Институт "Роберт Кох"
Международни организации
Институтът "Роберт Кох" (RKI) е под управлението на Федералното министерство на здравеопазването в Германия. Той има главната роля по отношение на наблюдението и превенцията на заболяванията, по-конкретно на инфекциозните. Също така в задълженията му влизат и прилагането и извършването на биомедицински изследвания и разработването на научни открития.
Като приоритет за федералния институт са научното изследване, медицинският и епидемиологичният анализ и оценка на заболявания с висока степен на опасност, висока степен на разпространение или с голямо обществено или здравно политическо значение.
"Роберт Кох" има функцията и на съветник на федералното здравно министерство и на други ведомства, освен това взима участие в разработването на норми и стандарти. Консултира и информира както специализираната общественост, така и по-широката.
История на института
Институтът "Роберт Кох" е една от най-старите изследователски институции в света. Той е основан през 1891 г. под името Кралски пруски институт за инфекциозни болести.
- Институтът започва да работи на 1 юли 1891 г. под ръководството на лекаря и изследовател Роберт Кох. Той е начело до 1904 г., а през 1905-а е удостоен с Нобелова награда за медицина заради откритието си коя бактерия причинява туберкулозата. Освен това Кох първи установява връзката между инфекциозен агент и болест, използвайки за опитно поле антракс. Ученият е първият, който успява да изолира причинителя на холерата.
- През 1910 г. Роберт Кох умира и е погребан в специално отредено място в института.
- Две години по-късно - през 1912-а, институтът оттук-нататък започва да носи неговото име.
- Когато нацистите поемат управлението на страната през 1933 г., еврейските учени са изгонени от институцията. По времето на Третия райх институтът дейно участва в националсоциалистическата политика, също така негови учени провеждат експерименти с хора в лагери и санаториуми.
- През 1942 г. името му се променя на Институт "Роберт Кох" и дейността му се съсредоточава предимно върху изследване на инфекциозните заболявания, които застрашават военните формирования.
- През 1952 г. институтът е присъединен към новосъздадената Федерална здравна служба.
- RKI започва да произвежда през 1960 г. единствената ваксина срещу жълта треска, лицензирана от Световната здравна организация в Германия. Тя се използва до 2002 г.
- След установяване на първи случаи на СПИН в страната институтът създава регистър за отчитане на заболелите през 1982 г.
- През 1990 г. Източна и Западна Германия се обединяват и това довежда до интегриране на различни органи от ГДР в Института "Роберт Кох". Става въпрос за части от Централния институт по хигиена, микробиология и епидемиология в Берлин-Шьоневайде и от Института за експериментална епидемиология във Вернигероде.
- През 1994 г. Федералната здравна служба се закрива, RKI се слива с открития през 1988 г. Център за СПИН и с Института за социална медицина и епидемиология в Берлин-Темпелхоф, чиято дейност е ориентирана към незаразните болести.
- През 1998 г. институтът за първи път прави цялостно проучване на здравния статус и на здравословното поведение на възрастните жители на страната.
- През 2001 г. започва да действа Законът за защита от инфекции. С него се осъвременява регистрирането и контролът на заразните болести и на "Роберт Кох" се дават повече правомощия. Същата година RKI се превръща в централен офис в Германия за откриване и управление на биотерористични заплахи.
- След проучването на здравословното състояние на възрастните през 2003 г. институтът провежда и такова за децата и младите хора, наречено KiGGS.
- През 2006 г. RKI поема здравното отчитане за Германия заедно с Федералната статистическа служба.
- На следващата година на института е възложен здравният мониторинг. Институцията започва да събира непрекъснато данни за появата на заболявания и за рисковото поведение на жителите на Германия от всички възрастови групи.
- През 2008 г. RKI получава статут на модерен институт за обществено здраве.
- В Западна Африка 50 учени и изследователи от института оказват помощ при овладяването на най-голямото огнище на ебола.
- През 2016 г. институцията чества 125 години от създаването си. Тя разполага с 4 сгради в Берлин, над 1100 служители с 90 различни професии и с клон във Вернигероде, в който работят 450 специалисти.
- През 2017 г. е приета стратегията „RKI 2025“, в която едни от приоритетите са разширяване на цифровата епидемиология, обединяването на участници в общественото здраве в мрежа и поемане на по-голяма отговорност на международно равнище.
Дейност на института
Институтът "Роберт Кох" е изследователски център за обществено здраве, в който проучването на болестите и здравето става на всички нива - от вируса в телесната клетка до затлъстяването сред населението. Дейността на институцията се движи по две направления - изследвания, които дават данни, въз основа на които се взимат конкретни решения; и предоставянето на независими, меродавни съвети. Също така с приоритет са борбата с инфекциозните заболявания и анализът на дългосрочните здравни тенденции сред населението. Институтът действа като система за ранно предупреждение по отношение на откриването на нови рискове за здравето.
Наред с доказаните и утвърдили се подходи в изследванията от института прилагат и нови в областта на цифровата епидемиология, изкуствения интелект, комуникацията, за да постигнат висококачествени данни и резултати.
От "Роберт Кох" също са ориентирани към споделянето на информация и съвместното сътрудничество - практики, към които специалистите са принудени да прибягват заради сложните здравни проблеми на нашето съвремие. Предизвикателства като нови патогени, резистентност към антибиотици, остаряването в добро здраве, сериозни епидемии могат да бъдат преборени само съвместно. Започва се от различните отдели в дадена институция, преминава се през органите на национално ниво, за да се стигне до сформирането на международни мрежи от партньори, участващи в общественото здравеопазване и работещи за неговото опазване. RKI споделят своите методи на работа, знанията, които извличат чрез тях, информират за своите постижения и обучават желаещите да се занимават с научна работа.
Институтът е пряко свързан със Световната здравна организация и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, като изпълнява възложени от тях задачи посредством центрове, свързани с двете организации.
Структура на института
Институтът "Роберт Кох" има следната структура:
- Президент - институцията се ръководи от 1 март 2015 г. от проф. д-р Лотар Х. Вилер, ветеринарен лекар, микробиолог. Той има един заместник.
- Научно-консултативен съвет - задачата му е да следи и дава становища относно професионалното и научно представяне на RKI; да дава консултации при разработването на средносрочни и дългосрочни цели; да стимулира съвместното сътрудничество с държавни органи и други институции на общественото здравеопазване; да дава съвети по отношение на оптимизирането на организацията на института; при нужда и при допитване да изготвя професионални мнения и съвети преди вземането на решения. Членовете на съвета се назначават от президента на "Роберт Кох" със знанието на Федералното министерство на здравеопазването за 4-годишен мандат. Структурата заседава минимум 2 пъти в годината. Научно-консултативният съвет има правомощията да назначи международни експертни комисии, които регулярно да оценяват научната работа в RKI по конкретна тема и да препоръчват насоки за развитие.
- Научен съвет - задачата му е да гарантира за качеството на научните изследвания и да осигурява средносрочното им планиране. Той оценява свършената работа и определя какви задачи да поемат специалистите, контролира как се разпределят средствата за вътрешните изследвания, в това число и разпределянето на финансите, зависещо от постигнатите резултати. Научният съвет дава препоръки за дългосрочните изследователски концепции и приоритети, както и за краткосрочните проекти; за мерки за наблюдение на успеха на научната работа; за избора на тема на младшите изследователски групи; за мерките относно насърчаването и обмена на информация в самия институт и с външни институции; за разпределянето на специални средства и за взаимодействието с университети, национални и международни изследователски организации. Научният съвет се оглавява от президента на "Роберт Кох", негови членове са вицепрезидентът и останалите ръководители на отдели и звена в RKI.
- Отдел "Инфекциозни болести" - той поема основните задачи от дейността на Института. Изследва човешките патогени, анализира и характеризира техните свойства по отношение на диагностика, превенция и контрол на заболяванията, които причиняват. Работата в този отдел е предимно лабораторна. Към него са зачислени 5 Национални референтни центъра, 3 лаборатории и други специализирани органи. Самият отдел е разделен на 8 подотдела, занимаващи се с конкретни патогени - вирусни гастроентерити и хепатитни патогени, грипни, гъбични, бактериални, предавани по полов път и др.
- Отдел "Епидемиология и здравен мониторинг" - занимава се с често срещани заболявания и с рисковите фактори, които ги причиняват. Областите, които обхваща наблюдението, са физическо здраве, здравословно поведение, психическо здраве. Към отдела се причисляват такива структури като Център за данни от раковия регистър, Мониторингови проучвания и методи на проучване, Център за епидемиологични данни и проучвания, Централна епидемиологична лаборатория и др.
- Отдел "Инфекциозна епидемиология" - носи отговорност за събирането и оценката на данните, които се предават от Института. Освен това отделът прави епидемиологични изследвания на инфекциите, сентинелни проучвания, оказва помощ при разследването и контролирането на огнища на болести. Може също така да провежда международни разследвания на епидемии след покана на СЗО или международни организации и държави. В отдела се извършва обучение на учени. Подразделенията на структурата се с направления Стомашно-чревни инфекции, зоонози и тропически инфекции, ХИВ/СПИН и други полово или кръвно предавани инфекции, Респираторни заразни болести, Нозокоминални (вътреболнични) инфекции и др.
- Център за биологични опасности и специални патогени - негов ангаживент е да разпознава биологични опасности или огнища на силно патогенни и биотерористични агенти, да разработва идеи за предотвратяване на инфекции или отравяния, причинени от тях, както и да чертае стратегии за борба с тях. Също така трябва да оценява последиците за здравето на населението. Подразделите на отдела са с направления Силно патогенни микробни агенти, Биологични токсини, Силно патогенни вируси, Специална светлинна и електронна микроскопия, Протеомика и спектроскопия, Лаборатория с висока степен на сигурност, Стратегия и внедряване.
- Отдел "Разработване на методи, изследователска инфраструктура и информационни технологии" - подразделя се на Биоинформатика и системна биология, Експериментални изследвания върху животни и 3Rs, Секвениране на генома и геномна епидемиология, Управление на информацията и изследователските данни, IT контрол, Управление на продукти и търсене и др.
- Център за международна защита на здравето - сътрудничи си с държави партньори и други международни институции в областта на общественото здравеопазване с цел укрепване на системите и бърза реакция на спешни здравни ситуации в глобален план. В нашата съвременност инфекциозните заболявания се разпространяват бързо и по тази причина националната и международна защита на здравето са неразривно свързани. Хората, околната среда и животните си взаимодействат вече много тясно и това провокира нови опасности за здравето. Затова са необходими устойчиви системи за обществено здравеопазване и непрекъснат обмен на опит и знания. Центърът получава консултации и подкрепа от научно-консултативен съвет, съставен от 14 международни експерти.
- Център за изкуствен интелект в изследванията на общественото здраве - открит е през 2021 г. и задачата му е да разшири досегашния опит в изследванията, като комбинира заразните болести с методите на изкуствения интелект, за да се роди нова наука - дигитална епидемиология, с чиято помощ противопоставянето на епидемиите да е по-ефективно. В центъра се разработват реалистични компютърни симулации, модерна визуализация на данни, използва се изчислителна епидемиология (моделиране на разпространението на болестите) и др.
- Отдел "Проектни групи" - практикува целенасочена концентрация на изследвания върху посочени конкретни области. Разглеждат се интердисциплинарни проблеми, които оказват средно- и дългосрочно влияние върху опазването на общественото здраве. Една от групите е назована Комуникация за риска и нейната роля е да обработва и представя резултати от изследвания и информация по разбираем и подходящ за хората начин. Това беше особено належащо по време на пандемията от COVID-19, когато се усети трудността от ефективно и прозрачно съобщаване на факти и рискове по здравни въпроси. Останалите групи са Епидемиология на високо патогенни агенти, Системна медицина на инфекциозните заболявания, Епидемиологично моделиране на инфекциозни заболявания, Acinetobacter baumannii - биология на болничен патоген.
- Отдел "Младши изследователски групи" - за първи път са сформирани такива групи през 1999 г. Те дават възможност за наемането на млади учени докторанти в Института, които си сътрудничат в работата с останалите отдели и работят върху подбрани теми. Тези групи са под контрола на Научния съвет, в момента са две на брой и проектите, върху които работят, са със срок до 5 години. Едната група се занимава с микробна геномика, а другата с метаболизъм на микробни патогени.
- Щатно звено "Координация на изследванията" - звеното носи отговорността за осигуряване на качеството в изследванията и за средносрочното и дългосрочното им планиране. Сред задачите му още са координиране на изследователската работа, за да бъдат постигнати стратегическите цели на Института; организиране и оказване на помощ на заседанията на Научния съвет; подготовка и изпълнение на разпределението на средства за научни изследвания; изпълнение на препоръките и решенията на Научния съвет; подпомагане на учени от RKI, когато кандидатстват във външни фондове за научни изследвания; координиране обема на информация и уведомяване на спонсорите и общественостт за провежданите изследвания в Института (заедно с пресслужбата); организиране на симпозиуми, семинари и научни срещи и др.
За контакти: |
Уеб сайт: https://www.rki.de
Коментари към Институт "Роберт Кох"