата, работят 4 районни центъра - в Пловдив, Плевен, Стара Загора и Варна, които обслужват околните териториални области.
Националният център по трансфузионна хематология осъществява дейности, които извършват и останалите районни центрове в страната, но върши и специфични, характерни само за него. Всички центрове работят по следния начин:
- Извършват подбор и изследване на хора, желаещи да дарят кръв.
- Взимат, събират, съхраняват и преработват кръв.
- Диагностицират и контролират взетите кръв и кръвни съставки.
- Обезпечават суровина за производство на биопрепарати.
- Произвеждат, пазят и държат запаси от кръв, кръвни биопрепарати и кръвни съставки.
- Предвиждат и планират какво количество кръв е нужно на лечебните заведения, които се намират в териториалния обхват на дейност на центъра.
- Оповестяват и организират кампании, поемат изцяло дейността около кръводаряването в района, в който се намира центъра и за който отговаря.
- Снабдяват с кръв, кръвни биопрепарати и кръвни съставки лечебните заведения в териториалния обхват на дейността си.
- Предлагат методично ръководство и консултации, свързани с трансфузионната хематология, на болниците и медицинските центрове.
- Осъществяват контрол върху добрата производствена, лабораторна и клинична практика в лечебните заведения, намиращи се в териториалния им обхват. Контролират и как се прилага медицинския стандарт по трансфузионна хематология.
- Редовно попълват създадения по реда на Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането регистър.
Националният център допълнително извършва и следната специфична дейност: |
- Приложна и научноизследователска в сферата на трансфузионната хематология.
- Участва в изготвянето и провеждането на националната политика по отношение на предмета си на дейност.
- Извършва диагностична, експертна, консултативна и контролна дейност.
- Подкрепя в професионален план и контролира дейността на районните центрове, както и отделенията по трансфузионна хематология в болниците.
- Прави клинични изпитвания на медицинска апаратура и на лекарства.
- Изпълнява референтни и контролни функции относно качеството, качествения контрол и внедряването на добрата производствена практика и на медицинския стандарт по трансфузионна хематология.
- Националният център изготвя учебни, производствени и научни ръководства и програми.
- Предоставя на здравното ведомство обработени и обобщени данни за работата на центровете.
- Попълва със съответната информация създаден за целта регистър.
- НЦТХ има правомощията да обучава спрямо регламентите на съответните нормативни разпоредби студенти, докторанти и специализанти, също и медицински специалисти, които работят в областта на трансфузионната хематология.
>>> Кръводаряването в България и развитие на институциите, свързани с него
Структура на НЦТХ
Националният център по трансфузионна хематология се ръководи от директор, който се назначава от здравния министър след провеждането на конкурс. Той трябва да притежава висше медицинско образование, с призната специалност трансфузионна хематология и с придобита квалификация по здравен мениджмънт. При отсъствие на директора неговата дейност поема служител със степен магистър по медицина и с призната специалност по трансфузионна хематология. Ръководителят го посочва в заповед, както и срока, за който ще бъде заместван. Всяка година директорът преминава през атестация (проверка на нивото на управленски и професионални умения).
Устройството на НЦТХ задължително е от две структурни единици - блок по трансфузионна хематология с прилежащите му отделения и от административно-стопански блок.
Блок по трансфузионна хематология
По закон блокът по трансфузионна хематология трябва да е изграден от определени звена и този на центъра е структуриран по следния начин:
- Отделение "Кръводаряване".
- Отделение "Диагностика на дарената кръв за трансмисивни инфекции".
- Отделение "Имунохематологична диагностика на дарена кръв и пациенти".
- Отделение "Експедиция на кръв и кръвни съставки"
- Отделение "ПЕОДК".
- Лаборатория за осигуряване на качество и контрол на кръв и кръвни съставки.
Административно-стопански блок
Административно-стопанският блок е разпределен в следните звена:
- Отдел "Административно-правен, финансов контрол, обществени поръчки и връзки с обществеността".
- Отдел "Бюджет и счетоводство".
- Отдел "Стопански".
- Отдел "Мониторинг и информационно осигуряване на трансфузионната система".
- Отдел "Санитарно-хигиенен".
- Отдел "Наука, научно-приложна дейност и обучение"
За контакти: |
Работно време с кръводарители: |
Уеб сайт: https://ncth.bg/
Коментари към Национален център по трансфузионна хематология