Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Справочник Нормативни актове МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ„ЕНДОКРИНОЛОГИЯ И БОЛЕСТИ НА ОБМЯНАТА“

МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ„ЕНДОКРИНОЛОГИЯ И БОЛЕСТИ НА ОБМЯНАТА“

Медицински стандарти

от 17 авг 2010г.
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Медицин­ски стандарт „Ендокринология и болести на обмяната“

§ 1. В заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. Параграф единствен става § 1.

2. Създават се § 2, 3 и 4:

„§ 2. Указания по прилагането на тази наред­ба се дават от министъра на здравеопазването.

§ 3. Контролът по изпълнение на наредба­та се осъществява от Изпълнителна агенция „Медицински одит“, регионалните центрове по здравеопазване и органите на управление на лечебните заведения.

§ 4. За нарушение или неизпълнение на задълженията по тази наредба виновните лица се наказват по реда на Закона за лечебните заведения и Закона за здравето.“

§ 2. В приложението към член единствен се правят следните изменения и допълнения:

1. Раздел I се изменя така:

„I. Определение

Ендокринология и болести на обмяната (ен­докринология) е специалност с преобладаваща терапевтична насоченост. В тази специалност се изучават нарушенията в отделните жлези с вътрешна секреция, връзката помежду им, връзката на ендокринната система с централната нервна система, с другите органи и системи в организма, както и регулацията и нарушенията на метаболизма, диагностиката, диференциал­ната диагноза и терапевтичното поведение при отделните нозологични единици.

Ендокринолог е лекар, който е придобил специалност по „Ендокринология и болести на обмяната“ по реда на наредбата по чл. 181, ал. 1 от Закона за здравето.“

2. Създава се раздел Iа:

„Iа. Нива на компетентност

1. Дейности по специалност ендокринология се извършват в лечебни заведения за извънбол­нична и болнична медицинска помощ.

2. В болници за активно лечение структури­те (отделения и клиники) по ендокринология се класифицират на три нива в зависимост от нивото на компетентност, чиито критерии покриват.

3. Изисквания за осъществяване на спе­циалността „Ендокринология“ от I ниво на компетентност в болница за активно лечение:

3.1. В структурата се извършва лечение на пациенти с декомпенсиран захарен диабет.

3.2. В структурата работят най-малко двама лекари специалисти, от които поне единият е с призната специалност по ендокринология, вторият – с призната специалност по вътрешни болести или ендокринология.

3.3. Структурата, в която се изпълняват дейности по ендокринология I ниво, трябва да разполага с ехографски апарат.

3.4. Болницата, в която е разположена струк­турата, трябва да разполага на територията си с клинична лаборатория I ниво и рентгенов апарат.

4. Изисквания за осъществяване на спе­циалността „Ендокринология“ от II ниво на компетентност в болница за активно лечение:

4.1. В структурата се извършва лечение на пациенти с декомпенсиран захарен диабет и заболявания на щитовидната жлеза.

4.2. В отделение/клиника по ендокринология II ниво работят минимум четирима лекари, от които поне двама са с призната специалност по ендокринология, поне двама – с квалификация за ехография на щитовидна жлеза.

4.3. В структурата има минимум 380 пре­минали пациенти годишно на всеки 10 легла.

4.4. Структурата (отделение или клиника по ендокринология II ниво) трябва да разполага с ехографски апарат с трансдюсер за части (с възможност за изследване на щитовидна жлеза).

4.5. Болницата, в която е разположена структурата, трябва да разполага на територията си с клинична лаборатория II ниво, микроби­ологична лаборатория и рентгенов апарат за скопия и графия.

4.6. Структурата трябва да разполага с въз­можност за достъп до структура по патоанатомия и възможности за изследване на пациентите чрез компютърно-аксиална томография (КАТ) или за ползване на магнитнорезонансна томо­графия (МРТ), намиращи се на територията на населеното място.

5. Изисквания за осъществяване на спе­циалността „Ендокринология“ от III ниво на компетентност в болница за активно лечение:

5.1. В структурата (отделение или клиника по ендокринология) се извършва лечение на всички остри, обострени и хронични заболява­ния на ендокринната система с комплицирано протичане и при които се предполагат инвазив­ни и интензивни диагностични и терапевтични процедури.

5.2. В отделение/клиника по ендокринология III ниво работят минимум шестима лекари, от които поне четирима са с призната специалност по ендокринология, поне двама – с квалифика­ция за ехография на щитовидна жлеза.

5.3. В структурата има минимум 380 пре­минали пациенти годишно на всеки 10 легла.

5.4. Структурата трябва да разполага с ехограф с трансдюсер за части (с възможност за изследване на щитовидна жлеза).

5.5. Болницата, в която е разположена струк­турата, трябва да разполага на територията си с клинична лаборатория III ниво, хормонална, генетична, имунологична и микробиологична лаборатория и рентгенов апарат за скопия и графия.

5.6. Структурата трябва да разполага с въз­можност за достъп до структура по патоанатомия и възможности за изследване на пациентите чрез КАТ или за ползване на МРТ, намиращи се на територията на населеното място.“

3. В раздел II. Устройство и оборудване на помещения, в които се извършва ендокрино­логична дейност в лечебните заведения в т. 2 се правят следните изменения и допълнения:

а) в основното изречение думите „или сек­тор“ се заличават;

б) в т. 2.1.14 думата „сектор“ се заменя с „легла“;

в) в т. 2.2.1 думите „(не се отнася за сектор по ендокринология)“ се заличават;

г) в т. 2.2.4 думите „(на територията на болницата)“ се заличават;

д) между т. 2.2.10 и т. 2.2.11 изречението „В Клиниката по ендокринология се осигуряват и:“ се заменя с „В клиниката/отделението по ендокринология III ниво се осигуряват и:“.

4. В раздел III. Изисквания за персонала и за организацията на работа в т. 2 се правят следните изменения и допълнения:

а) в основното изречение думите „или сек­тор“ се заличават;

б) в т. 2.2 думите „завеждащи сектори“ се заличават;

в) точка 2.3 се изменя така:

„2.3. Организация на работата

Структурата на КЕ, респ. ОЕ, следва да обхваща основните направления в ендокрино­логията. В клиниката, респ. отделението, по ендокринология се лекуват болни със следните болести: захарен диабет и болни със съмнение за хиперинсулинизъм (органичен, функциона­лен); тиреоидна и метаболитна костна патоло­гия – всички заболявания на щитовидната жлеза и паращитовидните жлези, метаболитни костни заболявания; хипоталамо-хипофизо-надбъбреч­но-полова патология – всички заболявания на хипоталамо-хипофизарната ос, надбъбречна патология, заболявания на гонадните жлези редки генетични заболявания, ендокринни хипертонии, редки ендокринни синдроми и заболявания, ендокринен стерилитет, патология на пубертета и климактериума.

В зависимост от нивото на компетентност:

а) в структура, в която се изпълняват дей­ности по ендокринология I ниво се лекуват болни с декомпенсиран захарен диабет;

б) в отделение/клиника по ендокринология II ниво се лекуват болни със захарен диабет и със заболявания на щитовидната жлеза;

в) в отделение/клиника по ендокринология III ниво се лекуват всички остри, обострени и хронични заболявания на ендокринната система.“;

г) точка 2.6 се изменя така:

„2.6. В отделение/клиника по ендокрино­логия III ниво се организират дейности по:“.

5. В раздел V. Изисквания за обем на диагнос­тичните възможности при ендокринно болния се правят следните изменения и допълнения:

а) в т. 2:

аа) основното изречение се изменя така:

„2. Диагностични възможности за изпълне­ние на дейности по ендокринология на I ниво в отделение по вътрешни болести/отделение по ендокринология към лечебно заведение за болнична помощ.“;

бб) точка 2.3 се изменя така:

„2.3. Специфични дейности при захарен диабет: освен дейностите на ендокринолога в доболничната помощ се провежда допълнително цялостна програма, ако има изградена структу­ра за обучение на болни със захарен диабет.“;

вв) точки 2.3.1 и 2.3.2 се заличават;

б) създава се т. 2а:

„2а. Диагностични възможности на ендок­ринологично отделение/ендокринологична клиника II ниво

Освен посочените за I ниво допълнително се извършва:

а) ехография на щитовидна жлеза при на­лична квалификация;

б) работа с остеоденситометър при налична квалификация;

в) ехография на гонадите при налична ква­лификация;

г) обучение на ендокринно болни относно хранителен и двигателен режим, вредни навици и други по съответните програми.“;

в) в т. 3 основното изречение се изменя така:

„3. Диагностични възможности за отделе­ние/клиника по ендокринология III ниво към лечебно заведение за болнична помощ.“

6. В раздел VII. Професионални взаимоотно­шения между специалисти по ендокринология от различните нива в зависимост от диагностичните възможности в ендокринологичен кабинет в амбулатория за специализирана извънболнична медицинска помощ, в отделение по ендокри­нология и в клиника по ендокринология към лечебно заведение за болнична помощ т. 1.2 се изменя така:

„1.2. Поведение при деца: с минимума изследвания от извънболничната подготовка детето се изпраща директно от ОПЛ или друг специалист в детско отделение на болница за активно лечение или университетска детска клиника по всяко време на денонощието с направление за хоспитализация; ако детето е нетранспортабилно, при известен диабет се хоспитализира в най-близкото лечебно заве­дение за болнична помощ за овладяване на състоянието; след овладяване на състоянието се транспортира в детско отделение на болница за активно лечение или университетска детска клиника за довършване на лечението. При новооткрит захарен диабет детето се приема направо в университетска детска клиника.“

7. В раздел VIII. Принципи за поведение на специалиста ендокринолог и медицинската сестра при спешни и животозастрашаващи състояния се правят следните изменения и допълнения:

а) последното изречение на основния текст се изменя така:

„При настъпване на спешно и животоза­страшаващо състояние се прилага кардиопул­монална реанимация до предаването на болния на спешния екип или настаняването му в съответното отделение за интензивно лечение на КЕ/ОЕ.“;

б) изречението след т. 1.3 „продължително поддържане на живот.“ се изменя така:

„До постъпването на пациента в отделение за интензивно лечение се прилага само основно поддържане на живот съгласно т. 1.1.“

Министър: А.-М. Борисова

Още по темата:
  • Медицински стандарт "ЕНДОКРИНОЛОГИЯ И БОЛЕСТИ НА ОБМЯНАТА"
  • НАРЕДБА № 3 от 8.05.2013 г. за утвърждаването на медицински стандарт по превенция и контрол на вътреболничните инфекции Издадена от министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 43 от 14.05.2013 г., в сила от 11.05.2013 г.
  • МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ ПО ПРОФИЛАКTИКА И КОНТРОЛ НА ВЪТРЕБОЛНИЧНИТЕ ИНФЕКЦИИ
  • МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ ПРЕВЕНЦИЯ И КОНТРОЛ НА ВЪТРЕБОЛНИЧНИТЕ ИНФЕКЦИИ (ВБИ)
4.2/5 5 оценки

Свързани продукти

СТЕЛКИ С 8 МАГНИТА УНИВЕРСАЛЕН РАЗМЕР 35 - 45
13.80лв.

СТЕЛКИ С 8 МАГНИТА УНИВЕРСАЛЕН РАЗМЕР 35 - 45

АПИДРА флакон 100 IU / мл 3 мл * 5 САНОФИ
61.67лв.

АПИДРА флакон 100 IU / мл 3 мл * 5 САНОФИ

СИМПТОМИ И СИНДРОМИ НА ИНФЕКЦИОЗНИТЕ БОЛЕСТИ - Г. ГЕНЕВ, Ст. ЛАХТАРИЕВ, М. СТОЙЧЕВА - ВЪРТИГОВА, Р. КОМИТОВА, М. ГЕНЕВА - ПОПОВА
39.20лв.

СИМПТОМИ И СИНДРОМИ НА ИНФЕКЦИОЗНИТЕ БОЛЕСТИ - Г. ГЕНЕВ, Ст. ЛАХТАРИЕВ, М. СТОЙЧЕВА - ВЪРТИГОВА, Р. КОМИТОВА, М. ГЕНЕВА - ПОПОВА

ВСИЧКО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА БОЛЕСТИ НА БЪБРЕЦИТЕ - АЛЕКСАНДРА ТАНЕВА - СКОРПИО
11.99лв.

ВСИЧКО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА БОЛЕСТИ НА БЪБРЕЦИТЕ - АЛЕКСАНДРА ТАНЕВА - СКОРПИО

ВСИЧКО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА БОЛЕСТИ НА КОСТИТЕ - АЛЕКСАНДРА ТАНЕВА - СКОРПИО
11.99лв.

ВСИЧКО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА БОЛЕСТИ НА КОСТИТЕ - АЛЕКСАНДРА ТАНЕВА - СКОРПИО

ВСИЧКО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ЧЕРНИЯ ДРОБ И ЖЛЪЧКАТА - АЛЕКСАНДРА ТАНЕВА - СКОРПИО
9.99лв.

ВСИЧКО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ЧЕРНИЯ ДРОБ И ЖЛЪЧКАТА - АЛЕКСАНДРА ТАНЕВА - СКОРПИО

Коментари към МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ„ЕНДОКРИНОЛОГИЯ И БОЛЕСТИ НА ОБМЯНАТА“

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ„ЕНДОКРИНОЛОГИЯ И БОЛЕСТИ НА ОБМЯНАТА“
    www.framar.bg 
    на 21 January 2021 в 13:17
    Коментирайте "МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ„ЕНДОКРИНОЛОГИЯ И БОЛЕСТИ НА ОБМЯНАТА“"

Свързани статии

  • Тиреостимулиращ хормон (ТСХ/TSH)
  • Изследване на тестостерон
  • Изследване на прогестерон
  • Щитовидни хормони
  • д-р Кина Нейчева Дамянова
  • д-р Йордан Николаев Котов
  • Бета-блокери
  • Обмяна на веществата
  • д-р Христо Кирилов Бонев
  • Кръвна захар

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчайте ми хотел на южното Черноморие с добър стандарт/хигиена/цени

преди 238 дни, 4 часа и 8 мин.

Търсят се медицински специалисти за Франция

преди 847 дни, 1 час и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 4 дни, 4 часа и 49 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 10 дни, 15 часа и 5 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 10 дни, 15 часа и 54 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 14 дни, 19 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах