Български лекарски съюз
Професионални организации
Българският лекарски съюз (БЛС) е съсловна организация на лекарите в нашата страна. Той е създаден през далечната 1901 г. и макар че няколко десетилетия не упражнява своята дейност поради закриването му от комунистическата власт, сега организацията е важна и неизменна част от обществения и политическия живот на България.
Характерна особеност при БЛС е, че в него членуват всички лекари, които практикуват в нашата страна или са на длъжност, за която е необходима образователно-квалификационна степен "магистър" по медицина. Доброволно заплащат членски внос онези, лекари, които не упражняват професията си и временно пребиваващите в чужбина.
Българският лекарски съюз разполага с така наречените Районни колегии, които са позиционирани в областните градове, и чрез тях упражнява своята дейност по места.
Дейност на БЛС
В началото целта на създаването на Българския лекарски съюз била организацията да служи за защита на интересите на лекарите и да участва в определянето на хонорарите им. Днес функциите и дейностите на БЛС са много по-разширени и специфични в някои направления.
- На първо място Съюзът изпълнява ролята на представител на своите членове и защитава професионалните им права и интереси спрямо своите правомощия.
- Представлява членовете си като страна при подписването на Националния рамков договор по задължителното здравно осигуряване и съответните анекси.
- Изготвя, приема и контролира спазването на Кодекса за професионална етика на лекарите.
- От Съюза изготвят и приемат Правила за добра медицинска практика. След това те се предават на здравния министър за утвърждаване, след като от Изпълнителна агенция "Медицински надзор" са дали своето становище по въпроса.
- При нужда или при поискване актуализира гореспоменатите Правила.
- Взима участие в изготвянето на медицинските стандарти.
- Упражнява контрол относно спазването на Правилата за добра медицинска практика заедно с ИА "Медицински надзор" по реда на Закона за лечебните заведения.
- БЛС налага санкциите, които са предвидени в Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина (ЗСОЛЛДМ).
- В задълженията на Съюза влиза съставянето и воденето на национален електронен регистър и на районни регистри на членовете.
- От БЛС организират, координират, провеждат, регистрират и контролират продължаващото медицинско обучение на лекарите при условия и ред, формулирани в сключени с висшите учебни заведения и Военномедицинската академия договори.
- Съюзът излиза със становища относно броя на местата за прием на студенти по медицина и колко да са специализантите по дадените специалности.
- Лекарският съюз разполага със свои представители във Висшия медицински съвет, който е към здравното ведомство.
- Към дейностите, които извършва БЛС, е даването на становища по проекти на нормативни актове в областта на здравеопазването.
- Сътрудничи си с организации и институции в България и в чужбина.
- Предоставя помощ и подпомага членове на Съюза и техните семейства при нужда и по регламент, утвърден с решение на Управителния съвет на БЛС или с решение на Управителния съвет на Районна колегия на БЛС.
- Функциите на Българския лекарски съюз включват още изпълнението на други дейности, приети от Събора на организацията.
- Предоставя информация на здравното министерство за вписаните и заличени от регистъра на БЛС лекари, за наложените административни наказания на членове и кои от тях са придобили специалност в здравеопазването или продължващо медицинско обучение (по чл. 185, ал. 3 и 4 от Закона за здравето).
Структура на БЛС
Структурата на Българския лекарски съюз се дели на такава, която е на национално равнище, и такава, която е на местно равнище. Последната се отнася за органите на управление на Районните колегии.
Органи на централно равнище
Управляващите органи на БЛС, които заемат върхова позиция, действат постояно и имат мандат от 3 години, са:
- Събор - той е съставен от делегатите, представляващи Районните колегии. Редовните заседания на Събора се провеждат на всеки 3 години, след изтичането на мандата на избраните представители в органите от национално равнище, но може да се свикват и извънредни. Последните се провеждат по искане на Управителния съвет или на минимум 2/3 от Управителните съвети на Районните колегии. Като един от главните органи на управление на БЛС Съборът има за задача да приема, допълва и изменя устава на лекарския съюз, както и Кодекса за професионална етика. Той избира и освобождава членовете на Управителния съвет (УС) и на двете комисии. По същия начин определя и председателя, неговите заместници, главния секретар на УС и председателите на двете комисии. Съборът има задължението да избере или освободи представителите на БЛС във Висшия медицински съвет към здравното министерство. Този орган решава какъв ще е размера на членския внос и размера на отчисленията към структурите на национално равнище. Приема отчетите за дейността на УС и на двете комисии, както и отчета по изпълнението на бюджета за 3-годишния мандат на управление, който е изтекъл. Когато става въпрос за подписването на Националния рамков договор по задължителното здравно осигуряване, се свиква извънреден Събор, на който на 10-те представители от УС, участвали в изработването му, се делегират права да подпишат споменатия договор. Съборът също така приема правилника за работа на Контролната комисия, предложен от нея.
- Управителен съвет - той е изграден от председател, двама заместник-председатели, главен секретар и 11 членове. Редовните му заседания се провеждат минимум един път на 3 месеца, има възможност и за извънредни заседания. Управителният съвет свиква Събора и управлява имуществото на Българския лекарски съюз. Също така в неговите задължения е да създаде и поддържа национален и районни електронни регистри на членовете на БЛС. УС ръководи дейността на Съюза, приема бюджета, щата, структурата, правилниците за дейността на администрацията на БЛС, правилата, по които работи самия УС. Този орган има за задача да подпомага и да координира дейността на Районните лекарски колегии, да сформира помощни комисии по различни възникнали проблеми.
- Контролна комисия - нейният състав е от председател и 6 членове. Нейната дейност е свързана с контролиране уставосъобразността и законосъобразността на приетите от Управителния съвет решения и тяхното изпълнение. Също така в правомощията на Контролната комисия е да свика извънреден Събор, ако УС не го е направил в определения срок. Комисията се отчита пред Събора за своята дейност и прави предложения за освобождаване или не от отговорност на членовете на Управителния съвет. Този орган осъществява контрол дали стопанисването на движимото и недвижимото имущество на Съюза е според закона, дали е законосъобразно събирането на членския внос, разходването и постъпването на други парични средства. Комисията следи за изпълнението на задълженията на Районните колегии относно отчисленията от членския внос от същите тези колегии към УС на лекарския съюз.
- Комисия по професионална етика - нейният състав се състои от председател и 10 членове. В нейните правомощия е да се произнася по морално-етични, професионално-медицински и деонтологични въпроси (медицинската деонтология е научно направление, което се занимава с моралните, правните и юридическите права и задължения на практикуващите лекари спрямо пациентите и колегите им). Комисията предоставя методична помощ, произнася се и разглежда казуси, когато е постъпило мотивирано искане от съответната комисия към дадена Районна колегия. Също така изказва своето становище по жалби против решения на Комисии по професионална етика към Районна колегия на БЛС, когато са оспорвани от някоя от страните.
- Национален съвет - това е постоянно действащ координационно-оперативен орган на БЛС на национално равнище. Той е съставен от членовете на УС на Съюза, в това число председателя, неговите заместници и главния секретар на Управителния съвет на БЛС; от председателите на УС на Районните колегии или от техни членове, упълномощени от съответния председател; от председателите на Контролната комисия и Комисията по професионална етика. Председателят на Управителния съвет на БЛС има правомощията да свика Националния съвет (НС) и това не бива да е по-рядко от веднъж на 3 месеца. Съветът разглежда и разисква Правилника за водене и съхраняване данните в Националния регистър, вътрешните правилници на Съюза, проектите за Правила за добра медицинска практика и за Националния рамков договор. Освен това в задълженията на НС влиза обсъждането на въпроси, които не са в компетенцията на другите управляващи органи на БЛС и са поставени от тях.
- Бордове по специалности към БЛС - съставът им е от 11 членове - председател със статут на национален експерт на БЛС, петима представители на дружеството по съответната специалност и петима представители на Българския лекарски съюз. Дейността на Бордовете се изразява в изготвяне и предоставяне на Управителния съвет на Съюза Правила за добра медицинска практика по дадената специалност; изразяване на експертни становища по медицински каузи, поискани от Централната комисия по професионална етика, от правораздавателни или контролиращи органи. Също така участва в изготвянето и актуализирането на медицински стандарти по дадени и интердисциплинарни специалности; в преговорите между БЛС и Националната здравноосигурителна каса в ролята на експерти. Бордовете имат за задача да изготвят, консултират и одобряват програми за продължаващо професионално развитие и за продължаващо медицинско обучение. Освен това изготвят, консултират и одобряват критерии за качеството на медицинските дейности и извършват дейности по тяхната оценка и контрол в рамките на компетентността си.
Органи на Районните лекарски колегии
Районните колегии на БЛС (РК на БЛС) са юридически лица и техният състав се състои от регистрираните в тях лекари. Членовете на всяка РК се обединяват в дружества, като в едно дружество могат да бъдат минимум 10 лекари по месторабота, местоживеене, по професионален, териториален или друг признак. Всяка Районна колегия има управляващи органи, които са:
- Общо събрание на лекарите - веднъж в годината се провежда редовно заседание, може да се свика и извънредно при определени обстоятелства. Общото събрание приема устава и правилниците за работа на органите на РК. Гласува отчета по изпълнението на бюджета за предходната и за следващата година; избира и освобождава председателите и членовете на Управителния съвет на РК и на двете комисии; в правомощията му е и да избере кои ще са делегатите за Събора на БЛС. Общото събрание има за задача още да приеме отчетите на различните органи на Районната колегия; да приеме правилата за разходване и събиране на средства; да решава различни въпроси, които имат общо с работата на РК.
- Управителен съвет на РК на БЛС - в състава му влизат председател, заместник-председатели, секретар и членове. Заседава минимум един път на всеки 3 месеца и при извънредни случаи. В задълженията му влизат ръководене дейността на РК според решенията на Общото събрание, уставите на организацията и законите; организиране и водене на електронния регистър на колегията и евентуални промени в централния регистър; актуализира списъка с членовете си и го изпраща на УС на БЛС; подготвя проектобюджета на колегията и управлява имуществото й. Органът извършва още дейности като свикване на Общото събрание на РК; защитава професионалните права и достойнството на своите членове; помага на дружествата в района и осъществява връзката между тях и централните органи; грижи се за редовното събиране на членския внос и отговаря за отчетността. Когато се налага, предоставя помощ на членовете си и на семействата им. При възникването на спорове УС на Районната колегия подкрепя своите членове с предоставянето на нужната експертна помощ и в случаите, когато РЗОК неправомерно откаже да подпише договор с даден лекар.
- Контролна комисия на РК на БЛС - начело са председател и членове на комисията. Следи дали гласуваните от Управителния съвет на РК решения са съобразно закона и устава; отчита пред Общото събрание на РК своята дейност, прави предложение за освобождаване или не от отговорност УС на РК. Когато забележи нарушения на устава, закона или на решенията на Общото събрание, комисията е длъжна да изготви доклад до УС на БЛС или провежда Общо събрание на РК. Друго задължение, което има този орган, е да следи как се събира и разходва членския внос, какви отчисления се правят към УС на БЛС, какви парични постъпления получава Районната колегия и какви са разходите. Комисията е длъжна да изготвя и приема правилник за дейността си, който се утвърждава от Общото събрание.
- Комисия по професионална етика на РК на БЛС - оглавява се от председател и членове. Правомощията й включват контрол върху спазването на професионално-медицинските, деонтологичните и морално-етичните въпроси, възникващи при упражняването на лекарската професия. Ако възникнат проблемни ситуации, последвани от жалби, комисията ги разглежда и може да поиска методическа помощ от Комисията по професионална етика към БЛС. Има право да издава актове за констатирани нарушения и препоръки как да бъдат премахнати. Може да изпълнява други функции, възложени й от Общото събрание на РК.
За контакти: |
Уебсайт: https://blsbg.com/bg/
Свързани статии
- История на Български лекарски съюз
- Лекарският съюз ще създаде специална платформа за допитване до съсловието по важни теми
- БЛС: Само нашият регистър гарантира, че онлайн консултациите се извършват от лекари
- Национално проучване показа, че всеки четвърти медик в България страда от хипертония
- Постоянният комитет на европейските лекари с призив за защита на българските медици
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Българският лекарски съюз избира нов шеф през май
- Българският лекарски съюз иска 3 милиарда за здраве
- Над 500 български лекари са заминали зад граница само за 2015 година
- БЛС иска повишение на здравните вноски с 1%
Коментари към Български лекарски съюз