Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Справочник Здравни институции и организации Български Червен кръст

Български Червен кръст

Пациентски организации

от 07 май 2015г., обновено на 23 дек 2015г.
Български Червен кръст - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През 1863 г. в Женева се провежда заседание на така наречения Комитет на петимата, учреден от Анри Дюнан и още четирима бележити жители на града (д-р Луи Апиа, Густав Моание, д-р Теодор Моноар, ген. Гийом-Анри Дюфур). Същата година, по инициатива на комитета, е организиран конгрес на представителите на 16 държави, относно учредяването на национални дружества за оказване на помощ. Отправя се призив за подкрепяне на тези организации от правителствата. Идеята за признаване на територията на лазаретите, където работи военен санитарен персонал и се настаняват ранени, за неприкосновена от воюващите страни, е одобрена от Конгреса. Предложено е да се утвърден единен отличителен знак за закрила на хора и имущество по време на военни конфликти.

През 1864 г., отново в Женева, Швейцарският федерален съвет организира дипломатическа конференция, съставена от упълномощени лица от 16 държави. Изработена е "Женевската конвенция за облекчаване участта на ранените в армиите на бойното поле", която в рамките на няколко години е ратифицирана от повечето европейски страни. Този документ полага основата на съвременното международно хуманитарно право. Той постановява, че ранените или болните членове на въоръжените сили трябва да се подпомагат, както и да им бъдат оказвани грижи независимо към коя държава принадлежат. Конвенцията утвърждава неутралитета на медицинските действия по време на война, които не изразяват подкрепа за нито една от воюващите страни, и регламентира зачитането на медицинския персонал, територията на лечебните заведения и тяхното оборудване. Взема се решение те да бъдат обозначавани с отличителна емблема - червен кръст на бял фон.

През 1864 г. Комитетът на петимата е преобразуван в "Международен комитет за помощ на ранените военни лица", а след време се преименува на "Международен комитет на Червения кръст" (МКЧК) – както е познат и до този момент. Поставено е за цел да се насърчава създаването на червенокръстки национални дружества, улесняване на съвместната им дейност, а по време на военен конфликт - да действат като неутрален орган за осигуряване на закрила и помощ на пострадалите. България е 19-та присъединила се държава в света, която през 1878 г. учреждава свое национално червенокръстко дружество. От 1 март 1884 г. българското правителство формално става член на Женевската конвенция. Женевската конвенция се прилага за пръв път на Балканите по времето на Сръбско-българската война, като българското правителство оказва съдействие за размяната на военнопленници, организира превързочни пунктове за ранените и улеснява свободното преминаване на хуманитарна помощ.

Лигата на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец, създадена през 1919 г. и по-късно преименувана на Международна федерация на Червения кръст и Червения полумесец, обединява националните организации по света. Това способства за обмяна на опит и взаимопомощ. Към днешна дата националните дружества на Червения кръст и Червения полумесец наброяват 189, като хуманната идея отдавна е надскочила границите на Европа и повечето от задачите на движението са придобили мирновременен характер. За най-важни задачи на Федерацията се обособяват следните - развитие на националните дружества, стимулиране и съгласуване на помощите в мирно време, особено при бедствия от невоенен характер. С все по-голям приоритет е помощта за деца, стари хора, болни, инвалиди, жертви на природни бедствия и др.

През 1928 г. Международният комитет, Лигата и Националните дружества се обединяват в Международен Червен кръст. Така се създава международното червенокръстко движение, а с него се ражда и международното хуманитарно право.

Четирите Женевски конвенции, както и протоколите към тях - Първи и Втори, се разработват в защита правото на закрила на жертвите. По този начин се разширява закрилата на болните, ранените и пленниците; усъвършенствани са клаузите за защита на цивилното население в районите на конфликт, неприкосновеността на гражданските медицински служби, санитарния транспорт и цивилния медицински персонал, забранени са нападенията срещу цивилното население. Гладът, като начин за водене на военни действия, се забранява; предвидени са и улеснения за изпращане на помощи в случай на война. Четвъртата Женевска конвенция е революционна, по своето значение, която мащабно разширява законовата защита за една огромна категория жертви, а именно гражданското население.

България е страна по Женевските конвенции още от 1954 г., а на 26 септември 1989 г. ратифицира и двата Допълнителни протокола към тях.

От 14 януари 2007 г. е в сила и Третият допълнителен протокол към Женевските конвенции от 1949 г., с който се въвежда защитна емблема - Червен кристал, наред със съществуващите емблеми на Червения кръст и Червения полумесец. Третият протокол е приет от мнозинството страни на дипломатическа конференция, проведена през м. декември 2005 г. в Женева.

Български Червен кръст

Първите червенокръстки дружества у нас са учредени още през 1878 г., а непосредствено след Съединението на двете български области, на 20 септември 1885 г. е основана и Националната организация с председател митрополит Климент, утвърдена с официален указ на първия български княз – Александър Батенберг, който взема БЧК под свое покровителство. Създава се традиция короновани особи да покровителстват Червения кръст, която е запазена по време на династията на царя. Цар Борис III е върховен патрон на Българския Червен кръст през периода 1918 – 1943 г. Организацията има значителен принос за формирането и първите стъпки на българската обществена здравна система. Построени са много болници в различни градове София, Бургас, Плевен, Хасково и др. Изградена е и над 40 години се управлява болница "Червен кръст" – днешна УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов". В своята дългогодишна история Българският Червен кръст играе важна роля в организирането и оказването на медицинска помощ по време на войните, които страната ни води за национално обединение. Земетресението през 1928 г. и бежанската вълна от Беломорието и Одринска Тракия са най-големите изпитания за организацията в мирно време, с които българските червенокръстци се справят много добре и спасяват хиляди хора от глад и мизерия, мобилизирайки собствените си ресурси и с помощта на чуждестранни червенокръстки организации.

Към днешна дата БЧК извършва многобройни хуманитарни акции в подкрепа на пострадали хора от военни конфликти и природни бедствия в повече от 40 държави по света.

Национален съвет
Адрес: гр. София, бул. "Джеймс Баучер" № 76
Тел.: 02 816 4700
Сайт: www.redcross.bg

Сигнал за неточна информация
Още по темата:
  • Българска организация за доброволно кръводаряване Българска организация за доброволно кръводаряване
  • Българско медицинско сдружение по хематология Българско медицинско сдружение по хематология
  • Сдружение на службите по трудова медицина в България Сдружение на службите по трудова медицина в България
  • Институт по обща и неорганична химия Институт по обща и неорганична химия
5.0/5 1 оценка

Свързани продукти

ЧАЙ ФИЛТЪР ДОБРА ПАМЕТ * 20 бр. БИОПРОГРАМА
2.50лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ДОБРА ПАМЕТ * 20 бр. БИОПРОГРАМА

ВИНО ПИНОТ НЕРО ЛЕС КРЕТЕС ЧЕРВЕНО 750 мл.
32.60лв.

ВИНО ПИНОТ НЕРО ЛЕС КРЕТЕС ЧЕРВЕНО 750 мл.

СОЛГАР РЕЙШИ ШИЙТАКЕ МEЙТАКЕ капсули * 50
105.00лв.

СОЛГАР РЕЙШИ ШИЙТАКЕ МEЙТАКЕ капсули * 50

МИКОНАТУР БИО ЧЕРВЕНА МАКА прах 200 г
22.20лв.

МИКОНАТУР БИО ЧЕРВЕНА МАКА прах 200 г

ВИНО СИРА ЛЕС КРЕТЕС ЧЕРВЕНО 750 мл.
32.60лв.

ВИНО СИРА ЛЕС КРЕТЕС ЧЕРВЕНО 750 мл.

СЪНЛАЙФ ВЕНЕН БАЛСАМ С ЕКСТРАКТ ОТ КОНСКИ КЕСТЕН, ЧЕРВЕНА ЛОЗА, МЕНТОЛ И КАМФОР 100 мл
12.80лв.

СЪНЛАЙФ ВЕНЕН БАЛСАМ С ЕКСТРАКТ ОТ КОНСКИ КЕСТЕН, ЧЕРВЕНА ЛОЗА, МЕНТОЛ И КАМФОР 100 мл

Коментари към Български Червен кръст

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Български Червен кръст
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 08:31
    Коментирайте "Български Червен кръст"

Свързани статии

  • Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?
  • 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
  • Хирургически дренаж
  • Конопено въже при дископатия и ставни болки
  • Акмела
  • Пречистване на кръвта с естествени средства
  • Венозен пулс
  • Артериален пулс
  • Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
  • Кръв и лимфа
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

„Превод“ на „Под игото“ на съвременен български език – необходимо ли е?

преди 2042 дни, 21 часа и 9 мин.

Опасно ли е мазилото с лют червен пипер за кожата?

преди 3216 дни, 18 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 16 часа и 42 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 9 часа и 24 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 16 часа и 15 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 17 дни, 23 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЕЙЗИ ХЕЙТС - ДЖЕСА ХЕЙСТИНГС - СИЕЛА

ЛА ЕЛИА К-КТ ДЪЛБОКА ХИДРАТАЦИЯ НА КОСАТА

ЛА ЕЛИА ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХУТ ЛАВАНДУЛА 250мл.

ВОЙНА - БОБ УДУЪРД

ЕТО ЗАЩО СЪНУВАШ-ДР.РАХУЛ ДЖАНДИАЛ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НИСТАТИН АКТАВИС таблетки 500 000 IU * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:14:17

НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:12:24

РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:10:21

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:55:00

АКУТИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:38:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival